Η εικόνα είναι απ’ αυτές που ισοδυναμούν με χίλιες λέξεις. Δυο ένστολα ανθρωποειδή σέρνουν σαν σακί στο οδόστρωμα έναν από τους απολυμένους σχολικούς φύλακες, οι οποίοι κατέλαβαν για μερικές ώρες το προαύλιο του υπουργείου Διοικητικής Μεταρρύθμισης και στη συνέχεια, αφού με τα χημικά και το ξύλο τους έβγαλαν στο δρόμο, κατέλαβαν τη Βασ. Σοφίας. Περίσσεψαν και πάλι οι γκλομπιές και τα χημικά ενάντια σε ανθρώπους που δεν ήταν προετοιμασμένοι να χτυπηθούν με τις δυνάμεις καταστολής. Τρεις μεταφέρθηκαν τραυματισμένοι στο νοσοκομείο, ενώ σε κάποιους άλλους προσφέρθηκαν οι πρώτες βοήθειες επιτόπου.
Θυμίζουμε, ότι οι σχολικοί φύλακες έχουν τεθεί σε διαθεσιμότητα, στην οποία διανύουν ήδη τον τρίτο μήνα. Αν στο οχτάμηνο δεν τοποθετηθούν σε άλλη υπηρεσία, θα απολυθούν. Ολοι καταλαβαίνουν πως είναι ψηλά στη λίστα με τους προς απόλυση εργαζόμενους στο δημόσιο, οι οποίοι πρέπει να είναι 4.000 μέχρι τα τέλη του χρόνου συν άλλες 11.000 το 2014. Αυτούς τους αριθμούς συμφώνησαν με την τρόικα οι Σαμαράς-Βενιζέλος-Κουβέλης.
Ο Κ. Μητσοτάκης, αφού πρώτα ζήτησε από τα ΜΑΤ να ξυλοφορτώσουν τους εργαζόμενους, δέχτηκε στη συνέχεια τετραμελή αντιπροσωπεία τους, που του ζήτησε την τοποθέτησή τους σε άλλες θέσεις. Η απάντησή του ήταν να ξαναπεράσουν τον Οκτώβρη, μπας και τότε έχει καλύτερη εικόνα της «κινητικότητας» και έχει να τους πει νέα!