Την περασμένη βδομάδα, ο Βουλγαράκης χτυπούσε το χέρι στο τραπέζι και διέψευδε ότι έγινε απαγωγή Πακιστανών μεταναστών από ξένες (μάλλον βρετανικές) μυστικές υπηρεσίες, λέγοντας ότι είναι «ή προβοκάτσια ή φάρσα». Τούτη τη βδομάδα, όμως, φοβούμενος ότι ενδεχομένως να υπάρξουν αποκαλύψεις και όταν πληροφορήθηκε ότι ορισμένοι Πακιστανοί έχουν ήδη κληθεί και κατέθεσαν στις δικαστικές αρχές, τη γύρισε την πλάκα και δηλώνει ότι «θεσμικά αυτό το περιστατικό δεν έχει υπάρξει», αφήνοντας να εννοηθεί, ότι μπορεί να έχει υπάρξει… εξωθεσμικά.
Ομως, ήταν αυτός ο ίδιος, τη μέρα που χτυπούσε το χέρι στο τραπέζι, που έλεγε στους δημοσιογράφους, ότι αν γινόταν τέτοιο περιστατικό οι ελληνικές υπηρεσίες ασφάλειας θα το γνώριζαν. «Μην υποτιμάτε τις υπηρεσίες ασφάλειας», έλεγε με στόμφο και συμπλήρωνε: «Θα πιστέψετε τρεις κυβερνήσεις (σ.σ. Ελλάδας, Βρετανίας και Πακιστάν) ή δύο άτομα;».
Εμάς, όμως, δεν μας πείθουν ούτε οι δικαστικές αρχές. Δήλωσε την περασμένη Δευτέρα ο προϊστάμενος της εισαγγελίας πρωτοδικών Αθήνας Δ. Παπαγγελόπουλος, ύστερα από σύσκεψη με τον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου Δ. Λινό: «Από την έρευνα της εισαγγελίας όπου υπάρχουν ευθύνες θα αποδοθούν. Η εισαγγελία Αθηνών έχει τα κότσια να βρει την άκρη». Και μεις ρωτάμε τον πάντα λαλίστατο κ. Παπαγγελόπουλο: τόσους μήνες γιατί η εισαγγελία δεν βρήκε την άκρη; Από τις 29 του περασμένου Ιούλη έχει στα χέρια του τη μηνυτήρια αναφορά του προέδρου της Πακιστανικής Κοινότητας. Μήπως μπορεί να μας πει τί έκανε; Και μη μας πει ότι ο ίδιος δεν πήρε χαμπάρι. Γιατί δεν κατατέθηκε μόνο μια μηνυτήρια αναφορά, αλλά υπήρξαν δημοσιεύματα, ακόμα και τηλεοπτικές εκπομπές. Δεν έτυχε να πάρει τίποτα τ’ αυτί του κ. Παπαγγελόπουλου; Δεν μας πείθει. Απλά, τότε νόμισε ότι οι φοβισμένοι Πακιστανοί δεν θα το τραβήξουν άλλο και άφησε τη μήνυση ν’ αραχνιάσει.
Στη συνέχεια, από τη στιγμή που το θέμα βγήκε από το BBC και άρχισε να γίνεται ντόρος στην Ελλάδα, δεν μπορούσε παρά να βγάλει τη μήνυση από το αραχνιασμένο ράφι. Πώς, λοιπόν, να έχει κανείς εμπιστοσύνη σε μια υπηρεσία που συμπεριφέρθηκε μ’ αυτό τον τρόπο;
Στη συνέχεια, από τη στιγμή που το θέμα βγήκε από το BBC και άρχισε να γίνεται ντόρος στην Ελλάδα, δεν μπορούσε παρά να βγάλει τη μήνυση από το αραχνιασμένο ράφι. Πώς, λοιπόν, να έχει κανείς εμπιστοσύνη σε μια υπηρεσία που συμπεριφέρθηκε μ’ αυτό τον τρόπο;
Για μας δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία ότι οι 28 Πακιστανοί μετανάστες απήχθησαν από έλληνες πράκτορες, οι οποίοι δρούσαν για λογαριασμό των Βρετανών. Δεν θα μπορούσαν οι Βρετανοί μόνοι τους να κάνουν τόσες συλλήψεις, χωρίς να ξέρουν τη γλώσσα και τον τόπο. Ούτε θα μπορούσαν να συντηρούν φυλακή για τόσα άτομα, χωρίς να το έχουν πάρει χαμπάρι οι ελληνικές υπηρεσίες. Τώρα, αν ήταν η Αντιτρομοκρατική ή η ΚΥΠ, αυτό εμείς δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε και ούτε μας ενδιαφέρει σε τελευταία ανάλυση. Περιμένουμε να δούμε ποια θα είναι η εξέλιξη και είμαστε έτοιμοι να καταγγείλουμε, να φωνάξουμε να διαδηλώσουμε, γιατί δεν έχουμε εμπιστοσύνη σε καμιά υπηρεσία. Η μόνη δικλίδα ασφάλειας είναι το ζήτημα να εξακολουθήσει να παραμένει στην επικαιρότητα. Αν φύγει, θα υπάρξει κουκούλωμα.