Αθώο έκρινε την περασμένη Δευτέρα το Τριμελές Εφετείο Αθηνών το Νίκο Κουνταρδά, ανατρέποντας την καταδικαστική απόφαση του Τριμελούς Πλημμελειοδικείου, που τον είχε καταδικάσει σε 15 μήνες φυλακή , επειδή σε ποδοσφαιρικό αγώνα της ΑΕΚ, της οποίας είναι οπαδός, είχε σηκώσει πανό που έγραφε «Πόλεμος ενάντια στο νέο α(θ)λητικό νόμο».
Οι συνήγοροι υπεράσπισης Γιώργος Γκουντούνας και Γιάννης Μπάρκας δήλωσαν: «Ο Νίκος Κουνταρδάς έμεινε τελείως αναίτια 5 μήνες φυλακή, όπως δέχθηκε σήμερα και το Εφετείο με την πανηγυρική αθώωσή του. Γιατί τόλμησε να εκφράσει δημόσια την αντίθεσή του στον τελείως αυταρχικό και αντισυνταγματικό νέο αθλητικό νόμο. Ενα νόμο που επιβάλει καθεστώς έκτακτης ανάγκης στα γήπεδα, με αποτέλεσμα να έχουν γεμίσει οι φυλακές από ανθρώπους που υπό άλλες συνθήκες δεν θα είχαν καν απασχολήσει τη δικαιοσύνη». Ανακοίνωσαν ότι στρεφόμενοι κατά του Δημοσίου θα ζητήσουν αποζημίωση για κάθε μέρα της άδικης και ουσιαστικά παράνομης φυλάκισής του.