Πρωί-πρωί σήμερα, την ώρα που άρχιζε η στάση εργασίας των αναισθησιολόγων, που αποφάσισε το διοικητικό συμβούλιο του Ενιαίου Σωματείου Εργαζόμενων Γ.Ν. Παίδων «Π & Α Κυριακού», η διοίκηση -με εντολή Γεωργιάδη προφανώς – κατέθεσε αγωγή στο Μονομελές Πλημμελειοδικείο, ζητώντας να κηρυχτεί η στάση εργασίας παράνομη και καταχρηστική.
Η αγωγή θα συζητηθεί στις 12 το μεσημέρι.
Θυμίζουμε ότι η στάση εργασίας των αναισθησιολόγων αποφασίστηκε μετά την απόφαση της διοίκησης του νοσοκομείου να απορρίψει την απόφαση του Χειρουργικού Τομέα να ανασταλούν τα τακτικά χειρουργεία και να λειτουργούν δύο χειρουργικά τραπέζια μόνο για τα έκτακτα και επείγοντα περιστατικά.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ
Σε ρόλο κοινού προβοκάτορα ο Αδ. Γεωργιάδης
Στο παραπάνω δημοσίευμα υπάρχει και το πλήρες κείμενο της ανοιχτής επιστολής που έστειλαν οι αναισθησιολόγοι των δύο μεγάλων παιδιατρικών νοσοκομείων («Αγία Σοφία» και «Π & Α Κυριακού»). Δεν υπάρχει σ’ αυτήν ούτε ίχνος ιδιαίτερου αιτήματος, που θα έδινε πάτημα για να μιλήσουν οι καλοθελητές για «συντεχνία». Υπάρχει η αγωνία για την ασφάλεια των παρεχόμενων υπηρεσιών υγείας στα παιδιά ασθενείς. Η αγωνία για την εργασιακή εξόντωση των γιατρών, που είναι σημαντική αυτή καθαυτή και ακόμα πιο σημαντική για την ασφάλεια των παιδιών ασθενών.
Αντί η κυβέρνηση να ανταποκριθεί στα αιτήματα των γιατρών, ακύρωσε μια απόφαση του χειρουργικού τομέα, που πάρθηκε με μεγάλη πλειοψηφία. Δεν ξέρουν οι γιατροί ποιο είναι το σωστό, ξέρουν ο ακροδεξιός τηλεπλασιέ Γεωργιάδης, ο… ισόβιος υπερ-διοικητής των δύο νοσοκομείων Παπασάββας και ο αναπληρωτής διοικητής του «Π & Α Κυριακού», δικηγόρος Τόσκας! Αυτοί ακύρωσαν την απόφαση του χειρουργικού τομέα του «Π & Α Κυριακού».
Κι επειδή το σωματείο κήρυξε στάση εργασίας των αναισθησιολόγων, για να στηρίξει την απόφαση του χειρουργικού τομέα, άρπαξαν το βούρδουλα και απαιτούν από την αστική Δικαιοσύνη να κηρύξει παράνομη και καταχρηστική τη στάση εργασίας!
Ολόκληρος ο κόσμος του ΕΣΥ, γιατροί, νοσηλευτές και λοιποί εργαζόμενοι, πρέπει να ξεσηκωθεί ενάντια σ’ αυτές τις πρακτικές της σκληρής καταστολής, που ξεκινούν από γκεμπελίστικες προβοκάτσιες του ίδιου του ακροδεξιού υπουργού και φτάνουν μέχρι την ακύρωση των αποφάσεων συλλογικών επιστημονικών οργάνων και την παραπομπή σωματείων στα δικαστήρια. Και ο ελληνικός λαός πρέπει να καταλάβει πως αν δεν συμπαρασταθεί στους εργαζόμενους του ΕΣΥ, που αγωνίζονται για την ασφάλεια των παρεχόμενων υπηρεσιών νοσοκομειακής περίθαλψης, αυτός θα την πληρώσει. Τα δικά του τα παιδιά πηγαίνουν στα Νοσοκομεία Παίδων και ούτω καθεξής.
ΥΓ. Για τις αθλιότητες Γεωργιάδη ενάντια στην αναισθησιολόγο-εντατικολόγο Κατερίνα Ντουζέπη, πρόεδρο του σωματείου εργαζόμενων στο «Π & Α Κυριακού», που συνεχίστηκαν μέσα στο Σαββατοκύριακο, θα γράψουμε χωριστά.