Ηταν αναμενόμενο να μη πρωτοτυπήσει καθόλου ο υπουργός Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας (αυτός είναι ο νέος βαρύγδουπος τίτλος του υπουργείου) Π. Παναγιωτόπουλος στην κατάρτιση του Εθνικού Σχεδίου Δράσης για την Απασχόληση (ΕΣΔΑ 2004), που θα κατατεθεί στην Κομισιόν. Πήρε τα προγράμματα του ΠΑΣΟΚ, τα επένδυσε με ένα καινούργιο μπλα-μπλα (το ίδιο ανούσιο με το προηγούμενο) και το παρουσίασε στην Επιτροπή Κοινωνικών Υποθέσεων της Βουλής.
Ποια είναι η βάση του ΕΣΔΑ 2004; Η «μετατροπή του επιδόματος της ανεργίας σε επίδομα απασχόλησης». Η «στροφή του κέντρου βάρους της πολιτικής από παθητικές (επιδοματικές) σε ενεργητικές πολιτικές». Μα αυτά δεν έλεγε και εφάρμοζε το ΠΑΣΟΚ τα τελευταία χρόνια; Ναι, αλλά το ΠΑΣΟΚ «δεν πίστεψε ποτέ στις ενεργητικές πολιτικές για την απασχόληση», είπε ο Παναγιωτόπουλος, προλαβαίνοντας τα σχετικά ερωτήματα. Ενώ η ΝΔ πιστεύει και θα τις εφαρμόσει με πάθος. Για να αποδείξει ότι το ΠΑΣΟΚ «δεν πίστευε» σ’ αυτές τις πολιτικές επικαλέστηκε στατιστικά στοιχεία του ΟΑΕΔ (στις 30.6.04), σύμφωνα με τα οποία το 81,56% των νέων έως 25 ετών που έχουν συμπληρώσει 6μηνο ανεργίας και το 89,13% των ανέργων άνω των 25 ετών, που έχουν συμπληρώσει 12μηνο ανεργίας έχουν μείνει έξω από κάθε δράση του ΟΑΕΔ, δηλαδή χωρίς δουλειά, χωρίς ένταξη σε επιδοτούμενα προγράμματα, χωρίς επαγγελματική κατάρτιση, χωρίς συμβουλευτική υποστήριξη.
Πράγματι, αυτή πρέπει να είναι η εικόνα της δράσης του ΟΑΕΔ, όμως αυτή η εικόνα είναι αποτέλεσμα της πολιτικής που ακολουθείται έναντι των ανέργων και όχι αποτέλεσμα της «μη πίστης» του ΠΑΣΟΚ. Η ίδια εικόνα θα συνεχιστεί και με τη νέα κυβέρνηση. Εκτός αν ο πονηρούλης Παναγιωτόπουλος εντάξει την πλειοψηφία στις δράσεις του ΟΑΕΔ με την προσφορά «συμβουλευτικής υποστήριξης». Ισως αυτό έχει κατά νου και προσπαθεί να στελεχώσει με λίγο κόσμο («δικά μας παιδιά») τα «Κέντρα Προώθησης Απασχόλησης». Θα πηγαίνει ο άνεργος, θα του παίρνει κάποια συνέντευξη ο αρμόδιος υπάλληλος και αυτό θα θεωρείται ένταξη του ανέργου στις δράσεις του ΟΑΕΔ. Ομως ο άνεργος θέλει δουλειά και όχι… ψυχολογική στήριξη και… συμβουλές επαγγελματικού προσανατολισμού. Ο άνεργος θέλει επιδότηση για όσο καιρό δεν μπορεί να βρει δουλειά και όχι υποσχέσεις.
Η πολιτική, όμως, έναντι των ανέργων είναι σαφής: όχι επιδόματα ανεργίας, αλλά επιδόματα εργασίας. Τα λεφτά που προορίζονται για την επιδότηση των ανέργων θα πηγαίνουν στα ταμεία των επιχειρήσεων. Αυτή είναι η ουσία των λεγόμενων «ενεργητικών πολιτικών απασχόλησης». Ο Παναγιωτόπουλος, βέβαια, το γνωρίζει πολύ καλά αυτό. Γι’ αυτό και προτίμησε αυτή τη γενικόλογη στατιστική, που μιλά για «δράσεις» του ΟΑΕΔ, συμπεριλαμβάνοντας σ’ αυτές ακόμα και τη «συμβουλευτική υποστήριξη».
Ας μας πει ο πολυλογάς υπουργός πόσοι από τους καπιταλιστές που επιδοτήθηκαν για να προσλάβουν ανέργους τους κράτησαν στη δουλειά και μετά τη λήξη της επιδότησης. Ας μας πει, ακόμα, πόσες νέες θέσεις εργασίας δημιουργήθηκαν με τις περιβόητες «ενεργητικές πολιτικές απασχόλησης». Συνέλαβαν, μήπως, κάποια επιχείρηση που να έκανε κουτσουκέλα, απολύοντας εργαζόμενους για να προσλάβει επιδοτούμενους ανέργους, που τυπικά απαγορεύεται; Ετσι για τα μάτια, βρε αδερφέ, για να λένε πως τάχα παρακολουθούν την εφαρμογή των προγραμμάτων και δεν δίνουν τζάμπα τα λεφτά των ανέργων στις επιχειρήσεις.
Και για να τελειώνουμε, ας αναζητήσει ο Π. Παναγιωτόπουλος τη μελέτη της Metron Analysis, που είχε παραγγείλει η προηγούμενη πολιτική ηγεσία του υπουργείου Εργασίας, η οποία κατέληγε στο συμπέρασμα πως δεν υπάρχει κανένας έλεγχος και καμιά καταγραφή της πορείας εκτέλεσης αυτών των προγραμμάτων και πως η διεθνής εμπειρία λέει πως πάνω από το 80% είναι νεκρό βάρος. Δηλαδή, οι άνεργοι βρίσκουν προσωρινά και όχι μόνιμα δουλειά.
Μία από τα ίδια, λοιπόν, θα είναι και το ΕΣΔΑ 2004. Γιατί σκοπός τους δεν είναι να μειώσουν την ανεργία, αλλά να πάρουν τα λεφτά που προορίζονται για την επιδότηση των ανέργων και να τα ρίξουν στα ταμεία των επιχειρήσεων. Οι καπιταλιστές έχουν στην πράξη το ελεύθερο να ανακυκλώνουν τους ανέργους και όχι να δημιουργούν νέες θέσεις εργασίας. Αυτό που έκαναν θα εξακολουθήσουν να κάνουν και τώρα.