«Αυτό που είδα κατά τη διάρκεια της έρευνας που διεξάχθηκε στη Φαλούτζα με οδηγεί να πιστέψω ο,τι ειπώθηκε σχετικά μ’ αυτή τη μάχη. Δεν αποκλείω με κανένα τρόπο τη χρήση πυρηνικών και χημικών ουσιών, καθώς όλες οι μορφές ζωής εξολοθρεύτηκαν σ’ αυτή την πόλη. Μπορώ ακόμα να πω, ότι βρήκαμε δεκάδες αν όχι εκατοντάδες αδέσποτα σκυλιά, γάτες και πουλιά που έλιωσαν σαν αποτέλεσμα αυτών των αερίων».
Τα λόγια δεν ανήκουν ούτε σε κάποιο δημοσιογράφο, ούτε σε κάποιο εκπρόσωπο ανθρωπιστικής οργάνωσης για να διαψευστούν απ’ τα παπαγαλάκια της αμερικάνικης προπαγάνδας. Ανήκουν στον δόκτορα Χαλίντ Ασ-Σεϊχλί, τον εκπρόσωπο του ιρακινού υπουργείου Υγείας, που εξουσιοδοτήθηκε απ’ τη μεταβατική «κυβέρνηση» να εξετάσει τις υγειονομικές συνθήκες στη Φαλούτζα μετά το τέλος της αμερικάνικης εισβολής. Παρουσιάστηκαν δε σε πλατιά συνέντευξη τύπου του υπουργείου Υγείας στη Βαγδάτη, την περασμένη Τρίτη (1/3/05), μπροστά σε πάνω από 20 Ιρακινούς και Αραβες δημοσιογράφους καθώς και σε δημοσιογράφους της Ουάσινγκτον Ποστ και άλλων δυτικών ΜΜΕ.
Ο Σεϊχλί δε μάσησε τα λόγια του. Υποστήριξε ότι η πόλη εξακολουθεί να υφίσταται τις συνέπειες των χημικών και άλλων τύπων όπλων που χρησιμοποιήθηκαν από τους Αμερικάνους, που θα είναι αιτίες για την εμφάνιση σοβαρών ασθενειών στους κατοίκους της μακροχρόνια. Ετσι, επιβεβαιώνονται με τον πιο επίσημο τρόπο οι καταγγελίες Αράβων δημοσιογράφων για χρήση απ’ τους Αμερικάνους απαγορευμένων χημικών και νευροπαραλυτικών αερίων στη Φαλούτζα. Αυτών που σχεδίασαν και πραγματοποίησαν έναν πόλεμο με την πρόφαση των «όπλων μαζικής καταστροφής» που ποτέ δε βρέθηκαν στο Ιράκ.