Η νίκη της Χαμάς στις δημοτικές εκλογές της προηγούμενης Πέμπτης στη Λωρίδα της Γάζας ήταν πραγματικά σαρωτική. Κέρδισε 76 από τις 118 θέσεις στα δημοτικά συμβούλια (ποσοστό 64.5%), τριπλάσιες απ’ αυτές που πήρε η Φατάχ (26 θέσεις) και την πλειοψηφία στους τρεις μεγαλύτερους δήμους, με μια συμμετοχή που έφτασε στο 80% σύμφωνα με το Αλ – Τζαζίρα (28/1/05).
Η μεγάλη συμμετοχή έχει ιδιαίτερη σημασία γιατί τα παπαγαλάκια του Αμπάς δήλωναν ότι η μεγάλη αποχή στις προεδρικές εκλογές οφειλόταν κατά κύριο λόγο στα ισραηλινά εμπόδια. Κατά ένα περίεργο τρόπο, αυτά τα εμπόδια δεν στάθηκαν ικανά να εμποδίσουν τους Παλαιστίνιους της Λωρίδας της Γάζας να κατέβουν στις δημοτικές εκλογές. Η Φατάχ, που στις δημοτικές εκλογές της 26ης Δεκέμβρη του περασμένου χρόνου στη Δυτική Οχθη είχε κερδίσει το 60% (με τη Χαμάς να πιάνει το 28%), σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία (που η Χαμάς δεν τα αποδέχτηκε), έπαθε ένα ισχυρό σοκ βλέποντας να πέφτουν κάστρα που άλλοτε της ανήκαν.
Αυτή η εξέλιξη θα κάνει ακόμα πιο δύσκολη τη δράση του Αμπάς που σχεδιάζει να πραγματοποιήσει συνάντηση με τον Σαρόν πιθανότατα στην Αίγυπτο για να συζητήσει τη νέα εκεχειρία εντός της ερχόμενης βδομάδας. Απ’ τη μεριά τους οι Σιωνιστές , αν και δήλωσαν ότι θα απελευθερώσουν κάποιους Παλαιστίνιους κρατούμενους, απαίτησαν αφοπλισμό των μαχητών, δηλώσεις μετάνοιας και περιορισμό τους σε μια πόλη, προκειμένου να μην τους εκτελέσουν. Διαφορετικά, θα συνεχίσουν τις στοχευμένες επιθέσεις όπου δεν ανακτήσει τον έλεγχο η παλαιστινιακή αστυνομία.