Το όσα διαδραματίστηκαν στον τελικό του ποδοσφαιρικού κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Αστέρα Τρίπολης κυριάρχησαν στην αθλητική επικαιρότητα της βδομάδας που πέρασε. Οι αποφάσεις του διαιτητή Γιάχου πυροδότησαν συζητήσεις επί συζητήσεων για το επίπεδο και τις προοπτικές του ελληνικού επαγγελματικού ποδοσφαίρου και σε πολύ μεγάλο βαθμό επισκίασαν ακόμη και την κατάκτηση του τίτλου του πρωταθλητή Ευρώπης στο μπάσκετ από τους ερυθρόλευκους.
Σε αντίθεση με την συντριπτική πλειοψηφία όσων ασχολούνται με το ποδόσφαιρο, που ζητάει την καταδίκη του Γιάχου και την παραδειγματική του τιμωρία, η στήλη θα σταθεί στο πλευρό του χιώτη διαιτητή και θα καλέσει τους αγνούς φίλαθλους να μην παρασυρθούν από τις κραυγές του δημοσιογραφικού εσμού. Ο Θανάσης Γιάχος με τις αποφάσεις του το βράδυ του Σαββάτου 11 Μάη πρόσφερε τεράστιες υπηρεσίες στο ελληνικό ποδόσφαιρο και θα πρέπει να τιμηθεί σε μεγάλη εκδήλωση στο ΟΑΚΑ, στο χώρο που μεγαλούργησε. Και επειδή κάποιοι απορούν για τη διαύγεια πνεύματος της στήλης, εξηγούμε το λόγο για τον οποίο η στήλη φωνάζει «τιμή και δόξα στον Θανάση Γιάχο».
Η κυριαρχία του Ολυμπιακού στο ελληνικό ποδόσφαιρο είναι αναμφισβήτητη, αφού είναι η μοναδική από τις λεγόμενες μεγάλες ομάδες που έχει σταθερή διοίκηση, οικονομική ευρωστία και ένα αξιόλογο έμψυχο δυναμικό. Αρκεί να σκεφτεί κάποιος τη χαώδη διαφορά ανάμεσα στους αιώνιους αντίπαλους, Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό, για να καταλάβει ότι οι ερυθρόλευκοι παίζουν μόνοι τους. Η απόλυτη ερυθρόλευκη κυριαρχία, σε συνδυασμό με την ιδιοσυγκρασία τόσο του προέδρου της ΠΑΕ Ολυμπιακός Βαγγέλη Μαρινάκη όσο και των ερυθρόλευκων οπαδών, που ενδιαφέρονταν να βλέπουν την ομάδα τους στην κορυφή, ανεξάρτητα από τον τρόπο και τα μέσα που έφτανε σ’ αυτή, είχαν οδηγήσει σε πλήρη αναξιοπιστία το επαγγελματικό ποδόσφαιρο στη χώρα μας. Στο λιμάνι άπαντες ήταν «συμβιβασμένοι» με το δόγμα της ερυθρόλευκης διοίκησης, ότι στο ελληνικό ποδόσφαιρο υπάρχει μόνο μια ομάδα, ο Ολυμπιακός, όμως μετά τις διαιτητικές αποφάσεις του Γιάχου αυτό το δόγμα κλονίστηκε και μάλιστα από «τα μέσα».
Η συντριπτική πλειοψηφία των ερυθρόλευκων οπαδών που είτε πήγαν στο γήπεδο είτε παρακολούθησαν τον αγώνα από το σπίτι τους ήταν πεπεισμένη, ότι η ομάδα τους θα έφτανε σε μια εύκολη νίκη και θα πρόσφερε και θέαμα, κόντρα στην ομάδα έκπληξη της φετινής αγωνιστικής περιόδου. Αντί γι’ αυτό, είδαν τους παίχτες του Ολυμπιακού να μην έχουν όρεξη να παίξουν, να δείχνουν ότι κάνουν αγγαρεία, να μην προσφέρουν μια φάση της προκοπής και να δείχνουν «λίγοι» σε σύγκριση με τους αντιπάλους τους, που πίστεψαν στο όνειρο και προσπάθησαν να το κάνουν πραγματικότητα. Παραλίγο να το καταφέρουν, αν ο γίγαντας Γιάχος δεν έβαζε το καλό του ελληνικού επαγγελματικού ποδοσφαίρου πάνω από τα όνειρα της πελοποννησιακής ομάδας. Με τη μορφή που είχε ο τελικός, ελάχιστοι είναι αυτοί που θα στοιχημάτιζαν σε μια ανατροπή του αποτελέσματος, αν ο χιώτης διαιτητής είχε δώσει το πεντακάθαρο πέναλτι υπέρ του Αστέρα και είχε αποβάλει τον Μανιάτη.
Αν ο Αστέρας Τρίπολης είχε νικήσει, σήμερα θα μιλούσαμε για μια μεγάλη έκπληξη και ο δημοσιογραφικός εσμός θα προσπαθούσε να συγκρίνει το ελληνικό ποδόσφαιρο με το αγγλικό. Θα προσπαθούσαν να μας πείσουν ότι στον τελικό του ΟΑΚΑ έγινε ό,τι και στον αντίστοιχο τελικό του κυπέλλου Αγγλίας, στον οποίο η Γουΐγκαν, που βρίσκεται με το ενάμιση πόδι στην αγγλική Β’ Εθνική, κατάφερε να κερδίσει το μεγάλο φαβορί, τη Μάντσεστερ Σίτι. Ομως, ο Γιάχος ήταν εκεί, άγρυπνος φύλακας των ιερών και οσίων του ποδοσφαίρου στη χώρα μας, και φρόντισε να αποκαταστήσει την τάξη και να «οδηγήσει» τους ερυθρόλευκους εκεί που ανήκουν, στην κορυφή. Ομως, αντί για ζητωκραυγές και αποθέωση, βιώνει την περιφρόνηση και τον κατατρεγμό. Οι περισσότεροι ερυθρόλευκοι οπαδοί αποφασίζουν να φύγουν από το γήπεδο πριν την απονομή και αντί να τον αποθεώσουν μαζί με την ομάδα τους, τον βρίζουν γιατί τους χάλασε τη βραδιά, αφού καταλάβαιναν ότι την επόμενη μέρα θα έπρεπε να απολογηθούν για τον κάλπικο τίτλο. Ο Σάββας Θεοδωρίδης προσπαθεί να εκτονώσει την κατάσταση και καλεί τους ερυθρόλευκους οπαδούς που σιχτιρίζουν να μην ασκήσουν κριτική στον πρόεδρο Μαρινάκη, που παραδίπλα χαμογελάει και πανηγυρίζει μαζί με κάποιους ερυθρόλευκους παίχτες.
Μετά από πολλά χρόνια, οι ερυθρόλευκοι οπαδοί αντιδρούν διαφορετικά απ’ ό,τι συνήθιζαν, όταν η ομάδα τους κατακτούσε κάποιον τίτλο. Βρίζουν και σιχτιρίζουν, αντί να πανηγυρίζουν, πιθανόν γιατί ο Αστέρας Τρίπολης δεν είναι ένας αντίπαλος που έχει ευνοηθεί στο παρελθόν από τη διαιτησία και την «παράγκα» και δεν έχουν το άλλοθι «και εσείς τα ίδια κάνατε». Χωρίς να το έχει καταλάβει, ο Γιάχος με τις αποφάσεις του δεν επέτρεψε να ωραιοποιηθεί η σαπίλα του ελληνικού επαγγελματικού ποδοσφαίρου και έδωσε δικαίωμα στην ελπίδα ότι κάτι μπορεί ν’ αλλάξει. Αν οι ερυθρόλευκοι οπαδοί κάνουν πράξη την απόφασή τους να γυρίσουν την πλάτη στο ποδοσφαιρικό «μόρφωμα» που έχει φτιάξει ο Μαρινάκης και δεν εκτονωθούν βρίζοντας για μερικές μέρες, τότε ίσως κάτι να μπορεί να αλλάξει.
Ο Μαρινάκης έχει δείξει τα χαρτιά του και το πλάνο του για την επόμενη χρονιά. Η ομάδα έχει προπονητή, άσχετα αν ο Μίτσελ στον τελικό δεν κατάφερε να πείσει με την εικόνα που παρουσίασε η ομάδα του και δεν τη βοήθησε καθόλου από τον πάγκο. Οπως προκύπτει από το ρεπορτάζ, η πλειοψηφία των παιχτών θα παραμείνει. Στην ομάδα υπάρχουν αρκετά ταλέντα (από τον ερυθρόλευκο Τύπο παρουσιάζονται ως «επένδυση» και μελλοντικοί ηγέτες της ομάδας). Η οικονομική πολιτική αναμένεται σφιχτή και η βασική πηγή εσόδων θα είναι τα εισιτήρια διάρκειας και τα έσοδα από το Champions League. Οπως καταλαβαίνουμε, το πλάνο Μαρινάκη στοχεύει να αξιοποιηθεί στο έπακρο η ανυπαρξία των άλλων ομάδων (η μοναδική ομάδα με βαρύ όνομα, που μπορεί να αμφισβητήσει την ερυθρόλευκη κυριαρχία, είναι ο ΠΑΟΚ του Ιβάν Σαββίδη) και όχι να ρίξει φράγκα και να δημιουργήσει μια ομάδα ικανή να πρωταγωνιστήσει και στην Ευρώπη.
Κος Πάπιας
papias@eksegersi.gr
ΥΓ: Στην έκτατη ΓΣ της ΑΕΚ αποφασίστηκε να προχωρήσει η ομάδα σε ειδική εκκαθάριση (πτώχευση) και συμμετοχή στην ερασιτεχνική Γ’ Εθνική, να δώσει τη συγκατάθεσή της για την επικύρωση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος και να αποσύρει την καταγγελία της για το θέμα της υπαγωγής του Αρη στο άρθρο 99 (σύμφωνα με τους παράγοντες της Ενωσης, ο Αρης θα έπρεπε να έχει υποβιβαστεί μετά την υπαγωγή του στο συγκεκριμένο άρθρο). Ολες οι αποφάσεις είναι οι προϋποθέσεις που είχε θέσει έμμεσα ο Μελισσανίδης για να αναλάβει τις τύχες της ομάδας και όπως όλα δείχνουν η επόμενη μέρα στην ΑΕΚ θα συνδεθεί με τ’ όνομά του. Οι κιτρινόμαυροι οπαδοί έχουν ανάμικτα συναισθήματα. Το δυσάρεστο γεγονός είναι ότι θα βλέπουν την ομάδα τους να αγωνίζεται στη Γ’ Εθνική και το ευχάριστο ότι ο Μελισσανίδης και οι άλλοι επιχειρηματίες που θα συνεργαστούν μαζί του αποτελούν μια «εγγύηση» για ένα καλύτερο μέλλον. Είναι όμως τα πράγματα έτσι; Πριν μερικά χρόνια, σε μια αντίστοιχη κατάσταση, ο σημερινός «σωτήρας» είχε κάνει πίσω και άφησε την ομάδα στα χέρια του Νικολαΐδη. Αυτό που θα πρέπει να σκεφτούν οι κιτρινόμαυροι οπαδοί είναι μήπως η ενασχόλησή του με την ΑΕΚ δεν έχει να κάνει με την αγάπη του προς την ομάδα, αλλά πρώτ’ απ’ όλα με την προώθηση των επιχειρηματικών του σχεδίων. Οπως όλα δείχνουν, ο Μελισσανίδης αποτελεί ένα από τα επιχειρηματικά «τζάκια» και παρά τις καλές σχέσεις που έχει με την κυβέρνηση και το Μέγαρο Μαξίμου, η αξιοποίηση της δυναμικής του κόσμου της ΑΕΚ θα τον βοηθήσει για την προώθηση των επιχειρηματικών συμφερόντων του.