Οταν στις 25 Οκτώβρη ο υπουργός Γεωργίας Κ. Σκανδαλίδης με συνέντευξη Τύπου ανακοίνωνε, ότι δήθεν για πρώτη φορά από το 2006 έχουν ολοκληρωθεί οι διοικητικοί και οι επιτόπιοι έλεγχοι και ότι σε λίγες ημέρες θα αρχίσει η καταβολή του 50% των κοινοτικών ενισχύσεων στους αγρότες, αποφασίσαμε να τον ξεμπροστιάσουμε μόλις κυκλοφορήσει το ΦΕΚ (Φύλλο Εφημερίδας της Κυβέρνησης) στο οποίο θα δημοσιευόταν η δανειακή σύμβαση του δημοσίου με την Αγροτική Τράπεζα Ελλάδας (ΑΤΕ) για την πληρωμή των κοινοτικών ενισχύσεων.
Στις 29 Νοέμβρη του 2010, κυκλοφόρησε το ΦΕΚ 1833Β, στο οποίο δημοσιεύτηκε η δανειακή σύμβαση με την ΑΤΕ, ύψους 2,8 δισ. ευρώ. Παρενθετικά διευκρινίζουμε, ότι δεν είναι η πρώτη φορά που το υπουργείο Γεωργίας δανείζεται από την ΑΤΕ για να καταβάλει στους αγρότες τις κοινοτικές επιδοτήσεις. Το ίδιο έκανε και η Νεοδημοκρατική πολιτική ηγεσία του υπουργείου Γεωργίας και βέβαια και αυτή ισχυριζόταν, όπως καλή ώρα και ο Κ. Σκανδαλίδης, ότι επί των ημερών της καθιερώθηκε για πρώτη φορά η «έγκαιρη» πληρωμή των κοινοτικών ενισχύσεων.
Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι οι πολιτικές ηγεσίες, μπλε και πράσινες, προκειμένου να καλύψουν την αντιαγροτική τους πολιτική δανείζονται από την ΑΤΕ, φυσικά με το αζημίωτο, για να καταβάλουν «έγκαιρα» τις κοινοτικές επιδοτήσεις (που για την φτωχή αγροτιά ήταν και είναι προνοιακά βοηθήματα).
Η σύμβαση αυτή είναι ετήσια και θα ανανεωθεί για άλλα τρία χρόνια, μέχρι τις 31 Δεκέμβρη του 2014. Γι’ αυτή δε τη σύμβαση το ελληνικό δημόσιο θα καταβάλει στην ΑΤΕ, εκτός από τους τόκους, και προμήθεια 0,6% επί των πράξεων που θα γίνουν και που θα ανέλθουν στο ποσό των 2,8 δις ευρώ. Ετσι, η ετήσια προμήθεια θα ανέλθει στα 16,8 εκατ. ευρώ.
Αυτή είναι η αλήθεια που κρύβει επιμελώς ο Κ. Σκανδαλίδης, προκειμένου να πιστωθεί στην πολιτική του η περιβόητη «έγκαιρη» καταβολή των κοινοτικών επιδοτήσεων.