Στην κυριακάτικη «Αυριανή (13 Γενάρη 2008) και σε πολύ καλή σελίδα φιγουράριζε αβανταδόρικο άρθρο για τον Α. Κοντό και το υπουργείο Γεωργίας, με τίτλο «Σε αυξητική τροχιά οι εξαγωγές των ελληνικών αγροτικών προϊόντων». Χαρακτηριστική ήταν η εισαγωγή του: «Καλές επιδόσεις για την εξαγωγική δραστηριότητα των ελληνικών αγροτικών προϊόντων μαρτυρούν τα στοιχεία του Οργανισμού Εξωτερικού Εμπορίου (ΟΠΕ)».
Επειδή όχι μόνο γνωρίζουμε, αλλά και αποκαλύπτουμε ανά διαστήματα τη μείωση των εξαγωγών αγροτικών προϊόντων (κατάσταση που μέχρι το Σεπτέμβρη του 2007 έχει παγιωθεί στα 210 εκατ. ευρώ), επειδή γνωρίζουμε ότι η ΕΣΥΕ δεν έχει ακόμη δημοσιεύσει τα στοιχεία για τον Οκτώβρη του 2007, επειδή γνωρίζουμε ότι ο ΟΠΕ δεν ασχολείται εξειδικευμένα με την εξαγωγή των αγροτικών προϊόντων, καταλάβαμε ότι η «Αυριανή» και ειδικά η σύμβουλος-δημοσιογράφος του Α. Κοντού θέλησε να αβαντάρει τον εργοδότη της υπουργό για ένα πολύ κρίσιμο τομέα που παρουσιάζει σημαντικό πρόβλημα και δε μπορεί να τον χρησιμοποιήσει σαν απόδειξη της πετυχημένης του πολιτικής.
Ρίξαμε απλά μια ματιά στην ιστοσελίδα του ΟΠΕ και διαπιστώσαμε αυτό που ξέραμε. Δηλαδή ότι ο ΟΠΕ ασχολείται με το εμπόριο όλων των προϊόντων και όχι μόνο με τα αγροτικά που είναι ένα υποσύνολο του ευρύτερου συνόλου. Ετσι, και ο πιο αρχάριος και αδαής συντάκτης του υπουργείου Γεωργίας δε θα έκανε το λάθος της συντάκτριας της «Αυριανής» εάν δεν υπήρχε η σκοπιμότητα να αβαντάρουν τον Α. Κοντό. Για να μη σας κουράζουμε με λεπτομέρειες, απλά αναφέρουμε ότι επικοινωνήσαμε και με τις δύο συντάκτριες της «Αυριανής», η μία εκ των οποίων είναι σύμβουλος του Α. Κοντού από την εποχή που αυτός ήταν υφυπουργός Γεωργίας. Το ρεπορτάζ έβγαλε ότι η σύμβουλος έκανε αυτή την «εξυπηρέτηση» στον υπουργό.