Α. Τσίπρας: Η είδηση είναι η μεγάλη επιτυχία για τη φέτα.
Β. Αποστόλου: Αφορά την αιγοπροβατοτροφία που είναι η σημαία στον αγροτικό χώρο. Από την αρχή είχαμε επιλέξει να στηρίξουμε το συγκεκριμένο χώρο και τα νέα είναι πολύ καλά.
Δ. Παπαδημητρίου:…
Α. Τσίπρας: Από εδώ και στο εξής δηλαδή, φέτα μόνο ελληνική.
Β. Αποστόλου: Ο όρος φέτα δεν θα χρησιμοποιείται πλέον, με την συγκεκριμένη συμφωνία, από κανέναν στη συγκεκριμένη χώρα. Από εκεί και πέρα, όπως αντιλαμβάνεστε, ανοίγεται ένας δρόμος για μας πιο εύκολος για τις επόμενες συμφωνίες.
Α. Τσίπρας: Αυτό είναι πολύ σημαντικό, γιατί εγώ θυμάμαι, όταν ξεκινήσαμε αυτή την διαπραγμάτευση, είχαμε εκτεθεί μπροστά στο κίνδυνο ουσιαστικά να χάσουμε την ονομασία προέλευσης, και το θεωρούσανε μάλιστα και ως δεδομένο ότι θα τη χάσουμε. Και νομίζω ότι αποδεικνύεται ότι, όταν κανείς διαπραγματεύεται με σχέδιο, με σοβαρότητα και αποφασιστικότητα και δεν δεχθεί ό,τι η άλλη πλευρά του παρουσιάζει ως δεδομένο και επιμένει, καταφέρνει και πετυχαίνει νίκες. Νομίζω ότι αυτό είναι μια πολύ σημαντική εξέλιξη.
Β. Αποστόλου: Ακριβώς, πρόεδρε, το ότι στο πρώτο Συμβούλιο των Υπουργών Γεωργίας, το ’15, τον Μάρτιο, καταγγείλαμε τις συμφωνίες με τον Καναδά και την Νότια Αφρική, ήταν η αρχή μιας προσπάθειας που μας έφερε ουσιαστικά να πάρουμε δέσμευση για αναθεώρηση της συμφωνίας, αλλά και βεβαίως με τη σημερινή συμφωνία στην πλήρη κατοχύρωση του όρου φέτα.
Α. Τσίπρας: Και εδώ που τα λέμε είναι και μια δίκαια εξέλιξη αυτή. Δεν υπάρχει φέτα αλλού.
Β. Αποστόλου: Βεβαίως.
Δ. Παπαδημητρίου: Νομίζω ότι η Ευρωπαϊκή Επιτροπή έχει καταλάβει ότι είμαστε πολύ σοβαροί σ’ αυτό το θέμα της φέτας, ιδίως της φέτας και άλλων φυσικά προϊόντων, ιδίως στην φέτα. Και το καταλάβανε ότι έπρεπε να μπει στη συμφωνία και μπήκε.
Β. Αποστόλου: Η φέτα είναι συνυφασμένη με το ανάγλυφο, τη βλάστηση, με τον πολιτισμό της χώρας μας. Και εκ των πραγμάτων, λοιπόν, έχει καταγωγή από τον Πολύφημο. Πρώτος που κατασκεύασε φέτα στην Ελλάδα ήταν ο Πολύφημος. Αρα, λοιπόν, αντιλαμβάνεστε ότι όλο αυτό το πράγμα ήρθε και έδεσε με τη γεωγραφική ένδειξη, που από εδώ και πέρα θα αποτελεί τη σημαία του αγροτικού κόσμου στην προστασία των προϊόντων ονομασίας προέλευσης.
Α. Τσίπρας: Είναι μεγάλη επιτυχία και πότε θα γίνει η τελική ανακοίνωση από την πλευρά της Ευρωπαϊκής Επιτροπής;
Β. Αποστόλου: Θα έλεγα ότι είναι θέμα ημερών. Και αυτή την ώρα ολοκληρώνεται η διαδικασία, δεν αλλάζει τίποτα. Εκείνο που περιμένουμε είναι ότι σε πολύ λίγες ημέρες θα υπάρξει σχετική συνάντηση στην Ευρωπαϊκή Ενωση μεταξύ πρωθυπουργού της Ιαπωνίας και προέδρου της Κομισιόν για να ολοκληρωθεί η διαδικασία.
Α. Τσίπρας: Ωραία, σημαντικό.