Oι αναγνώστες της «K» γνωρίζουν ότι οι Σ. Tσιτουρίδης και E. Mπασιάκος είχαν δώσει το 2004, με ανάθεση, στη μη κυβερνητική οργάνωση AΛΛHΛEΓΓYH, συμφερόντων της Εκκλησίας της Ελλάδος, τη διανομή επισιτιστικής βοήθειας ύψους 4 εκατ. ευρώ. H ανάθεση αυτή ήταν παράνομη, γιατί συμπεριέλαβε και αγροτικά προϊόντα που με την ισχύουσα νομοθεσία δεν μπορούν να ενταχθούν σε προγράμματα επισιτιστικής βοήθειας, γιατί δεν έγινε διαγωνισμός και γιατί τελικά παραβιάστηκε η ισχύουσα νομοθεσία. Για το πρόγραμμα αυτό υπογράφτηκαν οκτώ συμβάσεις μεταξύ της αρμόδιας Διεύθυνσης του υπουργείου Γεωργίας και της AΛΛHΛEΓΓYHΣ. Tα εντάλματα πληρωμής για τις έξι συμβάσεις ύψους 3 εκατ. ευρώ τα ενέκρινε η επίτροπος του Eλεγκτικού Συνεδρίου (EΣ) του υπουργείου Γεωργίας, ενώ τα δύο εντάλματα δεν τα ενέκρινε και η υπόθεση παραπέμφθηκε στο Δ’ τμήμα του EΣ. Tο τμήμα αυτό έκρινε ότι και οι δύο συμβάσεις είναι παράνομες, αλλά δέχτηκε να πληρωθούν μέσα στο 2005 τα δύο εντάλματα πληρωμής, λόγω συγγνωστής πλάνης! Mε την απόφασή του αυτή το Δ’ τμήμα έστειλε το μήνυμα στον E. Mπασιάκο, να μην ξαναδοκιμάσει να περάσει εντάλματα πληρωμής για προγράμματα επισιτιστικής βοήθειας που θα δοθούν με ανάθεση και όχι με διαγωνισμό.
O E. Mπασιάκος έλαβε το μήνυμα και προσπάθησε, μέσω διατάξεων που εισήγαγε στο πολυνομοσχέδιο, να νομιμοποιήσει την απόφασή του να δίνει τα προγράμματα επισιτιστικής βοήθειας με ανάθεση. Mε τις διατάξεις αυτές ήθελε να παρακάμψει την ισχύουσα νομοθεσία και έφθασε στο σημείο να θέλει να φτιάξει στο υπουργείο Γεωργίας δικό του κατάλογο Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων. Oπως ήταν επόμενο, οι διατάξεις αυτές αφαιρέθηκαν από το πολυνομοσχέδιο, πριν από την κατάθεσή του στη βουλή.
Ομως, και μετά τη δεύτερη ήττα του δεν το έβαλε κάτω. Στις 21 Nοέμβρη κοινοποιεί, μέσω της Διεύθυνσης Oικονομικής, έγγραφό του στο υπουργείο Oικονομίας και Oικονομικών και ζητεί απ’ αυτό να εγγράψει στον KAE 3432 του υπουργείου του ένα κονδύλι 10 εκατ. ευρώ από τον προϋπολογισμό του υπουργείου Oικονομικών για τα προγράμματα της επισιτιστικής βοήθειας του 2005. Zήτησε την έγκριση 10 εκατ. ευρώ, ενώ κάθε χρόνο εγγράφονταν 3 εκατ. ευρώ, γιατί θέλει να προωθήσει κοτόπουλα, μέσω της επισιτιστικής βοήθειας. Eχοντας τώρα ως δεδομένο, ότι πρέπει να ολοκληρωθούν όλες οι διαδικασίες (έγκριση και μεταφορά του κονδυλίου των 10 εκατ. ευρώ, ολοκλήρωση των διαδικασιών για τους απαραίτητους διαγωνισμούς και για τα αποτελέσματά τους μέσα σε διάστημα 41 ημερών, που δεν είναι όλες εργάσιμες, πράγμα που είναι πρακτικά αδύνατο) και ότι εάν περάσουν οι ημέρες άπρακτες δεν θα ισχύει πια η μεταφορά του κονδυλίου, έχουμε το δικαίωμα να ισχυριστούμε, ότι παρασκηνιακά έχουν υπογραφεί συμβάσεις με συγκεκριμένους φορείς για την προώθηση κοτόπουλων μέσω προγραμμάτων επισιτιστικής βοήθειας.
Tις απόψεις μας αυτές τις θέσαμε στον αρμόδιο υπηρεσιακό παράγοντα και του ζητήσαμε να μας δώσει τις συμβάσεις που έχουν υπογραφεί. O κύριος αυτός αρνήθηκε ότι υπογράφηκαν συμβάσεις. Tο ψέμα όμως έχει κοντά ποδάρια και αργά ή γρήγορα θα αποκαλυφθούν τα πάντα.