Ο κόσμος καίγεται και ο Κιλτίδης χτενίζεται αναγγέλλοντας και υπογράφοντας προγραμματικές συμβάσεις με δήμους και κοινότητες. Μέσα σε μια ημέρα (8.7.2008), υπέγραψε τέσσερις προγραμματικές συμβάσεις με δήμους και μία με κοινότητα «για την μελέτη και υλοποίηση δημοσίων δασοτεχνικών έργων δασικής αναψυχής, ανάδειξης και προστασίας του φυσικού περιβάλλοντος σε δημόσια δάση και δασικές εκτάσεις».
Οι προγραμματικές συμβάσεις είναι μια δουλειά ρουτίνας, υπογράφονται εδώ και χρόνια, γιατί για οποιοδήποτε έργο σε δάση και δασικές εκτάσεις πρέπει να υπάρχει έγκριση από το υπουργείο Γεωργίας. Μιλάμε για έργα όπως μερικοί πάγκοι και τραπέζια, που τα προμηθεύονται οι δήμοι από το κρατικό εργοστάσιο σε πολύ χαμηλές τιμές και τα τοποθετούν για να παίρνουν καμία ψήφο από τη φτωχολογιά. Και οι πρώην υπουργοί ή υφυπουργοί Γεωργίας υπέγραφαν προγραμματικές συμβάσεις με τους δήμους, αλλά δεν τις ενέτασσαν στο προπαγανδιστικό τους παιχνίδι, όπως κάνει τώρα ο Κ. Κιλτίδης, για τον οποίο αποτελούν είδηση ακόμη και οι κινήσεις αυτοεξυπηρέτησης του ανθρώπου.
Είναι προκλητικό από τη μια να δίνεις λεφτά με το σταγονόμετρο για την προστασία και ανάπτυξη των δασών και των δασικών εκτάσεων και από την άλλη να υπογράφεις πολυδάπανες συμβάσεις για διαφημιστικές καμπάνιες «ευαισθητοποίησης των πολιτών», για να μειώσεις υποτίθεται τις φωτιές από αμέλεια. Είναι προκλητικό όχι μόνο για το κόστος, αλλά και γιατί εμμέσως πλην σαφώς αναγορεύεται σε κύριο αίτιο των πυρκαγιών η «αμέλεια των πολιτών», ενώ είναι η προκλητική «αμέλεια» των κυβερνήσεων που δίνουν λεφτά με το σταγονόμετρο για τον σημαντικότατο τομέα της πρόληψης. Αναφερόμαστε στη σύμβαση που στις 22.5.2008 υπέγραψε το υπουργείο Γεωργίας με την εταιρία ΕΔΕΛ, που στοίχισε 1,1 εκατ. ευρώ για διαφήμιση μόλις 33 ημερών. Πληρώσαμε ως φορολογούμενοι για να μας προβοκάρει ο υφυπουργός Γεωργίας, χαρακτηρίζοντάς μας αμελείς και υπαίτιους των περισσότερων πυρκαγιών. Σα δε ντρέπονται!