Εφτασαν λίγες μέρες για να κάνει άνω-κάτω το υπουργείο Γεωργίας ο διευθυντής του πολιτικού γραφείου του Σ. Χατζηγάκη, Δ. Αναγνωστόπουλος. Απαίτησε να του δοθούν πολλά γραφεία στον έκτο όροφο του κεντρικού κτιρίου του υπουργείου Γεωργίας. Φαίνεται ότι ο κύριος αυτός έχει μεγάλη ιδέα για τον εαυτό του και δεν βολευόταν στα γραφεία που διατηρούσαν οι δύο προηγούμενοι διευθυντές του πολιτικού γραφείου των προκατόχων του Σ. Χατζηγάκη. Ο Δ. Αναγνωστόπουλος αδιαφόρησε για τα μεγάλα προβλήματα που δημιουργήθηκαν στις υπηρεσίες του υπουργείου που στεγάζονταν στο κεντρικό κτίριο και για τη μεγάλη δυσαρέσκεια που προκάλεσε η συμπεριφορά του ακόμη και στους υπάλληλους που ανήκουν στον δικό του ιδεολογικό χώρο. Ολόκληρη Διεύθυνση Εισροών μεταφέρθηκε σε άλλο κτίριο. Αυτή η συμπεριφορά μας δίνει το δικαίωμα να υποθέσουμε ότι ανάλογη θα είναι η συμπεριφορά του και στο χάραγμα και στην υλοποίηση της πολιτικής του και να προβλέψουμε ότι θα προκαλέσει τη δικαιολογημένη αντίδραση των εργαζόμενων του υπουργείου Γεωργίας, που έμειναν αυτή τη φορά ανυπεράσπιστοι, αφού οι συνδικαλιστές κρατούν στάση αναμονής και ευμενούς ουδετερότητας.
Ανάλογη συμπεριφορά, που εκδηλώνεται με άλλο τρόπο, έχουμε και από τον υπεύθυνο του γραφείου Τύπου. Εσπευσε να βάλει περιορισμούς στην ενημέρωση των συντακτών, στο όνομα της μείωσης των δαπανών! Οι οιωνοί δεν είναι καλοί. Καλά θα κάνει να αφήσει τα πράγματα να «τσουλήσουν» όπως μέχρι τώρα. Διαφορετικά, θα προκληθούν εντάσεις που θα αποβούν σε βάρος του και σε βάρος του γραφείου Τύπου και του υπουργού του.