Εχουμε κατ’ επανάληψη αναφερθεί στις προσπάθειες του Α. Κατζηλάκη, ως προϊστάμενου του μόνου αρμόδιου τμήματος της Διεύθυνσης Χωροταξίας και Προστασίας περιβάλλοντος (ΔΧΠΠ) του υπουργείου Γεωργίας, να πείσει την πολιτική ηγεσία να προχωρήσει στη συγκρότηση της επιτροπής που θα καθόριζε με επιστημονικό τρόπο τα κριτήρια της κατάταξης της γεωργικής γης σε γη υψηλής ή μη παραγωγικότητας. Ιδού μικρό απόσπασμα ενός από τα πολλά ενημερωτικά σημειώματα που έχει στείλει: «Προκειμένου να εκδοθεί η ΚΥΑ που προβλέπεται στην παρ. 1 του άρθρου 56 του Ν.2637/98 για τον καθορισμό των σχετικών κριτηρίων σας παρακαλούμε να εκδώσετε Απόφαση Συγκρότησης Επιτροπής καθορισμού κριτηρίων για την διαβάθμιση σε ποιότητες και κατάταξη σε κατηγορίες της γεωργικής γης υψηλής παραγωγικότητας, με την παρακάτω σύνθεση:…».
Η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Γεωργίας, όμως, αρνούνταν να συγκροτήσει αυτή την επιτροπή. Πρώτο, γιατί ο πρώην υπουργός Γεωργίας Ε. Μπασιάκος με το νόμο 3399/2005 είχε τροποποιήσει διατάξεις του άρθρου 56 του νόμου 2637/98 και είχε εισάγει δύο αντισυνταγματικές διατάξεις, σύμφωνα με τις οποίες η γη που βρίσκεται δεξιά και αριστερά από το εθνικό και επαρχιακό δίκτυο και σε βάθος 600 μέτρων δεν είναι γη υψηλής παραγωγικότητας. Παρά το γεγονός ότι εκκρεμούσε ο καθορισμός των κριτηρίων κατάταξης της γεωργικής γης σε γη υψηλής ή μη παραγωγικότητας. Δεύτερο, γιατί φοβόταν, ότι η επιτροπή αυτή, με πρόεδρο τον Α. Κατζηλάκη (θα ήταν δικαιωματικά, αφού είναι προϊστάμενος του μόνου αρμόδιου τμήματος), θα εξέταζε και τις δύο αντισυνταγματικές διατάξεις και θα τις έβγαζε παράνομες, εξέλιξη την οποία η κυβέρνηση απευχόταν.
Πίεζε, όμως, τον Α. Κατζηλάκη, μέσω του γενικού γραμματέα του υπουργείου Κ. Σκιαδά, να προχωρήσει στη σύνταξη των δύο σχεδίων Κοινών Υπουργικών Αποφάσεων (ΚΥΑ) που αφορούν και τις δύο αντισυνταγματικές διατάξεις για τα 600 μέτρα δεξιά και αριστερά του εθνικού και επαρχιακού οδικού δικτύου. Ομως, ο Α. Κατζηλάκης αρνούνταν να ενδώσει στις παράνομες αυτές εντολές της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου (κατά την γνώμη μας σωστά ενεργούσε, καλά έκανε και δεν της έκανε τα χατήρια) και απαιτούσε απ’ αυτή να βγάλει την υπουργική απόφαση για την συγκρότηση της επιτροπής καθορισμού των κριτηρίων. Απαιτούσε την έκδοση αυτής της απόφασης όχι μόνο γιατί αυτό το πρόβλημα χρόνιζε και απέβαινε σε βάρος της γης υψηλής παραγωγικότητας, αλλά και γιατί βομβαρδιζόταν από τους προϊστάμενους των Διευθύνσεων Γεωργίας με ερωτήματα για το πώς καθορίζεται η γη υψηλής παραγωγικότητας και το ποιες οικονομικές δραστηριότητες επιτρέπονται σ’ αυτή τη γη.
Η άρνησή του να ικανοποιήσει τις παράνομες απαιτήσεις της πολιτικής ηγεσίας προκάλεσε την οργή της και από το φθινόπωρο του 2006 άρχισε το κυνηγητό του Α. Κατζηλάκη και ο παροπλισμός του ως προϊστάμενου του Τμήματος Χωροταξίας. Συγκεκριμένα, στις 18 Σεπτέμβρη του 2006 ο γενικός διευθυντής του υπουργείου Γεωργίας Δ. Μπαμπίλης τον καλούσε να καταθέσει ως μάρτυρας σε διενεργούμενη ΕΔΕ, γιατί είχε αρνηθεί να ικανοποιήσει την παράνομη απαίτηση το γενικού γραμματέα Κ. Σκιαδά στην οποία αναφερθήκαμε παραπάνω. Από το φθινόπωρο του 2006 ο προϊστάμενος της ΔΧΠΠ έπαυσε να δίνει στον Α. Κατζηλάκη τα εισερχόμενα έγγραφα από τους προϊστάμενους των Διευθύνσεων Γεωργίας και τον παρόπλισε τελείως. Οι προϊστάμενοι όμως συνέχισαν να ενοχλούν την ΔΧΠΠ και μέσα στο 2007 σχετικά με τη γη υψηλής παραγωγικότητας. Μέσα στο 2007 ο Α. Κατζηλάκης κλήθηκε μία ή δύο φορές από τον πρώην υφυπουργό και νυν υπουργό Γεωργίας να δώσει απάντηση σε ερωτήματα της Διεύθυνσης Γεωργίας της εκλογικής του περιφέρειας για επενδύσεις σε αγροτικές περιοχές με γη υψηλής παραγωγικότητας. Ο Α. Κατζηλάκης του υπενθύμισε για μια ακόμη φορά αυτό που μονότονα επαναλαμβάνει. Οτι πρέπει πρώτα να συγκροτηθεί η επιτροπή που θα καθορίσει επιστημονικά τα κριτήρια κατάταξης της γης ως γης υψηλής ή μη παραγωγικότητας. Οι απαντήσεις αυτές δεν άρεσαν στον Α. Κοντό και… όλως συμπτωματικά εκείνη την περίοδο η Διεύθυνση Γεωργίας Ξάνθης πήρε την ευθύνη να δώσει απαντήσεις σε ερωτήματα που είχαν τεθεί από την ίδια στην ΔΧΠΠ, χωρίς να έχει την αρμοδιότητα και το δικαίωμα να το κάνει.
Φαίνεται ότι η πρακτική της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου Γεωργίας να παρακάμπτει το Τμήμα Χωροταξίας και τον Α. Κατζηλάκη και η εντολή της προς τους προϊστάμενους των Διευθύνσεων Γεωργίας να λύνουν μόνοι τους τα προβλήματα που αναφύονται για επενδύσεις σε περιοχές που έχουν χαρακτηριστεί ως υψηλής παραγωγικότητας, προκάλεσε πολλά προβλήματα, στα οποία αυτοί δε μπορούσαν να δώσουν λύσεις. Ετσι, ο Α. Κοντός αναγκάστηκε τελικά να βγάλει την υπουργική απόφαση συγκρότησης της επιτροπής καθορισμού των κριτηρίων κατάταξης της γης ως γη υψηλής ή μη παραγωγικότητας, για την οποία τόσο πολύ αγωνίστηκε, κυνηγήθηκε και παροπλίστηκε ο Α. Κατζηλάκης από την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Γεωργίας. Μη φανταστείτε, όμως, ότι μ’ αυτή του την απόφαση ο Α. Κοντός, έστω εκ των υστέρων, θέλει να εφαρμόσει τη νομιμότητα.
Καταρχάς, να επισημάνουμε ότι μια υπουργική απόφαση είναι νόμιμη όταν ακολουθείται και η νόμιμη διαδικασία έκδοσής της. Δηλαδή, συντάσσεται ενημερωτικό σημείωμα μαζί με το σχέδιο της υπουργικής απόφασης από το αρμόδιο Τμήμα και φέρουν τις υπογραφές των αρμόδιων υπηρεσιακών παραγόντων, εισηγητή και προϊστάμενου Τμήματος και προϊστάμενων Διεύθυνσης και Γενικής Διεύθυνσης. Αυτά τα έγγραφα στην προκειμένη περίπτωση δεν συντάχθηκαν από τους υπηρεσιακούς παράγοντες του μόνου αρμόδιου Τμήματος, δηλαδή του Τμήματος Χωροταξίας. Εχουμε την περιέργεια να δούμε ποιος ή ποιοι συνέταξαν το ενημερωτικό και το σχέδιο υπουργικής απόφασης.
Δεύτερο, οι επιτροπές εργασίας και δη καθορισμού επιστημονικών κριτηρίων, όπως αυτή, είναι ολιγομελείς και απαρτίζονται από ανθρώπους που κατέχουν πολύ καλά το αντικείμενο επί του οποίου καλούνται να αποφανθούν. Στην επιτροπή αυτή συμμετέχουν 17 άτομα, ανάμεσα στα οποία φιγουράρουν τα ονόματα του γενικού γραμματέα του υπουργείου Γεωργίας, τριών γενικών διευθυντών και πολλών καθηγητάδων πανεπιστημίου. Με τι επιστημονικά φόντα ορίστηκε πρόεδρος της επιτροπής ο Κ. Σκιαδάς; Τι γνώσεις έχουν οι τρεις γενικοί διευθυντές για να είναι μέλη της επιτροπής αυτής; Η επιτροπή που είχε προταθεί από τον Α. Κατζηλάκη ήταν επταμελής, απαρτιζόταν από γνώστες του αντικειμένου και πρόεδρός της θα ήταν ο ίδιος ως προϊστάμενος του Τμήματος Χωροταξίας, του μόνου αρμόδιου τμήματος. Στην επιτροπή του Α. Κοντού ο Α. Κατζηλάκης δεν είναι καν μέλος της!
Γίνεται φανερό, ότι ο Α. Κοντός με την απόφασή του για τη συγκρότηση της πολυμελούς αυτής επιτροπής επιδιώκει να νομιμοποιήσει τις αντισυνταγματικές διατάξεις του Ε. Μπασιάκου για τον αποχαρακτηρισμό της γης υψηλής παραγωγικότητας που βρίσκεται σε βάθος 600 μέτρων δεξιά και αριστερά του εθνικού και επαρχιακού δικτύου και να ανοίξει το δρόμο για μαζικούς αποχαρακτηρισμούς αγροτικών εκτάσεων ως γης υψηλής παραγωγικότητας.