Είναι πραγματικά άχαρο να κάνουμε μαθήματα στοιχειώδους δημοσιογραφικής δεοντολογίας. Γιατί αυτά τα ξέρουν και οι νέοι στο πρώτο εξάμηνο ΙΕΚ δημοσιογραφίας. Οταν παίρνεις είδηση από άλλο Μέσο, οφείλεις να αναφέρεις την πηγή, ακόμη κι αν δεν αντέγραψες ούτε μισή παράγραφο. Πήρες είδηση από άλλο Μέσο, οφείλεις να το μνημονεύσεις, τελεία και παύλα. Ακόμα κι αν έχεις «πρόβλημα» με το Μέσο από το οποίο πήρες την είδηση. Εμείς δεν διστάζουμε να βάζουμε συνδέσμους ακόμα και προς τις βρομοϊστοσελίδες των νεοναζιστών, όταν παίρνουμε κάτι απ’ αυτές.
Είμαστε σίγουροι ότι αυτά τα στοιχειώδη τα γνωρίζουν πολύ καλά οι υπεύθυνοι της ιστοσελίδας alfavita.gr. Ομως δε διστάζουν να τα παραβιάσουν με τον πιο ωμό (και αηδή, εντέλει) τρόπο, προκειμένου να εμφανίζονται σαν το Μέσο που έχει όλες τις ειδήσεις που αφορούν τα τεκταινόμενα στο χώρο της εκπαίδευσης. Σήμερα, λοιπόν, το alfavita.gr δημοσίευσε παρουσίαση της μαθητικής ταινίας «Γενετικά Κατώτεροι», κάνοντας κανονική λογοκλοπή από το χτεσινό δημοσίευμα του ΚΟΝΤΡΑ-eksegersi.gr, χωρίς καμιά αναφορά στην πηγή.
Πώς ξέρουμε ότι το alfavita.gr πήρε την είδηση από το ΚΟΝΤΡΑ-eksegersi.gr και δεν την είχε αυτοτελώς; Αφησε πάρα πολλά πειστήρια της λογοκλοπής, τα οποία δεν τα βλέπει ο αναγνώστης του alfavita.gr, τα αντιλαμβάνεται όμως όποιος/α έχει διαβάσει και τα δύο δημοσιεύματα. Εμείς βλέπουμε και άλλα ίχνη, που μάλλον δεν τα γνωρίζουν ούτε οι δικοί μας αναγνώστες.
- Η φωτογραφία που συνοδεύει το δημοσίευμα δεν είναι φωτογραφία που διένειμαν οι δημιουργοί της ταινίας (ο καθηγητής Αγγλικών Σταύρος Παναγιώτου και οι συνάδελφοί του εκπαιδευτικοί). Είναι φωτογραφία που δημιουργήσαμε εμείς, παίρνοντας ένα screenshot από σημείο της ταινίας. Ηταν ένα πλάνο στο οποίο στα εκφραστικά μάτια και το πικρό χαμόγελο του μαθητή Ρομά καθρεφτιζόταν το συγκλονιστικό μήνυμα της ταινίας. Γι’ αυτό και απομονώσαμε το στιγμιότυπο και το επεξεργαστήκαμε με το Ρhotoshop ως φωτογραφία. Οι υπεύθυνοι του alfavita.gr απλά «έκλεψαν» τη δουλειά μας παρουσιάζοντας τη φωτογραφία ως δική τους.
- Υπάρχουν ολόκληρα αποσπάσματα από τη δική μας κριτική της ταινίας, στα οποία προστέθηκαν και παράγραφοι που έγραψαν οι υπεύθυνοι του alfavita.gr. Aυτό μπορεί να διαπιστωθεί με μια απλή ανάγνωση των δυο κειμένων.
- Οι υπεύθυνοι του alfavita.gr δεν πρόσεξαν (ή είναι τόσο αλαζόνες που δεν τους ενδιαφέρει) και μέσα στις παραγράφους που έκλεψαν από το δικό μας δημοσίευμα άφησαν δύο συνδέσμους (links) που οδηγούν σε δικές μας παρουσιάσεις των δύο προηγούμενων μαθητικών ταινιών του Σταύρου Παναγιώτου!
Στην ενότητα «Ποιοι είμαστε» της ιστοσελίδας μας γράφουμε: «Τα δημοσιεύματα της Κόντρας είναι ελεύθερα για αναδημοσίευση. Θεωρούμε δεοντολογικά αυτονόητη την αναφορά στην πηγή για κάθε αναδημοσίευση δημοσιεύματός μας, εν όλω ή εν μέρει». Αυτή τη δεοντολογία, που τη θεωρούμε αυτονόητη για τους άλλους, την εφαρμόζουμε με… θρησκευτική ευλάβεια στη δική μας δημοσιογραφική δουλειά. Σε τελευταία ανάλυση, ουδείς χάνει αναδημοσιεύοντας ειδήσεις ή αρθρογραφώντας πάνω σε ειδήσεις που έβγαλαν άλλα Μέσα, αν αναφέρει την πηγή. Το αντίθετο αποτελεί έκφραση δημοσιογραφικού κομπλεξισμού (για να μην πούμε νοοτροπίας κλεφτοκοτά).
ΥΓ. Υπάρχουν δημοσιογράφοι και Μέσα που τηρούν αυτή τη στοιχειώδη δημοσιογραφική δεοντολογία. Για παράδειγμα, ο ΗΜΕΡΟΔΡΟΜΟΣ αναδημοσίευσε σήμερα την παρουσίασή μας για τη μαθητική ταινία «Γενετικά κατώτεροι», βάζοντας από τον υπότιτλο ακόμα την πηγή. Προ ημερών, ο Δημήτρης Ψαρράς δημοσίευσε στην ΕφΣυν άρθρο με τίτλο «Σπαρτιάτες απ’ τον Δομοκό» (για το νεοναζιστικό μόρφωμα-βιτρίνα του Κασιδιάρη). Επειδή άντλησε στοιχεία από προγενέστερο δικό μας δημοσίευμα, αναφέρει την πηγή με link στο δικό μας άρθρο. Μήπως -λέμε μήπως- να παραδειγματίζονταν λίγο οι υπεύθυνοι του alfavita.gr από τα σωστά παραδείγματα;