«Εγώ προερχόμενος από την Ηλεία και έχοντας εκεί πολλά προβλήματα, θα ξέρετε την ιστορία με τις φράουλες στη Μανωλάδα, ήδη υπάρχουν 5000 αλλοδαποί εκεί που έχουν κάνει ένα ιδιότυπο γκέτο και ζουν παράλληλα σε μία δικιά τους κοινωνία, ξεχωριστή κι αυτόνομη, οι περισσότεροι είναι παράνομοι, δεν τολμάει όμως η πολιτεία να βάλει εκεί τους κανόνες που χρειάζονται και απαιτούνται και καθημερινά μετά τις 5-6 η ώρα βαράει σιωπητήριο στην περιοχή. Δεν κυκλοφορεί κανείς, κυκλοφορούν μόνο οι αλλοδαποί, είναι μία ιδιότυπη κατοχή των αλλοδαπών επί των ημεδαπών».
Ο βουλευτής της ΝΔ Κ. Τζαβάρας δεν έχει τη φήμη του ακροδεξιού και γενικά, στην πολυετή πολιτική του καριέρα, είναι από τους πιο «συμμαζεμένους». Γιατί προέβη σε μια τόσο αισχρή ρατσιστική δήλωση, εν γνώσει του ότι λέει ψέματα; Δε θα θυμίσουμε το έγκλημα της Μανωλάδας με την καραμπίνα του αφεντικού να βαράει στο ψαχνό μετανάστες εργάτες γης που γύρευαν τα μεροκάματά τους. Θα περιγράψουμε την πραγματικότητα (όχι μόνο στην Ηλεία, αλλά και στην Αχαΐα και στη Λακωνία και σε άλλους νομούς).
Χιλιάδες μετανάστες εργάτες γης ζουν και δουλεύουν στα χωράφια εδώ και πολλά χρόνια. Στις φράουλες, στα πορτοκάλια, στις ελιές, στα κρεμμύδια, στα καρπούζια και στα πεπόνια, σε όλες τις καλλιέργειες. Πολλοί απ' αυτούς (ιδιαίτερα στα φραουλοχώραφα) ζουν μέσα στα χωράφια, σε αποθήκες ή σε άθλια παραπήγματα. Είναι ένα είδος σύγχρονων σκλάβων, αφού το αφεντικό τους έχει στη διάθεσή του όποτε τους χρειάζεται, ενώ και τις ώρες που δεν εργάζονται αποτελούν τους φύλακες των καλλιεργειών. Αλλοι απ' αυτούς έχουν χαρτιά, άλλοι όχι. Κανένας δεν τους ενοχλεί, όμως, γιατί πού αλλού θα βρουν τέτοιους εργάτες γης; Τα μεροκάματα είναι συμφωνημένα (άθλια φυσικά). Σε όσους έχουν χαρτιά, τα αφεντικά κολλάνε μόνο όσα εργόσημα χρειάζονται για ν' ανανεώσουν την άδεια παραμονής. Σε όσους δεν έχουν χαρτιά δεν κολλάνε εργόσημα.
Αυτοί οι μετανάστες ζουν αρμονικά με τους ντόπιους. Ψωνίζουν από τα ίδια σούπερ μάρκετ, βάζουν μονάδες στα κινητά τους από τα ντόπια μαγαζιά, συχνάζουν στις ίδιες καφετέριες. Και βέβαια, δεν υπάρχει κανένας φόβος των ντόπιων, ώστε να μη κυκλοφορούν μετά τις 5-6 το απόγευμα. Ποτέ δεν ακούστηκε τίποτα σε βάρος των μεταναστών. Κι αν ακουγόταν κάτι, η τοπική αστυνομία θα δρούσε αμέσως. Γιατί, λοιπόν, ο Τζαβάρας μιλάει για «ιδιότυπη κατοχή των αλλοδαπών επί των ημεδαπών»; Ετσι και τα έλεγε αυτά στην εκλογική του περιφέρεια, ο κόσμος θα γελούσε. Τα είπε σ' ένα αθηναϊκό ραδιοσταθμό («Θέμα» 104,6), απευθυνόμενος σ' ένα κοινό που δε γνωρίζει την πραγματικότητα και με τη βεβαιότητα ότι οι συνομιλητές του δε θα τον κοντράρουν.
Μια εξήγηση είναι ότι ο Τζαβάρας ετοιμάζεται να μπει επικεφαλής «κινήματος διαμαρτυρίας» όταν η κυβέρνηση δοκιμάσει να μεταφέρει πρόσφυγες από τα νησιά σε κάποιο χώρο στην Ηλεία. Μια άλλη εξήγηση είναι ότι ο χωλωμένος για τη μη υπουργοποίησή του Τζαβάρας δουλεύει για λογαριασμό του Σαμαρά. Μπορεί ο ίδιος να μην έχει στιγματιστεί ως ακροδεξιός, όμως είχε στηρίξει τον Σαμαρά στη μάχη με τη Ντόρα για την ηγεσία της ΝΔ, ο οποίος τον έκανε αμέσως κοινοβουλευτικό εκπρόσωπο της ΝΔ και επί ένα χρόνο (Ιούνης 2012 – Ιούνης 2013) αναπληρωτή υπουργό Παιδείας. Αρα, χρωστάει στον Σαμαρά, ενώ από τον Μητσοτάκη διεκδικεί μια θέση στην κυβέρνηση.
Οποια κι αν είναι η εξήγηση, δεν έχει καμιά σημασία. Σημασία έχει ο αισχρός ρατσιστικός λόγος, ο στηριγμένος στο ψέμα. Η καλλιέργεια της ξενοφοβίας σε ευρύτερα στρώματα του πληθυσμού. Αυτός ο λόγος, στο στόμα ενός συντηρητικού πολιτικού που δεν έχει στιγματιστεί ως ακροδεξιός, αποκτά μεγαλύτερη δύναμη απ' αυτή που αποκτά στο στόμα του κάθε Βελόπουλου.