Oπως και η ίδια η ζωή, έτσι και το συνέδριό μας επιβεβαίωσε τα λόγια της ιδρυτικής μας διακήρυξης: ότι υπηρετούμε «τα συμφέροντα του έθνους πέραν και πάνω απ΄ τις παραπλανητικές ετικέτες της Δεξιάς, της Αριστεράς και του Κέντρου». Δεν απεμπολούμε την ιδεολογική μας ταυτότητα ούτε τις ρίζες μας. Ομως τα παλιά πολιτικά σύνορα μεταφέρονται από το δίπολο Αριστερά-Δεξιά στο δίλημμα «Πίσω ή Μπροστά».
Κυριάκος Μητσοτάκης