Με τον πιο επίσημο τρόπο, πλέον, επιβεβαιώθηκε ότι ο Ζακ Κωστόπουλος δολοφονήθηκε. Οι τοξικολογικές και ιστολογικές εξετάσεις έδειξαν ότι δεν είχε κάνει χρήση κανενός είδους ναρκωτικών, ούτε αλκοόλ, ενώ δεν έπασχε από κάποιο προϋπάρχον νόσημα. Ο θάνατός του, αναφέρει η τελική ιατροδικαστική έκθεση, οφείλεται στην κακοποίηση που υπέστη. Προήλθε από ισχαιμικού τύπου αλλοιώσεις του μυοκαρδίου, που προκλήθηκαν από τραύματα σώματος.
Γνωστοί είναι πλέον και οι δολοφόνοι. Είναι οι δυο έμποροι, τους οποίους η… αδέκαστη ελληνική Δικαιοσύνη έχει αφήσει ελεύθερους, και οι μπάτσοι που ολοκλήρωσαν το λιντσάρισμα, οι οποίοι δεν έχουν αντιμετωπίσει καμιά κατηγορία μέχρι στιγμής. Οπως έχει γίνει γνωστό, διεξάγεται κάποια ΕΔΕ από την ίδια την Αστυνομία, η οποία ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί!
Με την έκταση που έχει πάρει το ζήτημα και δεδομένου ότι ο φονευθείς είχε φίλους και υποστηρικτές που κινήθηκαν δραστήρια και δεν άφησαν την υπόθεση να θαφτεί, κάποια στιγμή θα αναγκαστούν και οι μπάτσοι να «δώσουν» κάποιους δικούς τους. Θα το κάνουν, όμως, με τέτοιον τρόπο ώστε να τους ρίξουν στα μαλακά, έτσι που όταν φτάσει η υπόθεση στο ακροατήριο, οι κατηγορίες κατά των μπάτσων να είναι αποδυναμωμένες και καθώς θα έχει μεσολαβήσει μεγάλο χρονικό διάστημα από το φόνο, να διευκολύνει μια δικαστική απόφαση-χάδι. Το ίδιο ισχύει και για τους δύο εμπόρους. Η πρόθεση των δικαστικών αρχών έγινε προφανής από την πρώτη στιγμή, καθώς τους άφησε ελεύθερους με τους συνήθεις περιοριστικούς όρους.
Μη δούμε στο τέλος να δικάζονται για ανθρωποκτονία από αμέλεια και όχι από πρόθεση. Λες και προκάλεσαν θάνατο σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα. Κι όμως, σ' αυτή την υπόθεση ο «ενδεχόμενος δόλος», όπως λένε οι νομικοί, είναι ξέχειλος. Ακόμα κι αν δεν είχαν σκοπό να τον σκοτώσουν (πράγμα που κανένας εκτός από τους ίδιους δεν μπορεί να το γνωρίζει), η αγριότητα με την οποία χτυπούσαν έναν ανυπεράσπιστο και τραυματισμένο άνθρωπο, πρώτα οι δυο έμποροι και μετά οι μπάτσοι, ήταν τέτοια που μπορούσε να τον σκοτώσει. Κι αυτό το ήξεραν πολύ καλά. Ιδιαίτερα οι μπάτσοι που έφτασαν εκ των υστέρων και δεν μπορούν να επικαλεστούν θυμό ή κάτι τέτοιο.
Εδώ όμως υπάρχει και πολιτικό ζήτημα. Μπορεί ο Τσίπρας να έκανε το «κομμάτι» του, υποσχόμενος στη μητέρα του νεκρού «διεξοδική διερεύνηση όλων των πτυχών της τραγικής υπόθεσης» και «απόδοση ευθυνών σε όσους πιθανά με τις πράξεις τους ή με τη στάση τους προκάλεσαν ή επέτρεψαν την απώλεια της ζωής του Ζακ», όμως η αστυνομική πλευρά της υπόθεσης, για την οποία έχει πλήρη ευθύνη η κυβέρνηση, άλλα δείχνει. Δεν αναφερόμαστε μόνο στη μη απαγγελία κατηγορίας κατά των μπάτσων από τους συναδέλφους τους που χειρίστηκαν την υπόθεση ή στην κατασκευή μιας δικογραφίας που αναφερόταν μόνο σε (ανύπαρκτα) αδικήματα του νεκρού, αλλά και στην προβοκατόρικη προπαγάνδα που στήθηκε από τα γνωστά χαλκεία της Ασφάλειας, με όργανα τα παπαγαλάκια της στα ΜΜΕ. Κλήθηκε, μήπως, κάποιος αξιωματικός σε απολογία για όλ' αυτά; Εγιναν έστω κάποιες διοικητικές αλλαγές σε πόστα ευθύνης των μπάτσων; Τίποτε απολύτως. Ολα συνεχίστηκαν σαν να μην είχε συμβεί τίποτα.