Μπορεί να έχει κανείς όποια γνώμη θέλει για τον Βαξεβάνη (τη δική μας την ξέρετε, δε χρειάζεται να την επαναλάβουμε), όμως η δίωξη που του ασκήθηκε για παραβίαση της μυστικότητας της ανάκρισης, επειδή δημοσίευσε μια κατάθεση, ξεπερνά κάθε προηγούμενο! Δεν υπάρχει υπόθεση γενικότερου ενδιαφέροντος που τα ΜΜΕ να μην έχουν δημοσιεύσει καταθέσεις, από το στάδιο της ανάκρισης ήδη. Συχνά οι καταθέσεις διοχετεύονται από κανάλια της Αστυνομίας (π.χ. σε υποθέσεις κατηγορούμενων για συμμετοχή σε οργανώσεις ένοπλου αγώνα), άλλες φορές διοχετεύονται από δικαστικούς και άλλες από τους διαδίκους. Και οι εφημερίδες τις δημοσιεύουν, καλυμμένες και από το άρθρο 10 της ΕΣΔΑ που προβλέπει ότι ο Τύπος έχει καθήκον να ενημερώνει για θέματα δημόσιου ενδιαφέροντος.
Εν προκειμένω, ο Βαξεβάνης δημοσίευσε την κατάθεση κάποιου Αβατάγγελου, που φυλακίστηκε για το σκάνδαλο των εξοπλιστικών. Ο «μεσάζοντας» κατέθεσε στους εισαγγελείς διαφθοράς ότι ένας από τους δικηγόρους του τού ζήτησε οχτακόσια χιλιάρικα για να τον καθαρίσει, διότι είχε πρόσβαση σε δύο δικαστικούς, στενούς συνεργάτες του υπουργού Δικαιοσύνης των Σαμαροβενιζέλων Χ. Αθανασίου. Δε χρειάζεται δυσκολία για ν' ανακαλύψουμε ποιος και για ποιο λόγο σέρβιρε στον Βαξεβάνη την κατάθεση Αβατάγγελου στους εισαγγελείς διαφθοράς. Η άσκηση δίωξης, όμως, ήρθε ύστερα από επιστολή του Χ. Αθανασίου προς τον προϊστάμενο της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αθηνών. Η εισαγγελέας που άσκησε τη δίωξη, μάλιστα, δεν κάλεσε για μάρτυρα ούτε τον Αθανασίου ούτε κάποιον άλλο!
Είναι προφανές ότι ο εισαγγελικός μηχανισμός κινήθηκε για να βουλώσει το στόμα του Βαξεβάνη ως προς τη συγκεκριμένη υπόθεση. Για χάρη του Αθανασίου, φυσικά, και των δύο δικαστικών που ενέπλεξε ο Αβατάγγελος. Το μόνο που κατάφεραν, όμως, είναι να ξαναζεστάνουν τη συγκεκριμένη υπόθεση. Ο Βαξεβάνης δύσκολα θα καταδικαστεί, όμως το θέμα δεν είναι ο Βαξεβάνης, αλλά το γενικότερο ζήτημα που κρύβεται πίσω από την άσκηση αυτής της δίωξης.