♦ Το αντιφασιστικό πανό (πάνω) στάθηκε η αφορμή για να διακοπεί ο ποδοσφαιρικός αγώνας μεταξύ Υρτακίνας και Ασπάλαθου για το πρωτάθλημα της Γ' κατηγορίας της ΕΠΣ Χανίων. Η -τόσο επίκαιρη- ιστορική υπενθύμιση για τα χωριά που έκαψαν οι ναζί κατακτητές δολοφονώντας μαζικά κατοίκους (κακώς δεν προσέθεσαν και την επίσης μαρτυρική Βιάννο, στην άλλη πλευρά της Κρήτης) «ερέθισε» τον διαιτητή του ερασιτεχνικού ποδοσφαιρικού αγώνα, που ζήτησε από τους οπαδούς του Ασπάλαθου να το κατεβάσουν, γιατί… δεν είναι συμβατό με τους κανονισμούς της ΟΥΕΦΑ. Οι οπαδοί της ομάδας, που από τη σύστασή της έχουν διακηρύξει την αντίθεσή τους στο δόγμα «no politica» (και όχι μόνο) αρνήθηκαν να κατεβάσουν το αντιφασιστικό πανό και ο διαιτητής διέκοψε τον αγώνα. Αντίθετα, κανείς διαιτητής δεν απαίτησε από την ομάδα του Κούγια (ΑΕΛ), που παίζει στην ανώτερη επαγγελματική ποδοσφαιρική κατηγορία, να αλλάξει τη φανέλα με το σύνθημα «Ο Αλέξανδρος μιλούσε ελληνικά» (φωτογραφία δεξιά), με την οποία εμφανίζεται εδώ και μερικές εβδομάδες. Αλλο αντιφασισμός, άλλο εθνικισμός.
♦ Κάποιος στις δημόσιες σχέσεις της ΠΑΕ ΑΕΚ είχε τη φαεινή ιδέα να φτιάξει ένα γιγαντοπανό με ένα ρητό του Πλάτωνα: «Η παιδεία είναι δεύτερος ήλιος για τους ανθρώπους» (πάνω φωτογραφία). Για να το παίρνει η τηλεόραση και να 'χουν να λένε τα παπαγαλάκια ότι οι άνθρωποι του Μελισσανίδη είναι… της κουλτούρας, ρε παιδάκι μου, να 'ουμ'. Η Original, από την άλλη, είχε το δικό της νταλκά και ανήρτησε πανό άλλου περιεχομένου (δύο απ' αυτά φαίνονται στη φωτογραφία κάτω): «Πάντα ξηγιόσουν μάγκικα, φορούσες παντελόνι, σε τρέμανε Μητσάκο μας και γίναν δολοφόνοι». Σίγουρα ακατανόητο για τους αμύητους στην… υψηλή κουλτούρα, γι' αυτό θα βοηθήσουμε με μερικές διευκρινίσεις. Το πανό αναφέρεται στον 25χρονο που πριν από μερικές μέρες εκτελέστηκε εν ψυχρώ με μερικές σφαίρες στο μπαρ «Χίλιες και μια νύχτες» της Φωκίωνος Νέγρη. Κατά την αστυνομία, ήταν σεσημασμένος, είχε φυλακιστεί κιόλας στο παρελθόν για ληστείες και κλοπές, και η εκτέλεσή του αποδίδεται σε ξεκαθάρισμα λογαριασμών ανθρώπων του υπόκοσμου. Τα συμπεράσματα τα αφήνουμε σ' εσάς. Και τις γενικότερης σημασίας σκέψεις.
♦ ΕΠΟΧΗ: Επιδιώκουν προληπτική επιτροπεία
Η συριζαϊκή εφημερίδα, προσκείμενη στη φράξια των 53+, υποβιβάζει την «καθαρή έξοδο» από δεδομένο (όπως είναι για την επίσημη κυβερνητική προπαγάνδα) σε ζητούμενο. «Η πορεία ως τον Αύγουστο του 2018 και τη λήξη του προγράμματος προσαρμογής δεν θα είναι περίπατος» γράφει στην πρώτη σελίδα της. Παρασπονδία από την επίσημη κυβερνητική και κομματική γραμμή; Σίγουρα ναι. Οι άνθρωποι της «Εποχής» δε θέλουν να βρεθούν στην ανάγκη να απολογούνται μετά από μερικούς μήνες.