![](/wp-content/uploads/2020/08/2132/content_trikala-pano2-696x463.jpg)
♦ Οσο ο Κόκκαλης και μετά ο Μαρινάκης ήλεγχαν την «παράγκα» στο ποδόσφαιρο, οι οπαδοί του Ολυμπιακού ήταν «Παναγίες». Μόνο «θρύλε θεέ μου» και τα παρόμοια. Καμιά κουβέντα ενάντια στις κυβερνήσεις, ό,τι χρώμα και να είχαν αυτές. Ο Μαρινάκης, μάλιστα, καθιέρωσε και το δόγμα no politica, για να μην παρεισφρύσουν στις κόκκινες κερκίδες τίποτα ομάδες που κάνουν αντιφασιστική ζύμωση. Μια χαρά τα είχε με τη Χρυσή Αυγή, δεν ήθελε να του τα χαλάσουν τίποτα «μυστήριοι» αντιφασίστες οπαδοί (έχει και ο Ολυμπιακός τέτοιους, φυσικά). Με το που η «παράγκα» άλλαξε χέρια και πέρασε σε «ρωσικά», άρχισαν να βγαίνουν τα αντικυβερνητικά πανό στις κόκκινες εξέδρες. Αμα οι οπαδοί αρχίσουν να βρίζουν την κυβέρνηση, δε θα βρίζουν τον Μαρινάκη. Να τους πούμε ότι κυβέρνηση δε βγάζουν οι Ολυμπιακοί (ούτε οι οπαδοί καμιάς άλλης ομάδας); Μάλλον σε ώτα μη ακουόντων θα μιλήσουμε.
![](/wp-content/uploads/2020/08/2133/content_y_v_h_e_ch_v_th.jpg)
♦ Πρόκειται για ένα εικαστικό αριστούργημα σε τοίχο των Εξαρχείων. Φτιαγμένο έτσι που να το βλέπει κάθε περαστικός και όχι μόνο οι επισκέπτες ενός μουσείου ή μιας γκαλερί για χοντρά πορτοφόλια. Ούτε μπορεί να το πάρει κάποιος πλούσιος «συλλέκτης» και να το κλειδώσει σε μια καλά φρουρούμενη σάλα της έπαυλής του. Λυπούμαστε μόνο που το ασπρόμαυρο της έκδοσής μας δεν επιτρέπει να μεταφερθεί το έργο όπως ακριβώς έχει αποτυπωθεί στον τοίχο (έγχρωμο μπορείτε να το δείτε στην ιστοσελίδα μας). Και βέβαια, δε θα λεπτολογήσουμε από άποψη θεωρητικής πληρότητας το σύνθημά του (Poverty is the parent of revolution and crime = Η φτώχεια είναι ο γονιός της επανάστασης και του εγκλήματος).
![](/wp-content/uploads/2020/08/2134/content_m_x_z_a_w_e_s_n_s_ch_g_g_d_w_m_v_s.jpg)
♦ Τα πάντα εκσυγχρονίζονται. Μαζί και η τεράστια επιχείρηση «Εκκλησία». Προσέξτε πόσο σοφά προνοεί για το Σαββατοκύριακο των πελατών της, ώστε να μην τους φέρνει στο δίλημμα της επιλογής ανάμεσα σε διαφορετικά μαγαζιά. Σάββατο βράδυ κατά τις 10 πας αγρυπνία. Σχολάς κατά τις 12:30 και χωρίς τύψεις τραβάς όπου διψά η ψυχούλα σου. Ρέμο-Τάμτα, Κιάμο-Φουρέιρα ή σε όποιο άλλο από τα δίδυμα που προσφέρουν τα πολιτιστικά κέντρα. Κατά τις 6:30 φεύγεις, προλαβαίνεις την πρωινή λειτουργία και μετά πας για ύπνο. Κι αν αργήσεις δεν τρέχει τίποτα, προλαβαίνεις τη δεύτερη παράσταση.