O Στρατούλης της ΛΑΕ εξέδωσε δελτίο Τύπου για να μας ενημερώσει ότι παραβρέθηκε στη συγκέντρωση που οργάνωσε μπροστά στο υπουργείο Πολιτισμού ο Σύλλογος Ελλήνων Αρχαιολόγων, τη μέρα που θα συνεδρίαζε το ΚΑΣ για την υπόθεση του Ελληνικού. «Είμαι εδώ για να εκφράσω την συμπαράσταση της ΛΑΕ στον αγώνα του συλλόγου Αρχαιολόγων να μην παρακαμφθεί στην υπόθεση της εκχώρησης του πρώην αεροδρομίου Ελληνικού σε ιδιωτικά κερδοσκοπικά συμφέροντα», είπε. Και συνέχισε: «Συνεχίζουμε τον αγώνα για την αποτροπή του εθνικού, οικονομικού, κοινωνικού, πολιτιστικού και περιβαλλοντικού εγκλήματος του ξεπουλήματος του χώρου του πρώην αεροδρομίου Ελληνικού με χαριστικές και σκανδαλώδεις, φωτογραφικές διαδικασίες σε μεγάλα εγχώρια και πολυεθνικά οικονομικά κερδοσκοπικά συμφέροντα».
Σε ποιον τα λες αυτά, ρε ξαδιάντροπε; Εσύ δεν ήσουν που μαζί με τον Φλαμπουράρη έκανες νυχτιάτικες βίζιτες στα γραφεία του ομίλου Μελισσανίδη και κανόνιζες το «ντιλ» με το οποίο ο ΣΥΡΙΖΑ δεσμεύτηκε να στηρίξει το καταστροφικό σχέδιο του μεγαλοκαπιταλιστή σε βάρος του άλσους της Νέας Φιλαδέλφειας, κόντρα στη θέληση των κατοίκων της περιοχής και της δημοτικής αρχής; Ποιον νομίζεις ότι θα κοροϊδέψεις με την επιλεκτική ευαισθησία σου για το περιβάλλον, που έχει καθαρά ψηφοθηρικό χαρακτήρα;