![](/wp-content/uploads/2020/08/1846/content_sintimata_france.jpeg)
♦ Βασιλιά Μακρόν, οι τεμπέληδες θα σε ξαποστείλουν.
Ο τυπάκος δεν το κρύβει ότι είναι οπαδός του Μελανσόν (το φ είναι το λογότυπο της «Ανυπότακτης Γαλλίας» – France Insoumise = FI). Ομως, αυτό που έγραψε στο πλακάτ είναι έξυπνο. Και δείχνει την οργή που αρχίζει να εξαπλώνεται στη Γαλλία ενάντια στην «εργασιακή μεταρρύθμιση» του πρώην τραπεζίτη Μακρόν. Οργή που πολλαπλασιάστηκε μετά τη δήλωση που έκανε ο Μακρόν στην Αθήνα: «Θα είμαι απολύτως αποφασισμένος και δεν θα παραχωρήσω το παραμικρό ούτε στους τεμπέληδες, ούτε στους κυνικούς, ούτε στους ακραίους». Η δήλωση έγινε μια μέρα πριν από την εργατική κινητοποίηση ενάντια στην αντεργατική μεταρρύθμιση και θεωρήθηκε βρισιά προς τη γαλλική εργατική τάξη, για την οποία ο Μακρόν είχε εκφράσει και παλιότερα την άποψή του: «Δεν επιδέχεται μεταρρύθμισης και αντιστέκεται σε οποιαδήποτε αλλαγή»! Οσο για τη λέξη faineant (ο τεμπέλης, ο ακαμάτης, ο ανεπρόκοπος, ο αναποτελεσματικός), είναι από τις αγαπημένες του Μακρόν. Την είχε χρησιμοποιήσει και τον Φλεβάρη του 2015, αναφερόμενος τότε στο Σοσιαλιστικό Κόμμα. Δικαίως, λοιπόν, πέραν της επιθετικής αντεργατικής πολιτικής μου, αντιμετωπίζεται και ως η σύγχρονη Μαρία Αντουανέτα, λόγω της βαθύτατης περιφρόνησης που εκφράζει για τον γαλλικό λαό. Οταν ρωτήθηκε στο Βουκουρέστι, αν επιμένει στη δήλωση που έκανε στην Αθήνα, απάντησε ότι δεν μετανιώνει που χρησιμοποίησε αυτόν τον όρο, γιατί ανταποκρίνεται σε «όλες και όλους αυτούς που νομίζουν ότι έχουμε την πολυτέλεια να μην κάνουμε τίποτα, ότι μπορούμε να παραμείνουμε αραχτοί».
![](/wp-content/uploads/2020/08/1847/content_s_x_y_w.png)
♦ Πιο πονηρή από τους υπουργούς, που μέχρι και το Σάββατο επέμεναν πως τα είχαν κάνει όλα τέλεια, η «Αυγούλα» φρόντισε να εισηγηθεί τη σωστή γραμμή: δεν μας συμφέρει να λέμε ψέματα για την υπόθεση της πετρελαιοκηλίδας, γιατί εξοργίζουμε τον κόσμο. Ακόμα κι αν δεν έχει άμεση γνώση, ο κόσμος βλέπει τις τηλεοπτικές εικόνες, ακούει τους δημάρχους, ακούει εκπροσώπους ΜΚΟ και ξέρει ότι έγινε μεγάλη ζημιά. Ας τα φορτώσουμε λοιπόν στους προηγούμενους (η νομοθεσία έχει κενά) κι ας πάρουμε ύφος συντριβής μετά αυτοκριτικής, μπας και τη βγάλουμε με τις λιγότερες δυνατές πολιτικές απώλειες. Τελικά, αυτή ήταν και η «γραμμή» Τσίπρα στο υπουργικό συμβούλιο της Δευτέρας (την Παρασκευή βγήκε το συγκεκριμένο πρωτοσέλιδο της «Αυγής»).
♦ Λευτεριά σε κάθε έμβιο ον – Φωτιά στον βιομηχανικό πολιτισμό – Α (σύνθημα με μαύρο σπρέι στην Παπαρηγοπούλου, κοντά στην Κλαυθμώνος)
Οπως γνωρίζουν οι τακτικοί αναγνώστες της στήλης, πρόκειται για μια από τις αγαπημένες μας κατηγορίες συνθημάτων. Μπορεί ο έντυπος πριμιτιβισμός να υπογράφεται με «αλφάδι», όμως θα ήταν άδικο να τον φορτώσουμε συλλήβδην στην αναρχία. Σε μια… θρησκευτική σέκτα της μόνο. Οι αναρχικοί που γνωρίζουμε εμείς, όταν καθήσει κουνούπι στο πόδι και τους ρουφάει το αίμα, δίνουν μια και το λιώνουν…