![](/wp-content/uploads/2020/08/1754/content_s_v_-_v_-_m_z_v_-_-.jpg)
♦ Στην Αριδαία έχει στηθεί το έργο τέχνης. Ασβεστωμένος ο βράχος, με κόκκινο το σύνθημα, με το αίμα της καρδιάς του πονεμένου ψηφοφόρου. Να πούμε ότι συμπάσχουμε, θα πούμε ψέματα. Κατανοούμε, όμως, και δάχτυλο δεν κουνάμε σε κανέναν. Μόνο που από τον τρόπο που είναι διατυπωμένο το παράπονο μας αφήνει με την απορία: εξακολουθεί ο ψηφοφόρος να θεωρεί ότι ψήφισε Αριστερά; Εκτός αν το… γλυπτό είναι τρολιά, οπότε πάμε πάσο.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1755/content_th_-_a_-_e_d_-_a_-_e_z.jpg)
♦ Η πρώτη σκέψη που κάναμε διαβάζοντας το σύνθημα «Οι μπάτσοι είναι παντού, αλλά ο έρωτας μας κάνει αόρατους» (με κόκκινο σπρέι και υπογραφή το σήμα της κατάληψης) ήταν ότι η μακακία πάει σύννεφο. Αλλά επειδή τόση μακακία δεν την χωρούσε το μυαλό μας (όση απολιτική ανοχή κι αν επιστρατεύσαμε), ήρθε η δεύτερη σκέψη: ρε, μπας και ο/η συνθηματογράφος επιστράτευσε την ειρωνεία, για να στηλιτεύσει εκείνους/ες που αναβιβάζουν τον έρωτα (υπόθεση κατεξοχήν προσωπική) στο ίδιο βάθρο με την επαναστατική πολιτική (υπόθεση κατεξοχήν συλλογική); Αγνωσται αι βουλαί του αγνώστου συνθηματογράφου…
![](/wp-content/uploads/2020/08/1756/content_s_ch_d_n_k_s_g_n_ch_k.jpg)
♦ Ετούτος (άνδρας είναι σίγουρα), πάντως, δεν μας αναγκάζει στη βάσανο του προβληματισμού και των εναλλακτικών σκέψεων. Γιούργια στα παλιούρια ή… και τα μυαλά στα κάγκελα…
♦ Συνολική εναντίωση σε κράτος και πολιτισμό για την ολική απελευθέρωση ζώων και γης – Α.Φ. (σύνθημα γραμμένο στον τοίχο της Νομικής Σχολής Αθήνας, επί της Σόλωνος)
Χρειάστηκε να κάνουμε μια μικρή έρευνα για ν' ανακαλύψουμε τι σημαίνει η υπογραφή Α.Φ. (Αγιος Φανούριος ήταν η δική μας πρώτη σκέψη). Μάθαμε, λοιπόν, ότι Α.Φ. σημαίνει Αγρια Φύση. Την οποία άγρια φύση οι συνθηματογράφοι είμαστε σίγουροι ότι τη γνωρίζουν μόνο από τα ντοκιμαντέρ του National Geographic. Ετσι και βρεθούν μπροστά σε ένα άκακο ελληνικό φιδάκι, θα το βάλουν στα πόδια θεωρώντας ότι τους κυνηγά γιγάντιο ανακόντα. Παρά ταύτα, με φανατισμό νεοφώτιστου ιησουίτη εκστρατεύουν ενάντια στις χιλιετίες του ανθρώπινου πολιτισμού. Μιας έλλογης δράσης, αν αυτό τους λέει κάτι. Υπό εκμεταλλευτικά συστήματα κοινωνικής οργάνωσης. Με καταστροφικές συχνά συνέπειες επί της φύσης. Ομως αυτοί πετάνε το παιδί μαζί με τα… μπουγαδόνερα, που θα 'λεγε κι ο Τσακαλώτος.