Τίτλος: «Ο Ρουβίκωνας γίνεται πολιτικό κόμμα!». Εισαγωγή: «Με ανάρτησή της σε ιστοσελίδα του αντιεξουσιαστικού χώρου, η αναρχική ομάδα Ρουβίκωνα διαβαίνει το …Ρουβίκωνα και μετατρέπεται σε πολιτικό κόμμα με μια διακήρυξη – ποταμό». Ακολουθεί ολόκληρο το μανιφέστο του «Ρουβίκωνα», ενώ το θέμα κοσμείται και από φωτογραφία που δείχνει πανό του «Ρουβίκωνα» για την κατάργηση των φυλακών τύπου Γ.
Πού όλη αυτή η αποθέωση; Στην ιστοσελίδα «aek365.com», ναυαρχίδα των «υπαλληλικών» Μέσων του Μελισσανίδη. Δεν είναι τρολιά, δεν είναι προβοκάτσια, είναι ευμενής μεταχείριση φίλων προς φίλους. Εχει βέβαια ένα λάθος. Απ’ όσο μπορέσαμε να διαπιστώσουμε ρίχνοντας μια διαγώνια ματιά στο μακροσκελές κείμενο, πουθενά δεν αναφέρει ότι ο «Ρουβίκωνας» γίνεται πολιτικό κόμμα. Ομως, το κοινό που απευθύνεται η ιστοσελίδα έχει ένα πρόβλημα με την κατανόηση των πολιτικών εννοιών (το ίδιο και αυτοί που «τρέχουν» την ιστοσελίδα), οπότε τα γράφουν… απλά. Σημασία έχει να δείξουν τη συμπάθειά τους, σε μια περίοδο που βάλλονται πανταχόθεν (πλην Λακεδαιμονίων).