Ο γνωστός Φλαμπουράρης, ο άνθρωπος που αποτελεί τον σύνδεσμο του Μελισσανίδη με τον ΣΥΡΙΖΑ και την κυβέρνηση, σε μια προσπάθεια να κατασιγάσει τις διαμαρτυρίες που ακούστηκαν και στο εσωτερικό του ΣΥΡΙΖΑ, έκανε -μέρες μετά την επίθεση της «Καρφίτσας» στην εκδήλωση της ΑΝΤΑΡΣΥΑ- την εξής δήλωση:
«H συμπεριφορά κάποιων λιγοστών “φερόμενων οπαδών“ δεν έχει καμία σχέση με τους εκατοντάδες χιλιάδες φιλάθλους της ΑΕΚ. Η συγκεκριμένη τακτική θίγει την πλειοψηφία των οπαδών και είναι καταδικαστέα. Τέτοιες συμπεριφορές επί της ουσίας όχι μόνο δεν διευκολύνουν, αλλά ουσιαστικά εμποδίζουν να προχωρήσει ομαλά η ανέγερση του γηπέδου που όλοι επιθυμούμε. Εν κατακλείδι θα πρέπει αυτές οι απαράδεκτες συμπεριφορές επιτέλους να σταματήσουν».
Δε θα σχολιάσουμε τη βαρβαρίζουσα γελοιότητα περί «φερόμενων οπαδών», αλλά θα ρωτήσουμε: αφού είναι «φερόμενοι» και αφού δεν έχουν σχέση με την ΑΕΚ και τον Μελισσανίδη, πώς γίνεται να «εμποδίζουν την ανέγερση του γηπέδου»; Τι είναι η υπόθεση του γηπέδου, ένα πολιτικό παζάρι, στο οποίο εμπλέκονται και οι οπαδοί, ή μια διαδικασία που πρέπει να υπακούει στους κανόνες της ισχύουσας αστικής νομιμότητας; Ενας υπουργός δε δικαιούται να πει τίποτα πέρα από το δεύτερο. Στον κόσμο της οικονομικής και πολιτικής μαφίας, όμως, όλα γίνονται.