«Η σημερινή ένταση στην περιοχή, ήρθε σε συνέχεια του αιτήματος της ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ να εγκρίνει ο Δήμος την υψομετρική μελέτη του δημόσιου χώρου που θα περιβάλλει το γήπεδο, για να την χρησιμοποιήσει για την αδειοδότηση της κατασκευής του γηπέδου. Στον χώρο αυτό περιλαμβάνεται το συγκοινωνιακό έργο “Ταπείνωση και κάλυψη τμήματος οδού Πατριάρχου Κωνσταντίνου στη Νέα Φιλαδέλφεια“. Με αυτό θα εξασφαλιστεί η δυνατότητα εισόδου στο γήπεδο. Αρμόδια για την έγκριση της μελέτης αυτού του έργου είναι η Περιφέρεια. Ομως η Περιφέρεια έχει παραλάβει μόνον την προμελέτη του (από ιδιώτη μελετητή). Οριστική μελέτη του έργου δεν έχει υποβληθεί. Χωρίς την έγκριση οριστικής μελέτης του έργου από την Περιφέρεια, τα υψόμετρα του δημόσιου χώρου που θα περιβάλλει το γήπεδο δεν έχουν οριστικά καθοριστεί. Επομένως ο Δήμος δεν μπορεί ούτε γνωμοδοτικά -όπως είναι αρμόδιος- να εγκρίνει την υψομετρική μελέτη, όπως αιτήθηκε η ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ, αφού η οριστική μελέτη του συγκοινωνιακού έργου παραμένει ανύπαρκτη».
Αυτό που δεν έκανε ο δήμαρχος Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας, στο τηλεοπτικό του «debate» με τον πρότζεκτ μάνατζερ του Μελισσανίδη, το κάνει μέσα σε λίγες σειρές ο Σύλλογος Αρχιτεκτόνων Διπλωματούχων Ανώτατων Σχολών (ΣΑΔΑΣ), σε ανακοίνωση που εξέδωσε στις 29 Μάρτη, με τίτλο «Για τα φαινόμενα εκτροπής στη Νέα Φιλαδέλφεια». Τι δεν έκανε ο δήμαρχος Αρης Βασιλόπουλος; Ακουγε τον Ανδριόπουλο να επαναλαμβάνει ότι έχει καταθέσει «πλήρη φάκελο» και δεν τον ξεμπρόστιασε ως ψεύτη. Γιατί μια προμελέτη δεν είναι πλήρης φάκελος. Πλήρης φάκελος είναι μόνο η οριστική μελέτη (που για έργα όπως η υπογειοποίηση μιας κεντρικής οδικής αρτηρίας, συνοδεύεται και από Μελέτη Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων – διαφορετική από την ΜΠΕ του γηπέδου), την οποία ελέγχουν οι τεχνικές υπηρεσίες της Περιφέρειας και προωθούν για έγκριση από το Περιφερειακό Συμβούλιο. Ακόμα και υπό το καθεστώς των συνεχών διακοπών και των προκλήσεων από το «αφεντικό» της ιστοσελίδας AEK LIVE, που δεν είχε τη στοιχειώδη ευθιξία (για δημοσιογραφική δεοντολογία καλύτερα να μην μιλήσουμε) να απόσχει από αυτή τη συζήτηση, θα μπορούσε ο δήμαρχος να εξηγήσει τουλάχιστον αυτό: ότι οι άνθρωποι του Μελισσανίδη ζητούν από την τεχνική υπηρεσία του Δήμου να παρανομήσει, γνωμοδοτώντας για μια υψομετρική μελέτη που είναι στον αέρα, αφού δεν υπάρχει οριστική μελέτη για την υπογειοποίηση.
Εν πάση περιπτώσει, η ανακοίνωση του ΣΑΔΑΣ ξεκαθάρισε αυτό το ζήτημα με απλό και κατανοητό ακόμα και στους μη ειδικούς τρόπο. Το ίδιο είχε κάνει, σε ανακοίνωση που εξέδωσε στις 14 Μάρτη, η Πανελλήνια Ομοσπονδία Ενώσεων Μηχανικών Δημοσίων Υπαλλήλων Διπλωματούχων Ανώτατων Σχολών (ΠΟ ΕΜΔΥΔΑΣ), που τόνισε: «Απαραίτητη προϋπόθεση για να ξεκινήσει η διαδικασία έγκρισής τους από τους αρμόδιους φορείς είναι η ύπαρξη οριστικής μελέτης αυτού του έργου αρμοδίως εγκεκριμένης, στην οποία να οριστικοποιούνται τα προτεινόμενα υψόμετρα».
Υπερασπιζόμενη τη συνάδελφό τους που προΐσταται της τεχνικής υπηρεσίας του δήμου Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας, η ΠΟ ΕΜΔΥΔΑΣ έγραψε για την εταιρία του Μελισσανίδη: «Στις 09-03-2017 κατετέθη εξώδικο προς τη Διευθύντρια των Τεχνικών Υπηρεσιών Δ.Φ.Χ. από τη “ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ 1924 – ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ ΑΕ“, στο οποίο την καλεί να εγκρίνει την ελλιπή υψομετρική μελέτη, χωρίς να λάβει υπόψη το υπ’ αριθμ. 3840/21-02-2017 έγγραφο του Δήμου και εμμένοντας πάραυτα στις απόψεις της ότι οι αρχικά υποβληθείσες μελέτες είναι υπερπλήρεις. Απορίας άξιο δε αποτελεί το γεγονός ότι, αντί να προβεί σε συμμόρφωση των τεχνικών παρατηρήσεων της Υπηρεσίας ως επιβάλλεται εκ της ισχύουσας νομοθεσίας, εμμένει με εξώδικους εκβιασμούς ώστε η Υπηρεσία να θεωρήσει μια μη τεχνικά άρτια μελέτη με σωρεία παραλείψεων».
Ο ΣΑΔΑΣ στην ανακοίνωσή του αναφέρεται σε όλο το όργιο που εκτυλίσσεται (μιλά για «κακοποιό δράση που επανειλημμένα εκδηλώνεται στη Νέα Φιλαδέλφεια») και αποδίδει ευθύνες σε κυβερνητικούς και κρατικούς παράγοντες, σημειώνοντας: «Το άθροισμα τέτοιων συμπεριφορών από μείζονες πολιτειακούς παράγοντες, καλλιεργούν την νοοτροπία του “κράτους εν κράτει“ και ενθαρρύνουν αυτούς που σήμερα πρωτοστατούν στα φαινόμενα εκτροπής»!
Θα περιμέναμε, όμως, από συνδικαλιστικά όργανα μηχανικών να θέσουν και το μείζον ζήτημα της νομιμοποίησης της «Δικέφαλος 1924 ΑΕ» να εμφανίζεται ως ιδιοκτήτης ενός έργου και να ζητάει άδεια από τη ΔΑΟΚΑ και υψόμετρα από το Δήμο, ενώ δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί ως ιδιοκτήτης του έργου. Μηχανικοί είναι και ξέρουν πολύ καλά ότι το ιδιοκτησιακό είναι το κεντρικό ζήτημα σε μια διαδικασία αδειοδότησης. Δεν μπορεί να ασχολούνται υπηρεσίες με κάποιον που δεν είναι, ούτε μπορεί να γίνει, ιδιοκτήτης ενός έργου.
ΥΓ. Ολόκληρες οι ανακοινώσεις ΠΟ ΕΜΔΥΔΑΣ και ΣΑΔΑΣ θα δημοσιευτούν στην ιστοσελίδα μας.