♦ Oι οικοδεσπότες του Eurogroup της Μπρατισλάβα έβαλαν στην καρέκλα κάθε υπουργού κι ένα σκίτσο του. Κι ο Τσακαλώτος θεώρησε σκόπιμο να αποστείλει, μέσω του γραφείου Τύπου του υπουργείου Οικονομικών, non paper, για να μας ενημερώσει για την… ευχάριστη έκπληξη των Σλοβάκων και για το πόσο «καλά ενημερωμένος για το ακαδημαϊκό προφίλ του έλληνα υπουργού Οικονομικών ήταν ο σκιτσογράφος», αφού «στο t-shirt του ξεχώριζαν τα γράμματα ΟXF, παραπέμποντας στην Οξφόρδη όπου ο Ευκλείδης Τσακαλώτος σπούδασε!». Βλαχοψωνάρες…
♦ Ο Κατρούγκαλος, από την άλλη, έστειλε στα ΜΜΕ προσωπική δήλωση, ως βουλευτής Μεσσηνίας, για να δηλώσει παρών στο πλευρό των πλημμυροπαθών, ρίχνοντας τις ευθύνες στις προηγούμενες κυβερνήσεις, αναφωνώντας «η αβελτηρία του κράτους πρέπει να τελειώσει» και ενημερώνοντας ότι «μετά από εισήγησή του ο υπουργός Εσωτερικών κ. Π. Κουρουμπλής, καλεί για το σκοπό αυτό σε ευρεία σύσκεψη την Τετάρτη το πρωί, τους δημάρχους του νομού, με την παρουσία και όλων των βουλευτών».
♦ Ποιος είναι ο γενειοφόρος με τα πατσοκοίλια που μετά από πολλά παρακάλια κατάφερε να βγει μια φωτογραφία με την Πατούλαινα, το σύζυγό της και το γιο της στην Πάρο;
♦ Ρωτάει ο δημοσιογράφος του iefimerida τον συνεντευξιαζόμενο υπουργό Ν. Παππά: «Μετά τον διαγωνισμό για τις άδειες βελτιώθηκε η ζωή του πολίτη και η καθημερινότητά του; Οι δημοσκοπήσεις δείχνουν απαισιοδοξία, απογοήτευση και δυσαρέσκεια…». Απαντά ατάραχος ο… Κουτσόγιωργας του ΣΥΡΙΖΑ: «Τίποτα δεν φτάνει. Ποτέ δεν θα είναι αρκετό αυτό που κάνουμε. Πάντα θα αναζητάμε τρόπους για να βελτιώσουμε και την οικονομία της χώρας και τη ζωή των ανθρώπων και τον τρόπο που λειτουργεί η δημοκρατία. Νομίζω ότι έχουμε αντιληφθεί -ειδικά μετά τις τελευταίες εξελίξεις- ότι στην Ελλάδα συντελούνται δομικές αλλαγές. Ο διαγωνισμός για τις άδειες ήταν ένα μήνυμα και στο εσωτερικό και στο εξωτερικό». Τα σχόλια δικά σας.
♦ Τι να πει κανείς για τον συριζαίο βουλευτή Εμμανουηλίδη, που έδινε σόου μπροστά στις κάμερες, τηλεφωνώντας σε υπουργείο για να στείλει βοήθεια στη φλεγόμενη Θάσο; Ο ίδιος ο Τσίπρας τον άδειασε μεγαλοπρεπέστατα, λέγοντας ότι τηλεφωνούσε σε λάθος υπουργείο! «Το πρόβλημα ήταν ότι ο βουλευτής έπαιρνε όχι στο υπουργείο το άμεσα υπεύθυνο για την κατάσβεση της πυρκαγιάς» είπε. Ο βουλευτής, πάντως, είχε προλάβει να γίνει ρόμπα…