Για δεύτερη φορά επιστρέφει στο πολιτικό γραφείο του αναπληρωτή υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης η Κοινή Υπουργική Απόφαση για τη νομιμοποίηση της παρασκευής γιαουρτιού με τη μαζική χρήση εβαπορέ γάλακτος. Από το πολιτικό του γραφείο απάντησαν ότι χρειάζονται νομοτεχνικές βελτιώσεις και ότι δεν ζητήθηκε από τη γενική γραμματεία της Κυβέρνησης (από την οποία επιστράφηκε η ΚΥΑ) αλλαγές.
Οπως έχουμε γράψει την πρώτη φορά η ΚΥΑ επιστράφηκε στο υπουργείο από το ΦΕΚ, πάλι με το επιχείρημα ότι πρέπει να γίνουν νομοτεχνικές βελτιώσεις. Αυτές υποτίθεται ότι έγιναν από τους συμβούλους που χρησιμοποιούν οι υπουργοί (και όχι από υπηρεσιακούς παράγοντες) και η ΚΥΑ στάλθηκε στο ΦΕΚ στις 8 Ιούνη. Ελέγχθηκε από το ΦΕΚ και στάλθηκε στη γενική γραμματεία της Κυβέρνησης στις 23 Ιούνη. Μετά από συνεχείς πιέσεις μας και απαίτηση να μας πουν τι γίνεται με αυτή την ΚΥΑ, από τη γενική γραμματεία της Κυβέρνησης μας απάντησαν ότι επιστράφηκε στο υπουργείο, αποφεύγοντας να αναφέρουν τους πραγματικούς λόγους γι’ αυτό το πηγαινέλα.
Κατά την εκτίμησή μας, οι καπιταλιστές απαιτούν μεγάλο ποσοστό συμμετοχής της πρωτείνης γάλακτος, προκειμένου να αντιμετωπίσουν τα τεχνικά προβλήματα που προκαλούνται από τη χρήση γάλακτος εβαπορέ.
Από την πρώτη στιγμή που έγινε γνωστό ότι πρόκειται να εκδοθεί αυτή η ΚΥΑ, εκφράσαμε την αντίθεσή μας, επισημαίνοντας ότι οδηγεί στη νομιμοποίηση της παρανομίας των γαλακτοβιομήχανων που από το 2009 χρησιμοποιούν μαζικά εβαπορέ γάλα για την παρασκευή όλων των γαλακτοκομικών προϊόντων. Τονίσαμε, ότι πρέπει να αναγκάσουν τους γαλακτοβιομήχανους να μη χρησιμοποιούν το εβαπορέ γάλα. Και έχουν τα όπλα να τους υποχρεώσουν, φτάνει να τα εφαρμόσουν άμεσα αντί να τους κλείνουν το μάτι.
Ομως, η συγκυβέρνηση των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ, με όργανο τον τέως πασόκο Μπόλαρη, συνεχίζει το χαβά της. Θέλουν να εκδώσουν την ΚΥΑ, ικανοποιώντας στο ακέραιο τις απαιτήσεις των καπιταλιστών και αδιαφορώντας για το ότι με τη μαζική χρήση εβαπορέ γάλακτος επλήγη καίρια η συντριπτική πλειοψηφία των κτηνοτρόφων, ενώ ανοίγει ο δρόμος για να χαθούν όλα τα γαλακτοκομικά προϊόντα ΠΟΠ και ΠΓΕ. Αποστόλου και Μπόλαρης, αν περάσουν τα σχέδιά τους, θα μείνουν στην ιστορία ως οι καταστροφείς της ελληνικής κτηνοτροφικής παραγωγής.