Ετοιμος να κουρελιάσει τη νομιμότητα για χάρη του Μελισσανίδη δηλώνει ο υπουργός ΠΕΚΑ Π. Σκουρλέτης, μολονότι δηλώνει ότι είναι προσηλωμένος στους «ισχύοντες κανόνες». Παραθέτουμε σχετικό απόσπασμα απ' όσα είπε σε εκπομπή της ΕΡΤ την περασμένη Τρίτη:
«Κανείς δε λέει να μη γίνει το γήπεδο της ΑΕΚ. Και στη συγκεκριμένη περιοχή. Εκεί που βρισκόμαστε αυτή τη στιγμή είναι στην αξιολόγηση, μετά τη διαβούλευση που έχει υπάρξει, επί των προτάσεων που έχουν γίνει από την ΑΕΚ. Νομίζω μάλιστα ότι σήμερα ήταν να γίνει και ένα ραντεβού ανάμεσα στην εταιρία που έχει αναλάβει το γήπεδο και τις υπηρεσίες του υπουργείου μας, ακριβώς για να δούμε πώς θα προχωρήσει το θέμα της αδειοδότησης. Είναι κάποια πράγματα που πρέπει να γίνουν. Από το υπουργείο θα πάρουν την περιβαλλοντική άδεια. Από κει και πέρα θα πρέπει να υπάρξει η οικοδομική άδεια, πρέπει να υπάρξει χρηματοδότηση, θα πρέπει να υπάρξουν έργα τα οποία αφορούνε την υπογειοποίηση του δρόμου που είναι πίσω από το γήπεδο. Αυτά όλα είναι πάρα πολλά ζητήματα. Μη δημιουργούμε λοιπόν τη στρεβλή εντύπωση ότι υπάρχει ένας υπουργός Περιβάλλοντος ο οποίος κολλάει το γήπεδο. Δεν είναι η γραφειοκρατία πάντοτε. Είναι να κάνουμε σταθερά βήματα. Υπάρχει γραφειοκρατία, το δέχομαι, αλλά όχι στο όνομα της πάταξης της γραφειοκρατίας να πέσουμε στο αντίθετο άκρο να παραβούμε τη νομιμότητα, κάθε έννοια περιβαλλοντικής ευαισθησίας».
Πριν δούμε το κουρέλιασμα (σε διακηρυκτικό επίπεδο προς το παρόν) της νομιμότητας, στην οποία κατά τα άλλα ορκίζεται ο Π. Σκουρλέτης, θα θέλαμε να παραθέσουμε ένα απόσπασμα από πρόσφατο δημοσίευμα της «κιτρινόμαυρης» ιστοσελίδας aek-watch.gr, που περιγράφει εύστοχα το παιχνίδι Μελισσανίδη-Σκουρλέτη:
«Η μεν ΑΕΚ δεν παρέχει ουσιαστική ενημέρωση μ’ αποτέλεσμα ο διψασμένος για πληροφόρηση “κόσμος'' της να πρέπει να ικανοποιείται με τίτλους-συνθήματα και με άρθρα επιπέδου Κετσετζόγλου (…) Η δε Κρατική Μηχανή παίζει άμυνα τόσους μήνες τώρα. Σκοπίμως δεν μιλά καθαρά γιατί δεν θέλει να ξεκόψει ότι όπως είναι δομημένο το project (βλέπε Ανδριόπουλος) της “Αγιά Σοφιάς'' δεν βγαίνει νομίμως Οικοδομική Αδεια. Δεν θέλει να μπλέξει με τα πίτουρα (οπαδούς) και έτσι αφήνει τον “Τίγρη'' να παραμυθιάζει σκοπίμως ή όχι (αυτό θα το επιλέξετε εσείς) τους ΑΕΚΤζήδες και τους Γαύρους να “σπάνε πλάκα'' σε βάρος μας ειρωνευόμενοι την αφέλεια και το όνειρό μας».
Αυτό το παιχνίδι έπαιξε ο Σκουρλέτης και στην τελευταία εμφάνισή του στην ΕΡΤ. Κάπου προς το τέλος τον ρώτησαν για το γήπεδο κι αυτός δεν κακοκάρδισε κανέναν. Ολα θα γίνουν στην ώρα τους, είπε, αρκεί και τη γραφειοκρατία να ξεπεράσουμε και οι διαδικασίες να γίνουν όπως πρέπει. Εμάς, όμως, δεν μας ενδιαφέρει το παιχνίδι «κοροϊδεύουμε τους οπαδούς της ΑΕΚ, για να μην στραφούν εναντίον μας», που παίζει ο Σκουρλέτης (αφού προηγουμένως το έπαιξαν χοντρά ο Φλαμπουράρης και ο Κοντονής). Γιατί αυτό το παιχνίδι μπορεί να έχει ημερομηνία λήξης και μια καταρρέουσα κυβέρνηση μπορεί να προχωρήσει στο περιβαλλοντικό έγκλημα της Νέας Φιλαδέλφειας, που ως αντιπολίτευση αναγκάστηκε να καταψηφίσει (δε χρειάζεται να επαναλάβουμε κάτω από ποιες συνθήκες αναγκάστηκε).
«Θα σας ταράξουμε στη νομιμότητα» έλεγαν οι συριζαίοι όταν αναρριχήθηκαν στην κυβερνητική εξουσία. Αυτά που λέει ο Σκουρλέτης, όμως, δεν έχουν καμιά σχέση με τη νομιμότητα. Αντίθετα, αν από το διακηρυκτικό επίπεδο περάσει στο επίπεδο της πράξης, θα έχει κουρελιάσει τη νομιμότητα σε βαθμό κακουργήματος. Εξηγούμαστε.
Το ΣτΕ, που κουτοπόνηρα επικαλείται συνεχώς η πλευρά Μελισσανίδη, έκρινε το ζήτημα της συνταγματικότητας των σχετικών με το γήπεδο της ΑΕΚ άρθρων του Ν. 4277/2014. Πήρε μια προκλητική απόφαση, πετώντας στα σκουπίδια τη δική του νομολογία πάνω στο ίδιο ζήτημα (τότε με το σχέδιο Γρανίτσα). Το ΣτΕ, όμως, δεν πήρε καμιά απόφαση για την έκδοση της οικοδομικής άδειας και συγκεκριμένα για το ποιος δικαιούται να φτιάξει το φαραωνικό γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια. Και είναι ακριβώς αυτό το κρίσιμο ζήτημα που καθιστά απαγορευτική την έκδοση οικοδομικής άδειας για τις υπηρεσίες του ΥΠΕΚΑ (η ΔΑΟΚΑ είναι η Διεύθυνση που έχει οριστεί ως αρμόδια από το νόμο) , πέραν όλων των άλλων ζητημάτων που εγείρονται.
Οταν ο αρμόδιος υπουργός λέει πως υπάρχει ραντεβού των υπηρεσιών του υπουργείου με την «εταιρία που έχει αναλάβει το γήπεδο», παραπληροφορεί, για να μην πούμε ψεύδεται. Δεν έχει το ελαφρυντικό της άγνοιας, διότι είναι πολύ καλά ενήμερος. Η εν λόγω εταιρία, ονόματι «Δικέφαλος 1924 ΑΕ», συμφερόντων Μελισσανίδη, δεν είναι μια κατασκευαστική εταιρία που ως εργολάβος ανέλαβε να κατασκευάσει το γήπεδο. Εμφανίζεται ως παραχωρησιούχος, στον οποίο το Ερασιτεχνικό Σωματείο ΑΕΚ έχει παραχωρήσει για μισό αιώνα όλα τα δικαιώματά του στο οικόπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας επί του οποίου προαλείφεται να χτιστεί το γήπεδο.
Ο Π. Σκουρλέτης γνωρίζει πλέον πολύ καλά τα εξής «πραγματικά περιστατικά»:
α) Η εν λόγω εταιρία υπέβαλε αίτηση για την έκδοση Εγκρισης Δόμησης, χωρίς καν να υποβάλει φάκελο. Κακώς πήρε αριθμό πρωτοκόλλου (η σχετική διάταξη είναι ρητή και δεν επιδέχεται διαφορετικής ερμηνείας), καλώς όμως η τότε αρμόδια Διεύθυνση του υπουργείου (ΔΟΚΚ) ζήτησε σχεδόν αμέσως από τη συμφερόντων Μελισσανίδη εταιρία να πιστοποιήσει πόθεν νομιμοποιείται να ζητήσει Εγκριση Δόμησης ποδοσφαιρικού γηπέδου επί του συγκεκριμένου οικοπέδου.
β) Ενα παλιόχαρτο που κατέθεσε η εν λόγω εταιρία κρίθηκε ως παλιόχαρτο από το Αυτοτελές Τμήμα Νομοθετικής Πρωτοβουλίας και Εργου του υπουργείου.
γ) Ο Μελισσανίδης οργάνωσε τη γνωστή γενική συνέλευση-παρωδία, η οποία «ενέκρινε» το παραχωρητήριο, χωρίς καν να τεθεί υπόψη των περίπου 75 μελών που παρευρίσκονταν («το έχω δει εγώ κι αυτό αρκεί» απάντησε θυμωμένος ο άρχων κουροπαλάτης σε κάποιον που τόλμησε να ζητήσει το παραχωρητήριο).
δ) Η νομιμότητα αυτού του παραχωρητήριου εξετάζεται από το Αυτοτελές Τμήμα Νομοθετικής Πρωτοβουλίας και Εργου του ΥΠΕΚΑ, στο οποίο απευθύνθηκε η αρμόδια για την έκδοση της οικοδομικής άδειας ΔΑΟΚΑ.
ε) Η νομιμότητα της γενικής συνέλευσης-παρωδία, καθώς και η νομιμότητα του παραχωρητήριου καθεαυτού έχουν προσβληθεί ενώπιον των ελληνικών δικαστηρίων από μέλος του Ερασιτεχνικού Σωματείου ΑΕΚ. Δεν έχει γίνει ακόμα ούτε η εκδίκαση σε πρώτο βαθμό, ενώ αυτή η εκκρεμότητα υποχρεώνει τη δημόσια διοίκηση -στο πλαίσιο των αρχών και των κανόνων της χρηστής διοίκησης- να απέχει από κάθε σχετική πράξη που θα μπορούσε να θεωρηθεί ως παρέμβαση υπέρ της μιας ή της άλλης πλευράς.
Επαναλαμβάνουμε ότι όλ' αυτά τα γνωρίζει πολύ καλά ο Π. Σκουρλέτης. Οπως όμως γράφει και το aek-watch, δεν το ξεκόβει ότι άδεια στο όνομα της εταιρίας του Μελισσανίδη δε βγαίνει, αφήνοντας τον «Τίγρη» να παραμυθιάζει τους οπαδούς. Οταν, όμως, περιγράφει διαδικασίες παράνομες (γιατί είναι παράνομη η -έστω και έμμεση- αναγνώριση της «Δικέφαλος 1924» ΑΕ), κανένας δεν μπορεί να μας εξασφαλίσει ότι δε θα προχωρήσει και σε έμπρακτη παρανομία, εγκρίνοντας τη ΜΠΕ, για να την επισείει ως δέλεαρ στους αφελείς οπαδούς ο Μελισσανίδης. Ας προσέχουν, λοιπόν, οι υπηρεσιακοί παράγοντες, γιατί οι υπουργοί έρχονται και παρέρχονται, αφήνοντας σ' αυτούς τις ποινικές ευθύνες. Ας θυμούνται πάντοτε ποια ήταν η τύχη των υπηρεσιακών παραγόντων που ενεπλάκησαν στο σκάνδαλο του Βατοπεδίου…