Στις 18 Φλεβάρη, ο Μελισσανίδης συναντήθηκε με τον Κοντονή στο γραφείο του. Οπως διέρρευσε το σύστημα Μελισσανίδη, η συνάντηση αφορούσε το γήπεδο Μελισσανίδη στη Νέα Φιλαδέλφεια. Ο Μελισσανίδης έκανε παράπονα για την καθυστέρηση από τις υπηρεσίες του ΥΠΕΚΑ. Από πλευράς Κοντονή δεν υπήρξε διάψευση για τη συνάντηση και το περιεχόμενό της, ούτε σχόλιο για τις διαρροές του Μελισσανίδη.
Ερώτημα πρώτο: υπό ποια ιδιότητα ο Μελισσανίδης έγινε δεκτός από τον υφυπουργό Αθλητισμού; Δεν είναι πρόεδρος της ΠΑΕ ΑΕΚ, δεν είναι μέλος του ΔΣ της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ, δεν είναι καν μεγαλομέτοχος της ΠΑΕ. Είναι απλώς αντιπρόεδρος της κατασκευαστικής εταιρίας «Δικέφαλος 1924» ΑΕ. Εμφανίζεται, δε, ως απλός φίλος της ΑΕΚ, που έχει λεφτά και θέλει να κατασκευάσει για λογα-ριασμό της ένα γήπεδο.
Ερώτημα δεύτερο: όταν συναντήθηκε με τον Κοντονή, ο Μελισσανίδης ήταν ήδη αναφερόμενος από τον διαιτητή και τον παρατηρητή του αγώνα ΑΕΚ-Ολυμπιακός ότι απείλησε -και μάλιστα δύο φορές- τον δεύτερο. Μάλιστα, αντιμετωπίζει ήδη την κατηγορία της δυσφήμησης του αθλήματος. Οταν ο αρμόδιος υφυπουργός τον υποδέχεται μετά βαΐων και κλάδων στο γραφείο του, δεν τον περιβάλλει με την εμπιστοσύνη του, στέλνοντας τα ανάλογα μηνύματα «όπου δει»; Δεν αποτελεί αυτή η συνάντηση έμμεση -πλην κραυγαλέα- υπόδειξη προς τα όργανα της αθλητικής Δικαιοσύνης να ρίξουν τον Μελισσανίδη στα μαλακά, γιατί αυτός συνεργάζεται με το «σύστημα Κοντονή»;
Ερώτημα τρίτο: τι δουλειά έχει ο Κοντονής με το γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας; Αυτό είναι αρμοδιότητας αποκλειστικά του ΥΠΕΚΑ, οι υπηρεσίες του οποίου είναι αρμόδιες για την έκδοση της οικοδομικής άδειας. Δεν αποτελεί αυτή η κίνηση Κοντονή ευθεία παρέμβαση στις υπηρεσίες του ΥΠΕΚΑ, υιοθέτηση των κατηγοριών του Μελισσανίδη και άσκηση πίεσης να παρανομήσουν για να του δώσουν την άδεια;
Το σύστημα Μελισσανίδη, που είχε οργανώσει όλη αυτή την επιχείρηση, πέρασε στην επίθεση, κατηγορώντας τον Σκουρλέτη ότι κωλυσιεργεί και δεν εκδίδει ούτε τη Μελέτη Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων, ενώ η ΑΕΚ είναι σε όλα εντάξει και έχει υποβάλει τόνους εγγράφων, ανταποκρινόμενη αμέσως σε ό,τι της ζητείται.
Εμφανώς ενοχλημένος από τη συμπεριφορά του Κοντονή και αντιλαμβανόμενος, ίσως, ότι αυτός συμμετέχει σε κάποιο κέντρο εντός κυβέρνησης που τον υπονομεύει (δε θέλουμε να πιστέψουμε ότι αυτό το άλλο κέντρο είναι ο γνωστός συνδαιτυμόνας του Μελισσανίδη, κυρ-Αλέκος), ο Σκουρλέτης έβαλε το Γραφείο Τύπου του ΥΠΕΚΑ να εκδώσει ανακοίνωση με τίτλο «Διευκρινίσεις για το γήπεδο της ΑΕΚ». Είναι χαρακτηριστικό ότι η ανακοίνωση αναρτήθηκε απλώς στην ιστοσελίδα του υπουργείου και δε διανεμήθηκε με το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο στον πολιτικό Τύπο. Η ανακοίνωση σημείωνε ότι υπήρξε καθυστέρηση στην έκδοση της γνωμοδότησης του Περιφερειακού Συμβουλίου Αττικής επί της ΜΠΕ και συνέχιζε:
«Η Διεύθυνση Περιβαλλοντικής Αδειοδότησης (ΔΙΠΑ) του ΥΠΕΝ αναμένει, από τον Νοέμβριο του 2015, τις απόψεις της “Δικέφαλος 1924 ΑΕ'' επί των θεμάτων που θίχτηκαν με τις γνωμοδοτήσεις και τις απόψεις οι οποίες κατατέθηκαν στο πλαίσιο της διαβούλευσης της Μελέτης Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων (ΜΠΕ). Το σχετικό έγγραφο με το αίτημα προς την εταιρεία για συμπληρωματικά και διευκρινιστικά στοιχεία επί της ΜΠΕ, έχει ημερομηνία 27 Νοεμβρίου 2015 και ΑΠ: οικ. 153806. Αυτά προς απάντηση δηλώσεων, οι οποίες δεν αποτυπώνουν την πραγματικότητα ως προς το σημείο που βρίσκεται το έργο, προφανώς λόγω ελλιπούς ενημέρωσης».
Η τελευταία πρόταση που απέδιδε σε προφανή ελλιπή ενημέρωση τα κατευθυνόμενα από το σύστημα Μελισσανίδη δημοσιεύματα, έδειχνε ότι ο Σκουρλέτης δεν ήθελε ν' ανοίξει πόλεμο, αλλά απλά να αμυνθεί έναντι των κατηγοριών! Ομως, το μείζον σ' αυτή την ανακοίνωση είναι η καραμπινάτη παρανομία του υπουργού, που αποδέχεται ως φορέα του έργου την εταιρία του Μελισσανίδη. Πλέον δεν υπάρχει η δικαιολογία της μη ενημέρωσης. Ο Σκουρλέτης και οι αρμόδιες υπηρεσίες γνωρίζουν πολύ καλά (τα σχετικά έγγραφα, με τη δική μας υπογραφή, είναι κατατεθειμένα στο φάκελο της δημόσιας διαβούλευσης για τη ΜΠΕ, ενώ έχουν κοινοποιηθεί και αυτοτελώς στις αρμόδιες υπηρεσίες και στους υπουργό, αναπληρωτή υπουργό και γενικό γραμματέα), ότι είναι παράνομο να αναγνωρίζεται ως φορέας του έργου η εταιρία του Μελισσανίδη («Δικέφαλος 1924» ΑΕ).
Πρώτο, εκκρεμεί δικαστική προσφυγή μέλους του Ερασιτεχνικού Σωματείου ΑΕΚ κατά του κύρους της γενικής συνέλευσης-παρωδία που ενέκρινε τη σύμβαση παραχώρησης του οικοπέδου της Νέας Φιλαδέλφειας στη «Δικέφαλος 1924» ΑΕ. Η ίδια προσφυγή αμφισβητεί και αυτοτελώς τη σύμβαση παραχώρησης, θεωρώντας ότι ακόμα και μια νόμιμη γενική συνέλευση δεν μπορεί να προχωρήσει στην παραχώρηση, γιατί αυτό προσκρούει σ' ένα ευρύ νομικό πλαίσιο. Οσο διαρκεί η δικαστική εκκρεμότητα, το δημόσιο και οι υπηρεσίες του οφείλουν να απέχουν από κάθε ενέργεια που θα μπορούσε να θεωρηθεί ως δικαίωση της μιας ή της άλλης πλευράς σ' αυτή την αντιδικία. Με τη συγκεκριμένη ανακοίνωση, ο υπουργός Σκουρλέτης πλήττει με τον πιο βάναυσο τρόπο τις αρχές της χρηστής διοίκησης, ακρογωνιαίο λίθο του δημοσίου δικαίου.
Δεύτερο, το ζήτημα της νομιμοποίησης της εταιρίας «Δικέφαλος 1924» ΑΕ ως παραχωρησιούχου του έργου, εκκρεμεί και ενώπιον του Αυτοτελούς Τμήματος Νομοθετικής Πρωτοβουλίας και Εργου του ΥΠΕΚΑ, στο οποίο προσέφυγε η αρμόδια για την έκδοση της οικοδομικής άδειας υπηρεσία (ΔΑΟΚΑ). Θυμίζουμε ότι η νομιμοποίηση της εταιρίας του Μελισσανίδη συνέβη εξαρχής. Από τότε που κατέθεσε τον άδειο φάκελο αιτούμενη Εγκριση Δόμησης, για να πάρει αριθμό πρωτοκόλλου και να στηρίξει ο Μελισσανίδης την επιχείρηση απομύζησης των οπαδών της ΑΕΚ μέσω των εισιτηρίων διαρκείας. Για πάνω από ένα χρόνο, η «Δικέφαλος 1924» ΑΕ δεν είχε κανένα νομιμοποιητικό έγγραφο (!), ενώ στη συνέχεια κατέθεσε την παράνομη σύμβαση παραχώρησης. Αν αυτή η σύμβαση ήταν ένα τυπικά νόμιμο έγγραφο, η ΔΑΟΚΑ δε θα απευθυνόταν στο Αυτοτελές Τμήμα Νομοθετικής Πρωτοβουλίας και Εργου, ζητώντας να κρίνει αυτό τη νομιμότητά της.
Κανονικά, όπως κατ' επανάληψη έχουμε σημειώσει, επικαλούμενοι τη ρητή διάταξη που ισχύει για την έκδοση των οικοδομικών αδειών, ο φάκελος δεν έπρεπε να παραληφθεί (γιατί ήταν άδειος), ενώ στη συνέχεια έπρεπε να επιστραφεί και να αφαιρεθεί ο αριθμός πρωτοκόλλου. Εν πάση περιπτώσει, από τη στιγμή που εκκρεμεί η κρίση του Αυτοτελούς Τμήματος Νομοθετικής Πρωτοβουλίας και Εργου, ο Π. Σκουρλέτης όφειλε να μην προτρέχει και να νομιμοποιεί ο ίδιος την εταιρία του Μελισσανίδη, γιατί αυτό αποτελεί άσκηση πολιτικού εκβιασμού πάνω στα αρμόδια διοικητικά όργανα που κρίνουν το ζήτημα.
Ο Μελισσανίδης, πιστός στην προπαγανδιστική τακτική που ακολουθεί, πιάστηκε από την απάντηση Σκουρλέτη και έβαλε την ΠΑΕ ΑΕΚ να απαντήσει στον υπουργό. Την ΠΑΕ που ούτε ιδιοκτήτρια του οικοπέδου είναι, ούτε μέτοχος της «Δικέφαλος 1924» ΑΕ! Αυτό δεν έγινε τυχαία. Ο Μελισσανίδης κάνει αχταρμά τα πάντα (Ερασιτεχνική ΑΕΚ, ΠΑΕ ΑΕΚ, «Δικέφαλος 1924» ΑΕ), με στόχο να εμφανίζεται ένα σύστημα με πολλά πλοκάμια, που παραβιάζοντας κάθε έννοια τυπικής νομιμότητας, θα υποβάλλει αιτήματα στις δημόσιες υπηρεσίες και θα «διαλέγεται» με τους υπουργούς. Και βέβαια, ως κορωνίδα αυτού του πολυπλόκαμου συστήματος θα εμφανίζεται ο ίδιος, χωρίς να έχει καμιά θεσμική ιδιότητα. Ακόμα και στην εποχή της οθωμανικής αυτοκρατορίας και του κοτζαμπασισμού υπήρχε περισσότερη θεσμική νομιμότητα.
Η ανακοίνωση της ΠΑΕ ήταν γραμμένη σε ιταμό ύφος και κατέληγε ιταμότατα: «Εχουμε ανταποκριθεί σε ό,τι μας έχει ζητηθεί. Μας δικαίωσε το Συμβούλιο της Επικρατείας. Το μόνο που περιμένουμε πλέον είναι η έκδοση της άδειας για να προχωρήσουμε στην υλοποίηση του μεγάλου μας ονείρου. Για εμάς δεν υπάρχουν νέες δικαιολογίες, ούτε περαιτέρω προφάσεις για νέες καθυστερήσεις». Ταυτόχρονα, δόθηκε εντολή στα Μέσα του συστήματος Μελισσανίδη να ξαναβγάλουν το θέμα του γηπέδου, το οποίο εδώ και καιρό είχαν θάψει. Οι επιθέσεις στον Σκουρλέτη συνεχίστηκαν, ενώ σε κάθε δημοσίευμα αναφερόταν ότι «η ΑΕΚ έχει ήδη στα χέρια της την υπέρ της σχετική απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας», λες και το ΣτΕ αποφάσισε για τη νομιμοποίηση της εταιρίας του Μελισσανίδη ή ενέκρινε και τη ΜΠΕ.
Ο στόχος του Μελισσανίδη είναι προφανής. Λεφτά για να φτιάξει το φαραωνικό γήπεδό του δεν έχει. Θέλει όμως την οικοδομική άδεια, μπας και καταφέρει μ' αυτή να μαζέψει λεφτά. Ξέρει πολύ καλά ότι το «κλειδί» είναι η νομιμοποίηση της σύμβασης παραχώρησης, που θα επιτρέψει στην εταιρία του να αρπάξει ένα φιλέτο ιδιοκτησίας του ελληνικού δημοσίου. Επιχειρεί να νομιμοποιήσει την εταιρία του μέσω της έκδοσης της ΜΠΕ, έτσι ώστε να ασκηθεί εκβιασμός και στο δικαστήριο που θα κρίνει την προσφυγή του μέλους της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ και στις αρμόδιες υπηρεσίες του ΥΠΕΚΑ.
Πρόκειται για μια παραλλαγή του σκανδάλου του Βατοπεδίου. Μια κερδοσκοπική ανώνυμη εταιρία θέλει να ιδιοποιηθεί για μισό αιώνα ένα οικόπεδο (δασικό μάλιστα) του ελληνικού κράτους, που έχει παραχωρηθεί μόνο κατά χρήση διοίκηση και διαχείριση σε ένα ερασιτεχνικό σωματείο για την ανάπτυξη αποκλειστικά κοινωφελούς έργου. Θα γίνει ο Σκουρλέτης ο νέος Βουλγαράκης; Θα συμπράξει η «πρώτη φορά Αριστερά» σ' ένα σκάνδαλο για χάρη ενός μεγαλοκαπιταλιστή; Ας μην της το επιτρέψουμε.