► Ο Τσίπρας πήγε θέατρο. Και πήγε στου Λαζόπουλου. Δημόσιες σχέσεις, θα πείτε. Πήγε να αβαντάρει έναν επαγγελματία προπαγανδιστή του ΣΥΡΙΖΑ. Σωστά, αλλά όταν δεν έχεις πατήσει το πόδι σου σε άλλο θέατρο, έχουμε το δικαίωμα να βγάλουμε κι εμείς τα συμπεράσματά μας για την ποιότητά σου ως προς τα πολιτιστικά. Ειδικά όταν δεν φροντίζεις καν να ενημερωθείς για την παπάρα που πήγες να δεις και παρουσιάζεις τον Λαζόπουλο σαν συγγραφέα του έργου, ενώ αυτός απλώς μετέγραψε την ιστορία μιας κινηματογραφικής ταινίας.
► Στο τσακ γλίτωσε το ξύλο ο υφυπουργός Σγουρίδης (πρώην ΠΑΣΟΚ, νυν ΑΝΕΛ), που έσκασε μύτη σε συνέδριο στον Εβρο. Ηταν αυτός που συγκέντρωσε την οργή των αγροτών, λόγω εντοπιότητας μάλλον. «Γαλλικά» άκουσαν και τα άλλα κυβερνητικά στελέχη (Αμανατίδης, Κόλλια-Τσαρουχά), αλλά ο Σγουρίδης παραλίγο να φάει και ξύλο. Τον έσωσε η αστυνομία. Μπορεί να του άλλαξαν υπουργείο, αλλά οι αγρότες θυμούνται τι τους έλεγε όταν ήταν στο Αγροτικής Ανάπτυξης.
► Για να καταλάβετε ότι ο τύπος είναι ολόκληρος ένα ψέμα, δείτε πώς κρατάει το πιστόλι. Το κρατάει μόνο για να δείξει ότι είναι μάγκας Σφακιανός. Μόνο για να βγάλει φωτογραφία, χωρίς να ξέρει πώς κρατάνε ένα πιστόλι.
![](/wp-content/uploads/2020/08/962/content_i_-_g.jpg)
► Ο «δικός μας» Δάνης Τζαμτζής (πόσο λείπει η στεντόρεια φωνή του από το κοινοβούλιο!) είχε δηλώσει όλο σοβαρότητα, ότι οι έλληνες βουλευτές κάνουν το σκατό τους παξιμάδι για να τα βγάλουν πέρα με τις υποχρεώσεις τους. Η εκ Κύπρου συνάδελφός του Αθηνά Κυριακίδου (ΔΗΚΟ) δήλωσε με την ίδια σοβαρότητα ότι η βουλευτική αποζημίωση δε φτάνει. Διότι οι βουλευτές πρέπει να προσέχουν και την εμφάνισή τους και ειδικά οι γυναίκες βουλευτές πρέπει να πηγαίνουν συχνά στο κομμωτήριο! «Το μαλλί πώς είναι;» που είχε αναρωτηθεί και η ατελείωτη Σοφία Βούλτεψη…
► Το είπε ο Σόιμπλε και για να μην μένει καμιά αμφιβολία περί της ενότητας του γερμανογαλλικού άξονα σ' αυτό το θέμα, το επανέλαβε και ο Μοσκοβισί: το περασμένο καλοκαίρι υπογράψατε ότι το Μνημόνιο-3 θα έχει και ΔΝΤ. Τι μας ζαλίζετε, λοιπόν με δηλώσεις και κόντρα δηλώσεις; Η πλάκα είναι ότι το ίδιο ακριβώς επιχείρημα χρησιμοποιεί και ο Τσίπρας όταν απευθύνεται σε βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ που θρυλείται ότι μπορεί να καταψηφίσουν μνημονιακά μέτρα: σας έβαλα στις λίστες και εκλεγήκατε γνωρίζοντας τι έχουμε υπογράψει και τι πρόκειται να εφαρμόσουμε. Τι γκρινιάζετε τώρα; Οποιος από εσάς καταψηφίσει κάποιο μνημονιακό νομοθέτημα θα είναι ύποπτος. Τι είδους ύποπτος; Υποπτος γενικά…