♦ Αφού δήλωσε ότι οι δανειστές υπήρξαν «πολύ γενναιόδωροι με την Ελλάδα» (δείτε τη δήλωσή του στη διπλανή στήλη), ο εκπρόσωπος του γερμανικού υπουργείου Οικονομικών Μάρτιν Γιέγκερ κατέληξε με το γνωστό… γερμανικό τρόπο: «δεν υπάρχουν εκπτώσεις»!
♦ Με την πρέσβειρα του σιωνιστικού-ναζιστικού μορφώματος Ιριτ μπεν Αμπα συναντήθηκε ο υπουργός Ναυτιλίας Θοδωρής Δρίτσας που δεν παρέλειψε να φωτογραφιστεί χαμογελαστός μαζί της. Το ότι ο Δρίτσας συμμετείχε παλαιότερα σε πρωτοβουλίες αλληλεγγύης στον παλαιστινιακό λαό δεν έχει καμιά ιδιαίτερη σημασία. Από τη στιγμή που αποφάσισε «να πηδήξει το χαντάκι», κάθε συριζαίος γίνεται αδίστακτος εξουσιομανής. Τόσο αδίστακτος που να γλείφει εκεί που πρωτύτερα έφτυνε. Αξια σχολιασμού είναι η ανακοίνωση της πρέσβειρας του σιωνιστικού μορφώματος ότι προηγήθηκε τηλεφωνική επικοινωνία του σφαγέα Νετανιάχου με τον Τσίπρα, κατά την οποία ο σιωνιστής εξέφρασε «ενδιαφέρον για την παροχή συνδρομής προς το ΛΣ-ΕΛΑΚΤ (Λιμενικό-Ακτοφυλακή) κι ότι ο Δρίτσας «ευχαρίστησε την πρέσβειρα για τη διάθεση της ισραηλινής πλευράς να επιδείξει την αλληλεγγύη της στο έργο που επιτελεί το ΛΣ-ΕΛΑΚΤ, εκφράζοντας την πεποίθηση ότι αυτή θα συμβάλει έτι περαιτέρω στην ενίσχυση των ελληνοϊσραηλινών σχέσεων»! Απλά να θυμίσουμε ότι ο Δρίτσας ήταν από τους βουλευτές που είχαν καταγγείλει τη δολοφονική επίθεση των σιωνιστών στο Στολίσκο της Ελευθερίας, το 2010. Τότε τους κατήγγειλε, τώρα συνεργάζεται μαζί τους σε επιχειρησιακό επίπεδο.
♦ Εχουν τόσο αποθρασυνθεί οι εκπρόσωποι του εγχώριου σιωνισμού που το Κεντρικό Ισραηλινό Συμβούλιο δε δίστασε να καταγγείλει για «αντισημιτισμό» ακόμα και τα «Νέα», μια φυλλάδα που εδώ και χρόνια λειτουργεί σαν ανοιχτό πρακτορείο του σιωνισμού στην Ελλάδα. Ο λόγος; Η σκιτσογράφος της φυλλάδας σκιτσάρισε τον Μπαρουφάκη ως Σάιλοκ! Σύντομα αυτοί θα απαιτήσουν να σταματήσει να παίζεται και ο «Εμπορος της Βενετίας» του Σέξπιρ. Ασκούν προληπτική τρομοκρατία για να «ευθυγραμμίσουν» όλα τα στελέχη του αστικού Τύπου, ώστε να αυτολογοκρίνονται ακόμα και στα πιο ασήμαντα.
♦ Αφού ξεπέρασε το σοκ της εκλογικής συντριβής και έδιωξε τις μαύρες σκέψεις της παραίτησης, ο Στ. Θεοδωράκης τράβηξε και μια δίμηνη αναβολή στο συνέδριο του Ποταμιού, που υποτίθεται ότι έπρεπε επειγόντως να γίνει το Δεκέμβρη. Ας «δουλέψει» πρώτα το παρασκήνιο, ας γίνουν οι κινήσεις από τη μεριά του βασικού ανταγωνιστή (ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ), για να δει και ο Σταύρος τι θα κάνει. Πρέπει να δει και τι θα του απομείνει στο «κόμμα» και όχι να πάει σε συνέδριο που θα κόβουν και θα ράβουν ο Λυκούδης με τους δικούς του.