Σήκωσαν τα πανηγυρικά λάβαρα οι υπάλληλοι του «Τίγρη» στα οπαδικά Μέσα: «Το πιο σημαντικό χαρτί πήρε η ΑΕΚ για την “Αγία Σοφία''». «Η ΑΕΚ πήρε στα χέρια της την θετική γνωμοδότηση ακόμη μιας πολύ σημαντικής υπηρεσίας που εμπλέκεται στο έργο. Πιθανότατα της σημαντικότερης, αφού πρόκειται για τη Γενική Γραμματεία Χωρικού Σχεδιασμού και Αστικού Περιβάλλοντος, η οποία υπάγεται στο ίδιο το ΥΠΑΠΕΝ και εισηγήθηκε την έγκριση της Μελέτης Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων για την “Αγιά Σοφιά'' χωρίς την παραμικρή αλλαγή ή ένσταση».
Δεν περιμέναμε, βέβαια, από ανθρώπους που το λεξιλόγιό τους περιορίζεται σε μερικές δεκάδες λέξεις να μπορούν να διαβάσουν σωστά ένα δημόσιο έγγραφο. Να δουν, δηλαδή, ότι η γνωμοδότηση στην οποία αναφέρονται δεν εκδόθηκε από καμιά γενική γραμματεία και καμιά γενική διεύθυνση, αλλά από τη Διεύθυνση Χωροταξικού Σχεδιασμού, η οποία ανήκει στη Γενική Διεύθυνση Χωρικού Σχεδιασμού, η οποία υπάγεται στη Γενική Γραμματεία Χωρικού Σχεδιασμού και Αστικού Περιβάλλοντος. Οταν όλα αυτά τα βλέπεις σε ένα δημόσιο έγγραφο, αυτός που εκδίδει το έγγραφο είναι ο τελευταίος στη σειρά, όχι ο πρώτος. Αλλωστε, πρώτο είναι πάντοτε το όνομα του υπουργείου. Οι υπάλληλοι, όμως, ήθελαν «βαρύ» όνομα, για να κάνει αίσθηση σ' αυτούς που πουλάνε το κουτόχορτο.
Πρόκειται, βέβαια, για την πλέον αναρμόδια σε σχέση με τη Μελέτη Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων Διεύθυνση, η οποία δεν μπαίνει στην ουσία, αλλά εξετάζει μόνο αν η κατασκευή του συγκεκριμένου έργου είναι συναφής με το Γενικό Πλαίσιο Χωροταξικού Σχεδιασμού και Αειφόρου Ανάπτυξης. Αφού, λοιπόν, το Γενικό Πλαίσιο προβλέπει την ανάπτυξη του αθλητισμού και το Ειδικό Πλαίσιο για τον Τουρισμό προβλέπει διεθνείς αθλητικές εκδηλώσεις στην περιοχή της Αθήνας, το δε συγκεκριμένο έργο είναι αθλητικό έργο, η συγκεκριμένη Διεύθυνση δεν έχει αντίρρηση. Μόνο αυτό εξετάζει και τίποτ' άλλο (γι' αυτό λέμε ότι είναι η πλέον αναρμόδια). Γι' αυτό, άλλωστε δεν έκανε καν αυτοψία.
Παρά ταύτα, το έγγραφο κλείνει με μια αναφορά κάθε άλλο παρά άνευ σημασίας (το αντίθετο): «Η γνωμοδότηση αυτή αφορά στην ένταξη του έργου στις στρατηγικές κατευθύνσεις του χωροταξικού σχεδιασμού και δεν αποτελεί σημειακή χωροθέτηση, η οποία απαιτεί γνώση στοιχείων μικροκλίμακας περιοχής».
Να το πούμε για μια ακόμα φορά, για να μην περνάνε τους οπαδούς της ΑΕΚ για «κάφρους»: γήπεδο δε γίνεται. Η εταιρία του Μελισσανίδη αργά ή γρήγορα θα αποβληθεί από τη διαδικασία αδειοδότησης. Οπως ακριβώς το λέμε.