![](/wp-content/uploads/2020/08/809/content_sinthimata_1.jpg)
![](/wp-content/uploads/2020/08/810/content_proti13092015.jpg)
♦ Τελευταίο φύλλο πριν τις εκλογές και δε θα μπορούσαν να λείψουν από τη στήλη οι αγαπημένες της «αντιμνημονιακές» φυλλάδες. Μάλλον δε θα μας ξανααπασχολήσουν ως ντουέτο μετεκλογικά, οπότε μπορείτε να θεωρήσετε και ως συλλεκτική τη σημερινή αναφορά. «Το Χωνί» προσπαθεί να υλοποιήσει, με το δικό του απαράμιλλο τρόπο, τη μέθοδο του «σαμαριού». Γάιδαρος ο Τσίπρας, σαμάρι ο Καμμένος. Διότι γάιδαρος ξεσαμάρωτος ίσον γάιδαρος άχρηστος για το κουβάλημα βαρών. Ο δεξιός ψηφοφόρος πρέπει να συνειδητοποιήσει ότι πρέπει να ψηφίσει Καμμένο, ώστε να δώσει στον Τσίπρα λύση εξουσίας. Αλλιώς θα πάει με τη Φώφη και τον Σταύρο, οπότε τα θεμέλια της Δεξιάς (πατρίς-θρησκεία-οικογένεια) θα μείνουν έκθετα στις δυνάμεις της καταστροφής. Αντίθετα, η «Εποχή» απευθύνεται στο… σοφιστικέ ακροατήριο του «ΣΥΡΙΖΑ του 4%», για να του πει ότι υπάρχει κάποιο πρόγραμμα απεμπλοκής, το οποίο δεν το λέμε (για να μην ψυλλιάσουμε τη Μέρκελ), αλλά μόλις ξαναβγεί ο ΣΥΡΙΖΑ θα μπει μπροστά και τα πράγματα θα πάνε κατ’ ευχήν. Γι’ αυτό να παρατήσουν κάθε ιδέα για στήριξη στους «σκληροπυρηνικούς» τύπου Λαφαζάνη και Ζωής, οι οποίοι ούτε πρόγραμμα έχουν ούτε σχέδιο, αλλά το μόνο που επιδιώκουν είναι να κάνουν πολιτική καριέρα σπεκουλάροντας με το απόθεμα που κατάφερε να δημιουργήσει ο ΣΥΡΙΖΑ τα προηγούμενα χρόνια.
![](/wp-content/uploads/2020/08/811/content_a_-_v_g_v_z_-_v_g.jpg)
♦ Η φωτογραφία τραβήχτηκε στην Α’ πτέρυγα των φυλακών Κορυδαλλού. Κρατούμενοι της πτέρυγας εκφράζουν την αλληλεγγύη τους στη συγκρατούμενή τους Εύη Στατήρη, που ξεκίνησε απεργία πείνας διεκδικώντας το δικαίωμά της να αποφυλακιστεί. Σημειώνουν οι κρατούμενοι στην ανακοίνωσή τους: «Την ίδια στιγμή που τα αποβράσματα της ναζιστικής Χρυσής Αυγής αποφυλακίζονται ένας προς έναν με άρση κιόλας των περιοριστικών τους όρων (περίπτωση Ηλία Κασιδιάρη, που αφού αποφυλακίστηκε στο δωδεκάμηνο, το ίδιο δικαστικό συμβούλιο με πρόεδρο την Εριέττα Χαλεβίδου αποφάσισε την απόρριψη της αποφυλάκισης της Εύης Στατήρη, ενέκρινε την άρση των περιοριστικών του όρων τη στιγμή που αντιμετωπίζει τις ίδιες ακριβώς κατηγορίες), την ίδια στιγμή που δεκάδες πολιτικά πρόσωπα της εξουσίας βρίσκονται στο απυρόβλητο ενώ εμπλέκονται σε ένα σωρό υποθέσεις διαφθοράς, το κράτος θεσπίζει άτυπα και παράνομα ως ιδιώνυμο αδίκημα το να είναι κανείς συγγενής πολιτικών κρατουμένων και ως τρομοκρατική πράξη το να τους συμπαραστέκεται . Σήμερα λοιπόν υψώνουμε τις φωνές μας σε ένδειξη αλληλεγγύης στην Εύη Στατήρη που ξεκινάει απεργία πείνας με αίτημα την απελευθέρωσή της και της ευχόμαστε ολόψυχα δύναμη στο δύσκολο αγώνα που έχει ξεκινήσει. Προειδοποιούμε το υπουργείο Δικαιοσύνης πως όσο περνούν οι μέρες και αυξάνεται ο κίνδυνος για την Εύη τόσο η οργή μας για την αδικία που υφίσταται θα φουντώνει. ΑΜΕΣΗ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΗΣ ΕΥΗΣ ΣΤΑΤΗΡΗ. ΑΡΣΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΟΡΩΝ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΤΣΑΚΑΛΟΥ».