♦ Οχι άλλο Αδωνι! – Στις 20 Σεπτεμβρίου λέμε: στα τσακίδια! – Το Χωνί (αφίσα και πρωτοσέλιδο)
Δεν τους έφτανε το πρωτοσέλιδο της φυλλάδας, το έκαναν και αφίσα. Οι τίτλοι συνοδεύονται από τρία πορτρέτα. Μπροστά, σε πρώτο πλάνο, ο Μπουμπούκος. Πίσω, σε δεύτερο πλάνο, αριστερά ο Μεϊμαράκης και δεξιά η Βούλτεψη. Και οι τρεις έχουν βουλωμένο το στόμα με κόκκινα τσιρότα σε σχήμα Χ. Συμπέρασμα; Ο Καμμένος ζορίζεται. Ζορίζεται πολύ. Γι’ αυτό και επιλέγει ως αντίπαλο τον Μπουμπούκο, λες κι αυτός είναι αρχηγός της ΝΔ και όχι ο Μεϊμαράκης. Απευθύνεται καθαρά στο δεξιό-ακροδεξιό πολιτικό ακροατήριο, σε μια προσπάθεια να σώσει την παρτίδα. Γι’ αυτό έβγαλε και εκείνο το γελοίο σποτάκι με τον μικρό Αλέξη που έσπασε το αριστερό χέρι του και ο Καμμένος θα τον μάθει τώρα να γράφει με το δεξί!
![](/wp-content/uploads/2020/08/800/content_epoxh_synthhmata.jpg)
![](/wp-content/uploads/2020/08/801/content_d_z_v_k_d_z_e.jpeg)
♦ Το one man show στην προεκλογική καμπάνια του ΣΥΡΙΖΑ, με φωτογραφίες που απεικονίζουν μόνο τον Τσίπρα, δεν είναι καινούργια μόντα. Ετσι οργανώθηκαν οι καμπάνιες εν μέρει το 2012 και ολοκληρωτικά στις ευρωεκλογές του 2014 και στις βουλευτικές του Γενάρη του 2015. Η φωτογραφία, όμως, άλλαξε. Δεν έχουμε έναν Τσίπρα με πλατύ χαμόγελο και το χέρι σηκωμένο σε γροθιά. Εχουμε έναν Τσίπρα σκεφτικό, σχεδόν συνοφρυωμένο. Κάποιοι συριζαίοι τα πήραν στο κρανίο, γιατί θεώρησαν ότι αυτή η πόζα έρχεται να ενισχύσει τα γκάλοπ που δείχνουν ντέρμπι του ΣΥΡΙΖΑ με τη ΝΔ. Δείτε, όμως, και το σύνθημα. Εφυγε το «Μόνο μπροστά», για να μην συγχέεται με το «Η Ελλάδα μπροστά» της ΝΔ, και μπήκε το ακόμη πιο αόριστο «Κερδίζουμε το αύριο». Εκείνα τα εκκωφαντικά «Αλλάζουμε την Ελλάδα, αλλάζουμε την Ευρώπη», θάφτηκαν στο σκουπιδοτενεκέ της Κουμουνδούρου. Τα αντιμνημονιακά καταχωνιάστηκαν. Τώρα χρειάζεται η απόλυτη πολιτική αοριστία: «Κερδίζουμε το αύριο». Ποιο αύριο; Το μνημονιακό αύριο, με τον μόνο που μπορεί να το κάνει λιγότερο επώδυνο: με πρωθυπουργό τον Τσίπρα που τον ωρίμασαν τα βάσανα.