Οπως μας πληροφόρησε το ΥΠΑΠΕΝ με δελτίο Τύπου, «σωρεία παραβάσεων διαπίστωσαν οι Επιθεωρητές Περιβάλλοντος στη μονάδα ανακύκλωσης του Ασπρόπυργου, όπου εκδηλώθηκε η πρόσφατη πυρκαγιά» και ζητούν «την ανάκληση της Απόφασης Εγκρισης Περιβαλλοντικών Ορων του Γενικού Γραμματέα Αποκεντρωμένης Διοίκησης Αττικής» γι’ αυτή τη μονάδα. Και τι έκαναν οι Επιθεωρητές Περιβάλλοντος για να προλάβουν το κακό; Εκαναν ελέγχους στη συγκεκριμένη μονάδα (και όχι μόνο) ή το καθήκον τους είναι να κάνουν ελέγχους κατόπιν εορτής, μετά δηλαδή από κάποια οικολογική καταστροφή; Και κάτι ακόμη: δεν προκύπτουν ευθύνες για εκείνους που έδωσαν την άδεια στην επιχείρηση του Λαζόπουλου;
Ρητορικά είναι, βέβαια, τα ερωτήματα. Oλα αυτά τα σώματα είτε διευκολύνουν τους καπιταλιστές στην ασύδοτη δράση τους είτε υπάρχουν για να λειτουργούν ως στάχτη στα μάτια της κοινωνικής πλειοψηφίας. Ο Ασπρόπυργος, η Ελευσίνα και η γύρω περιοχή, όπου κατοικούν δεκάδες χιλιάδες άνθρωποι, εργατικές οικογένειες στην πλειοψηφία τους, έχουν μετατραπεί σε σκουπιδαποθήκη και σε έναν τεράστιο δοκιμαστικό σωλήνα χημικών αντιδράσεων. Ποτέ οι αρμόδιες ελεγκτικές υπηρεσίες δεν έδρασαν προς όφελος της φτωχολογιάς που κατοικεί σ’ αυτές τις περιοχές, ποτέ δεν έσφιξαν τα λουριά στους καπιταλιστές, ώστε να τηρούν τουλάχιστον τα στοιχειώδη που προβλέπει η ισχύουσα νομοθεσία. Τα όργανα του νόμου είναι πάντοτε με τους καπιταλιστές. Κατόπιν εορτής, βέβαια, αφού ο κοσμάκης έχει υποστεί τη ζημιά, παίρνουν κάποια μέτρα σε βάρος των καπιταλιστών, γιατί το κράτος πρέπει να συντηρήσει την ψευδαίσθηση ουδετερότητάς του έναντι των ταξικών συμφερόντων και η λαϊκή οργή πρέπει να κατασιγαστεί. Μετά, ακολουθούν όλα το συνήθη δρόμο της απόλυτης αυθαιρεσίας των καπιταλιστών και της απόλυτης αδιαφορίας (και συνενοχής) των κρατικών ελεγκτικών οργάνων.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση, η εκ των υστέρων παρέμβαση των Επιθεωρητών Περιβάλλοντος ήταν απαραίτητη και για να κουκουλωθεί το μπάχαλο της επιχείρησης κατάσβεσης, που κράτησε μια βδομάδα και οδήγησε σε αλληλοκατηγορίες κυβερνητικών στελεχών. Ο αναπληρωτής υπουργός Περιβάλλοντος Ι. Τσιρώνης έριξε ευθύνες στη Δούρου, για το μισό εκατομμύριο που χρωστάει η Περιφέρεια σε εργολάβο χωματουργικών εργασιών, με αποτέλεσμα να μην μεταφέρεται χώμα που η Πυροσβεστική θεωρούσε απαραίτητο για την καταστολή της φωτιάς. «Μου ομολόγησαν ότι δεν πληρώθηκε ο εργολάβος, ούτε για το χώμα, ούτε για τα μηχανήματα» δήλωσε ο Τσιρώνης στο ραδιόφωνο του ΣΚΑΙ. Η Περιφέρεια απάντησε με δήλωση της υπεύθυνης Πολιτικής Προστασίας Ι. Τσούπρα, διαψεύδοντας τον αναπληρωτή υπουργό και καμαρώνοντας ότι πλήρωσε 40.000 ευρώ «για να συνδράμει την Πυροσβεστική με υδροφόρες και ειδικά μηχανήματα».
Το μπάχαλο ανέλαβε να συμμαζέψει ο Λαφαζάνης που απεφάνθη ότι το έργο της κατάσβεσης εξελίχθηκε όπως έπρεπε και στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία! Πέρα από τις δηλώσεις που έκανε προσωπικά, ζήτησε να εκδοθεί κοινή ανακοίνωση του ΥΠΑΠΕΝ και της γενικής γραμματείας Πολιτικής Προστασίας, που μοίρασε συγχαρητήρια σε όλους, αδειάζοντας τον Τσιρώνη: «Η πυρκαγιά στο εργοστάσιο του Ασπροπύργου, μετά από τις συντονισμένες προσπάθειες, που ξεκίνησαν από την πρώτη στιγμή, των συναρμόδιων κρατικών υπηρεσιών, των γειτονικών Δήμων, ειδικότερα της Περιφέρειας Αττικής και πρώτα απ’ όλα της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας και παρά τις μεγάλες δυσκολίες του εγχειρήματος, έχει τεθεί υπό πλήρη έλεγχο και βρίσκεται στο τελικό στάδιο κατάσβεσής της».
Απαντώντας σε επίκαιρη ερώτηση του ποταμίσιου Αμυρά, ο Λαφαζάνης υποστήριξε ότι «βεβαίως ήταν μια τραγωδία», αλλά «μπορούμε να πούμε με ικανοποίηση, θα έλεγα, ότι πολύ γρήγορα μια δύσκολη πυρκαγιά σε καταστάσεις άκρως αντίξοες και πρωτότυπες, θα έλεγα, μέσα σε λίγες μέρες μπόρεσε να κατασβεστεί πλήρως»!
Οταν ένας υπουργός κουκουλώνει μ’ αυτό τον απροκάλυπτα προκλητικό τρόπο ένα μπάχαλο, που άφησε μια φωτιά να δηλητηριάζει επί μια βδομάδα τη μισή Αττική, αρνούμενος ν’ αναλάβει την πολιτική ευθύνη γι’ αυτό, μπορούμε να φανταστούμε πώς αυτός θα συμπεριφερθεί σε σημαντικότερα ζητήματα.