Στην ιστοσελίδα aek-watch.gr δημοσιεύτηκε την περασμένη Τρίτη μια ανάρτηση, η οποία έκλεινε με το εξής υστερόγραφο:
«Υ.Γ. (Πρός εφημερίδα “Κόντρα’’). Πασχίζουμε (ειλικρινά είναι δύσκολο πολλές φορές) ν’ αποφεύγουμε τις λεκτικές ακρότητες γιατί δεν θέλουμε αυτές να χρησιμοποιούνται ως άλλοθι για την αποδόμηση της κριτικής μας και των επιχειρημάτων μας. Αυτό όμως είναι αρκετά διαφορετικό από το να ισχυρίζεται κάποιος ότι ασκούμε “ήπια αντιπολίτευση’’ στον Μελισσανίδη (βλέπε εδώ και συγκεκριμένα το ΥΓ2 – παρατίθεται σύνδεσμος προς την ανάρτηση άρθρου της εφημερίδας μας) αφού όταν κάποιος ασκεί “αντιπολίτευση’’ σε κάποιον σημαίνει κατ’ ανάγκη ότι “συμπολιτεύεται’’ με κάποιον άλλον. Από τα μέσα Φλεβάρη του 2014 που κάναμε την εμφάνισή μας στο διαδίκτυο εκφράζουμε θαρρετά την άποψή μας για το “πώς’’ θα έπρεπε να γίνονται κάποια πράγματα στον χώρο της ΑΕΚ. Πιέζουμε και αγωνιζόμαστε με τον τρόπο μας (που ήδη αρχίζει ν’ αποδίδει τους πρώτους του καρπούς) να πείσουμε για την ορθότητα των επιχειρημάτων μας και την αναγκαιότητα των λύσεων που προτείνουμε.
Σχετικά τώρα με την ουσία του υστερόγραφου που μας αφιερώνετε (ότι δηλαδή “πήραμε στο ψιλό τη συριζαίικη δημοτική διοίκηση’’) έχουμε να σχολιάσουμε ότι η εκτίμησή σας αποτελεί μια ενδιαφέρουσα προσέγγιση, η οποία πάντως δεν ήταν στις αρχικές μας προθέσεις όταν γράφαμε το σχετικό κείμενο. Προφανώς “έτσι είναι αν έτσι νομίζετε’’ (που θα ‘λεγε και ο Πιραντέλλο). Τέλος με την ευκαιρία που μας δίνετε (εξαιτίας τού υστερογράφου σας), και παρά το γεγονός ότι η οπτική αλλά και οι επιδιώξεις μας δεν ταυτίζονται, επιθυμούμε (χωρίς ίχνος ειρωνείας) να σας ευχαριστήσουμε για το κατατοπιστικότατο ρεπορτάζ που κάνετε το οποίο παρέχει σημαντικότατες πληροφορίες που είναι απαραίτητες για την κατανόηση αλλά και την ενημέρωση του κόσμου (κυρίως της ΑΕΚ) σχετικά με την ανέγερση του γηπέδου, αλλά και την πίεση για αλλαγές στο αρχικό σχέδιο προκειμένου να γίνει κατορθωτή η κατασκευή του. Ελπίζουμε (πραγματικά) να συνεχίσετε έτσι».
Ενα σχόλιο μόνο. Αν καταλάβαμε καλά, η διαφωνία εστιάζεται στο «αντιπολίτευση» και όχι στο «ήπια». Αν το «παρατηρητήριο» δε θεωρεί ότι κάνει αντιπολίτευση στον Μελισσανίδη, εμάς δεν μας πέφτει λόγος. Πάντως, όποιος κάνει αντιπολίτευση δεν συμπολιτεύεται «κατ’ ανάγκη» με κάποιον άλλο (μ’ εμάς εν προκειμένω). Μπορεί κάλλιστα να πολιτεύεται αυτοτελώς. Επί της ουσίας, βέβαια, το aek-watch δεν κάνει τίποτ’ άλλο από ήπια αντιπολίτευση στον Μελισσανίδη (για τους δικούς του λόγους). Και σίγουρα δεν υπάρχει κίνδυνος να το ταυτίσει οποιοσδήποτε καλοπροαίρετος άνθρωπος μ’ εμάς. Βρισκόμαστε σε αντίπαλα στρατόπεδα. Θ’ άξιζε ίσως να σημειωθεί ότι και αρκετοί από εμάς είναι ΑΕΚτζήδες. Ομως ποτέ δε βάλαμε την αγάπη μας για μια ομάδα πάνω από το λαϊκό συμφέρον. Ποτέ δε θα μπορούσε η αγάπη μας για μια ομάδα να μας διαχωρίσει από ανθρώπους που αγαπούν άλλη ομάδα, αλλά διέπονται από τα ίδια ιδανικά, τους ίδιους πόθους, την ίδια κοινωνική ευθύνη.