♦ Χο Χο Χο αλληλεγγύη στο Νίκο Ρωμανό
Το σύνθημα είναι γραμμένο έξω από το δημαρχείο Ρεθύμνου, το οποίο κατελήφθη σε ένδειξη αλληλεγγύης στον αγώνα του Νίκου Ρωμανού. Δεν αμφισβητούμε τις προθέσεις αυτών που έγραψαν το σύνθημα. Κάθε άλλο. Η κατάληψη ενός δημαρχείου είναι μια γνήσια πράξη αντίστασης. Χρειάζεται, όμως, λίγη προσοχή στη χρήση των συνθημάτων. Είναι λάθος να θεωρούμε ότι μπορούμε να αντιστρέψουμε τα πάντα και να τα βάλουμε να υπηρετήσουν το σκοπό μας. Είναι σαν κάποιους κλασικιστές που θεωρούσαν ότι η επαναστατική τέχνη θα πρέπει ν’ ακολουθήσει τις κλασικές φόρμες εκφράζοντας μ’ αυτές το νέο, το επαναστατικό περιεχόμενο. Και δεν άκουγαν τους πρωτοπόρους της εποχής, που υποστήριζαν ότι υπάρχει διαλεκτική ενότητα ανάμεσα στη φόρμα και το περιεχόμενο και πως το νέο επαναστατικό περιεχόμενο χρειάζεται και νέες, ρηξικέλευθες φόρμες για να εκφραστεί. Θέλουμε να πούμε πως το σύμβολο του αγιοβασίλη δεν προσφέρεται ως φόρμα για να «διασπείρει» την ανάγκη της αλληλεγγύης σ’ έναν απεργό πείνας, ο αγώνας του οποίου δεν είναι πανηγύρι, αλλά αγώνας ανάμεσα σε ζωή και θάνατο.
Oταν η τρομο-προπαγάνδα φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα και οδηγεί στη γελοιοποίηση των εμπνευστών της. Το ρεπορτάζ του «παπαγάλου» της ΓΑΔΑ στον ΑΝΤ1 για τις… αερομεταφερόμενες ταξιαρχίες αναρχικών που επιδίδονταν σε… πόλεμο αέρος-εδάφους, προκάλεσε μια έκρηξη σατιρικών σκίτσων και σχολίων στα λεγόμενα social media. Γελοιοποιήθηκαν και το παπαγαλάκι και τ’ αφεντικά του. Και δεν τους έσωσε, βέβαια, το βίντεο από το ελικόπτερο της μπατσαρίας, που έδειχνε ότι κάποιοι διαδηλωτές είχαν ανέβει σε ταράτσα και πετούσαν ό,τι βρήκαν διαθέσιμο στα ΜΑΤ.
♦ Από τα εργοστάσια ως τα ΜΜΕ – ΤΩΡΑ η αυτοδιαχείριση δεν είναι ουτοπία – Πρωτοβουλία αλληλεγγύης στη ΒΙΟΜΕ (πανό στην ΕΡΤ3)
Το πανό, βέβαια, έχει τοποθετηθεί εδώ και καιρό, οπότε δεν μπορούμε να το θεωρήσουμε προεκλογικό του ΣΥΡΙΖΑ. Αλλωστε ο ΣΥΡΙΖΑ «βλέπει» πλέον εξουσία και έχει πρόγραμμα «ρεαλιστικό», στο οποίο δε χωρούν τέτοια ιδεολογήματα. Αυτά χρησιμοποιούνται μόνο από τον «ΣΥΡΙΖΑ του 4%» με τρόπο καθαρά χρησιμοθηρικό. Κατά τη μαυρογιαλούρειο λογική: και ποτάμια θα σας φέρουμε. Υπάρχουν και άλλοι, εκτός ΣΥΡΙΖΑ, που επιμένουν σ’ αυτά τα ιδεολογήματα. Αν έλεγαν ότι κατέλαβαν μια παραγωγική ή μη παραγωγική μονάδα με σκοπό να υπερασπιστούν τα μεροκάματά τους, κανείς δε θα μπορούσε να πει τίποτα. Οταν, όμως, μιλούν για αυτοδιαχείριση, δηλαδή για τη δημιουργία σοσιαλιστικών νησίδων μέσα στη θάλασσα του καπιταλισμού, τότε τα πράγματα ξεφεύγουν από το επίπεδο της πολιτικής γραφικότητας και περνούν στο επίπεδο του πιο επικίνδυνου ρεφορμισμού. Τα ‘χουμε γράψει αναλυτικά όλ’ αυτά στη μπροσούρα «Αυτοδιαχείριση: εργατική απελευθέρωση ή τυρί στη φάκα του καπιταλισμού;», την οποία θα σας καλέσουμε να διαβάσετε (ή να ξαναδιαβάσετε).
♦ Φυσάει κόντρα σε ΑΕΙ ΤΕΙ – κανένας εργαζόμενος δε θα απολυθεί (ανυπόγραφο σύνθημα με σπρέι σε περίπτερο στην Πανεπιστημίου)
Το σύνθημα έχει μείνει από παλαιότερα για να μας θυμίζει τον ηρωικό αγώνα που έδωσαν οι διοικητικοί υπάλληλοι του ΕΚΠΑ. Δυστυχώς, εργαζόμενοι απολύθηκαν. Ομως οι διοικητικοί του ΕΚΠΑ μπορούν να βαδίζουν με ψηλά το κεφάλι. Δεν παραδόθηκαν αμαχητί. Δεν μπήκαν σε πρόστυχα παζάρια. Το πάλεψαν μέχρι το τέλος, ταξικά, μαχητικά, αποφασιστικά, κόντρα όχι μόνο στην κυβέρνηση αλλά και στη συνδικαλιστική τους γραφειοκρατία, την οποία παραμέρισαν. Εγραψαν μια σημαντική σελίδα στην ιστορία του εργατικού μας κινήματος.