Πιεσμένος από την ανελέητη κριτική που δέχεται για το ρόλο delivery boy στις συμφωνίες ΣΥΡΙΖΑ-Μελισσανίδη, ο δήμαρχος Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας Α. Βασιλόπουλος έκανε μια ακόμη ανάποδη κωλοτούμπα, δηλώνοντας σε εκπομπή της ertopen (σε συντάκτη που διατηρεί και «κιτρινόμαυρο» σάιτ!), ότι η θέση του Δήμου είναι πως η ΑΕΚ πρέπει να περιοριστεί στα όρια του οικοπέδου της, χωρίς να καταπατήσει ούτε πόντο από το Αλσος. Πρόκειται, φυσικά, για ανάποδη κωλοτούμπα, γιατί ο ίδιος άνθρωπος δήλωνε, την επομένη μάλιστα της εκλογής του, στο ραδιοσταθμό sentra fm: «Αν αποδειχθεί ότι δεν γίνεται στα 26,5 στρέμματα το γήπεδο, αλλά στα 28,5, να το συζητήσουμε, να το δούμε τεχνικά και αν χρειαστεί ν’ αναδασώσει η ΑΕΚ άλλο χώρο».
Αυτό ήταν τότε το περιεχόμενο της συμφωνίας που έκαναν ηγετικά στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ με τον Μελισσανίδη, αυτό επαναλάμβανε και ο Βασιλόπουλος. Θα μπορούσε να πει κανείς ότι ο ΣΥΡΙΖΑ αναγκάστηκε να κάνει κωλοτούμπα, οπότε και ο Βασιλόπουλος κάνει ανάποδη κωλοτούμπα σε σχέση με όσα δήλωνε στον sentra fm. Δεν είναι, όμως, έτσι. Στα λόγια τέτοιων πολιτικών απατεώνων, που διαρκώς λένε και ξελένε, κανείς δεν μπορεί να δώσει βάση. Κριτήριο είναι η πράξη. Και η πράξη λέει πως η διοίκηση Βασιλόπουλου είναι έτοιμη να παραχωρήσει «γην και ύδωρ» στον Μελισσανίδη, καλυπτόμενη πίσω από τον προκλητικά αντισυνταγματικό νόμο 4277/2014, τον οποίο αποδέχεται. Ο αντιδήμαρχος τεχνικών υπηρεσιών, όπως είναι γνωστό, απάντησε στη «Δικέφαλος 1924» ΑΕ ότι μπορεί να προσκομίσει κάποια έγγραφα και να της εγκριθεί η μελέτη υψομέτρων, που περιλαμβάνει και τα 6 στρέμματα του Αλσους. Ο ίδιος ο Βασιλόπουλος δήλωσε πρόσφατα σε «υπαλληλικό» σάιτ του Μελισσανίδη: «Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένας νόμος που βρίσκεται σε ισχύ. Ανεξάρτητα με την άποψη που έχει ο καθένας για τον νόμο, ο Δήμος είναι υποχρεωμένος να λειτουργήσει ανάλογα». Πώς λοιπόν να δώσουμε βάση στα όσα είπε στην ertopen, όταν ξέρει πολύ καλά πως ο τρόπος που παραχωρούνται τα 6 στρέμματα του άλσους είναι ίδιος με το σχέδιο Γρανίτσα, και έχει κριθεί αντισυνταγματικός με τρεις αποφάσεις του ΣτΕ, γεγονός που υποχρεώνει το δήμο να μην εφαρμόσει μια αντισυνταγματική διάταξη; Πώς να δώσεις βάση στα λόγια του Βασιλόπουλου, όταν ο ίδιος στην ertopen δηλώνει ότι είναι ανοικτός σε συνάντηση «με τους θεσμικούς εκπροσώπους της ΑΕΚ, είτε με την Ερασιτεχνική που είναι και η κύρια του οικοπέδου, είτε με την ΠΑΕ ΑΕΚ, η οποία είναι η άμεσα ενδιαφερόμενη για αυτό το θέμα», αλλά συζητά μελέτη υψομέτρων με τη «Δικέφαλος 1924» ΑΕ, η οποία δεν έχει καμιά νομιμοποίηση να διαχειριστεί το οικόπεδο της ΑΕΚ και, όπως γράφουν τα «υπαλληλικά» σάιτ είχε προγραμματίσει για χθες Παρασκευή συνάντηση εκπροσώπων του δήμου με αυτή την εταιρία;
Ο κόσμος της Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας απαιτεί καθαρές εξηγήσεις. Και καθαρές εξηγήσεις μπορούν να υπάρξουν μόνο αν ο δήμαρχος και το δημοτικό συμβούλιο διακηρύξουν με απόφασή τους, ότι δεν πρόκειται να εφαρμόσουν τον αντισυνταγματικό νόμο 4277/2014, ότι δεν πρόκειται να δώσουν υψόμετρα για το κομμάτι που είναι άλσος κι ότι αν υπάρξει διοικητική πράξη σε εφαρμογή αυτού του νόμου, ο δήμος θα προσφύγει αμέσως στο ΣτΕ ζητώντας την ακύρωσή της, όπως έκανε στο παρελθόν ο δήμος με τις διοικητικές πράξεις που προσπάθησαν να υλοποιήσουν το πανομοιότυπο σχέδιο Γρανίτσα. Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα!