Στις 24 Νοέμβρη, από την ΠΑΕ ΑΕΚ εκδόθηκε και δημοσιεύτηκε στα «υπαλληλικά» Μέσα η εξής ανακοίνωση: «Παρακαλούνται οι φίλαθλοι της ομάδας μας που κατέθεσαν χρήματα για μετοχές της Δικέφαλος 1924 (προ της εγκρίσεως της αύξησης του Μετοχικού Κεφαλαίου από την Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς) των οποίων το ονοματεπώνυμο βρίσκεται στη συννημένη λίστα να επικοινωνήσουν με τα γραφεία της ΠΑΕ ΑΕΚ (τηλ. 210-6855850, vnomikou@aekfc.gr κα Βιβή Νομικού) προκειμένου να δηλώσουν τα στοιχεία τους ολοκληρωμένα όπως απαιτεί ο νόμος ώστε να εκδοθούν οι μετοχές που τους αναλογούν».
Ετσι, σεμνά και ταπεινά, μετά την αποκάλυψη από την «Κόντρα» του φιάσκου της αύξησης μετοχικού κεφαλαίου, που έφτασε το… δυσθεώρητο ποσό των 1,8 εκατ. ευρώ, μόλις 6,21% των 29 εκατ. ευρώ που ήταν ο στόχος, η συμφερόντων Μελισσανίδη εταιρία καλεί μια μερίδα οπαδών (δεν είναι ούτε 130 άτομα) να συμπληρώσει τα στοιχεία τα οποία προφανώς δεν είναι πλήρη, γιατί έσπευσαν να καταθέσουν λεφτά πριν την έγκριση της Αύξησης Μετοχικού Κεφαλαίου από την Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς. Σφίγγουν φαίνεται τα γάλατα και πρέπει να μοιράσουν τις μετοχές, για να μην έχουν νομικά μπλεξίματα.
Τι γίνεται, όμως, με τους αγοραστές εισιτηρίων διαρκείας, πέρσι και φέτος, στους οποίους υποσχέθηκαν ότι το μεγαλύτερο μέρος θα διατεθεί για αγορά μετοχών στο πλαίσιο της ΑΜΚ; Στο 1,8 εκατ. ευρώ δεν περιλαμβάνονται τα δικά τους λεφτά (το ποσό θα ήταν υπερδιπλάσιο αν περιλαμβάνονταν). Ας κάνουν το κουμάντο τους οι συγκεκριμένοι οπαδοί, αλλιώς δε θα πάρουν ούτε τα διακοσμητικά χαρτιά με τις μετοχές για να ‘χουν να τα δείχνουν στα παιδιά και τα εγγόνια τους. Εμείς θα επαναλάβουμε το ερώτημα που θέσαμε όταν αποκαλύψαμε το φιάσκο της ΑΜΚ: όταν μια εταιρία υπόσχεται δημόσια ότι το μεγαλύτερο τμήμα ενός «προϊόντος» που πουλάει (τα εισιτήρια διαρκείας εν προκειμένω) θα χρησιμοποιηθεί για την αγορά μετοχών και δεν ανταποκρίνεται σ’ αυτή της τη δέσμευση, δεν πρέπει να επέμβουν αυτεπάγγελτα οι αρμόδιες για την τήρηση της νομιμότητας αρχές;
Η «Δικέφαλος 1924» ΑΕ, πάντως, εξακολουθεί να μην δημοσιεύει το αποτέλεσμα της ΑΜΚ, ως έχει υποχρέωση, παρά την έγγραφη προειδοποίηση που έχει από την Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς. Ο γενικός διευθυντής της Ν. Στράτος, με τον οποίο επικοινωνήσαμε, μας είπε ότι έχει διαβάσει το δημοσίευμά μας στο www.eksegersi.gr, οπότε δεν υπάρχει λόγος να το βγάλει και η εταιρία! Τι πρόβλημα έχετε, αφού το έχετε δημοσιεύσει, ήταν η απάντησή του!
ΥΓ: Πάει ο Οκτώβρης, πάει κι ο Νοέμβρης και η άδεια που με τόση κατηγορηματικότητα έταζαν στους οπαδούς της ΑΕΚ, ακόμη να εκδοθεί. Δεν γράφουμε τίποτ’ άλλο, γιατί περιμένουμε την επίσημη απάντηση από τη ΔΑΟΚΑ, τη νέα διεύθυνση που διαδέχτηκε τη ΔΟΚΚ του ΥΠΕΚΑ. Αδεια, πάντως… δεν προβλέπεται.