♦ Υποφέρω, υποφέρω, υποφέρω πολύ, φασίστες θα χορέψουμε στους τάφους σας Βανδή – Α (σύνθημα με μαύρο μαρκαδόρο)
♦ Ανάβεις φωτιές, ανάβεις κι όλα τα καις κι απ' όπου περάσεις κάνεις καταστροφές – Α – Μηδενιστική Ταξιαρχία «Δέσποινα Βανδή» (διαδικτυακό φωτομοντάζ το σύνθημα και η υπογραφή πάνω σε μια γνωστή φωτό από το Δεκέμβρη του 2008, με φωτιές στο φόντο κι έναν μολοτοφόρο με κράνος)
Πλημμύρισε το Διαδίκτυο από παρόμοιες χιουμοριστικές αναφορές. Είναι λυτρωτικό αυτό το χιούμορ και χρειάζεται, για να μην πάρει κανένας στα σοβαρά την απόφαση της γνωστής ποπ τραγουδίστριας ν’ αποχωρήσει από το σχήμα του σκυλάδικου που θα τραγουδούσε μαζί με τον γνωστό φασίστα Σφακιανάκη. Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι ακριβώς βάρυνε στην απόφαση της Βανδή, αλλά μας φαίνεται χλομό να βάρυνε ο όποιος αντιφασισμός της περισσότερο από τη φροντίδα της καριέρας της. Οι απόψεις του Σφακιανάκη ήταν από πριν γνωστές και δεν εμπόδισαν την Βανδή να συνεργαστεί μαζί του. Ελυσε τη συνεργασία όταν αυτός επανήλθε με ιδιαίτερα προκλητικό τρόπο, στιγματίζοντας το ίδιο το σχήμα με το οποίο ετοιμαζόταν να εμφανιστεί σε κάποια από τις καψουροπίστες της Αθήνας. Γιατί να στιγματιστεί η Βανδή με το φασισμό και μαζί και ο σύζυγός της που κάνει μπίζνες με συναυλίες; Από πολιτιστική άποψη, Σφακιανάκης και Βανδή εκφράζουν την ίδια ευτέλεια, το ίδιο σκουπιδαριό. Αυτό δεν την ταυτίζει πολιτικά με το κάθε φασισταριό, αλλά ως εκεί. Οχι και να κάνουμε την κάθε Βανδή σύμβολο αντιφασισμού. Και βέβαια, αν μπορεί κανείς να θέσει όρια στην εκτίμηση για την αποχώρηση της Βανδή από το πλευρό του ναζί βάρδου, τι να πει κανείς για τον αντικαταστάτη της, τον Nivo, που συμμετείχε καμαρωτός στο φεστιβάλ της ΚΝΕ και δήλωνε οπαδός του Περισσού, ο οποίος ανέλαβε και την υπεράσπισή του από τις κατηγορίες για καλλιτεχνική ευτέλεια. Ας τον λουστούν τον οπαδό τους οι κύριοι του Περισσού.
♦ Ακρίβεια σημαίνει ότι γινόμαστε πιο φτηνοί σαν εργάτες (σύνθημα με μαύρο σπρέι και υπογραφή ένα αστέρι πλαισιωμένο με τα γράμματα Μ και Α, σε τοίχο της Νέας Φιλαδέλφειας)
Σωστός ο συνθηματογράφος, αν και το σύνθετο του συνθήματος δεν επιτρέπει να το πιάσει με τη μία ο αναγνώστης του. Πρέπει, πάντως, να πούμε ότι είναι από εκείνα τα συνθήματα που απομνημονεύονται εύκολα και επειδή προκαλούν ερωτηματικά, μπορεί κάποιος να συνεχίσει να σκέφτεται πάνω στο βαθύτερο νόημά τους.
♦ Στην εποχή των Βενέτηδων φουρνίζουμε στα σπίτια μας – Α (σύνθημα με μαύρο σπρέι στο σταθμό του Ηλεκτρικού στο Ηράκλειο)
Για βάστα, ρε μεγάλε. Ψωμί θα φουρνίζουμε, φαγητό θα μαγειρεύουμε, σαπούνι θα φτιάχνουμε μόνοι μας, θα πήζουμε τυρί και γιαούρτι, θα φτιάχνουμε τραχανά και χυλοπίτες, θα δουλεύουμε άλλο ένα οχτάωρο τη μέρα, οπότε μια χαρά θα μας φτάνουν τα 300 ευρώ το μήνα. Η ιδέα να παίρνουμε 1.200 ευρώ το μήνα και να ψωνίζουμε από τους Βενέτηδες, «παίζει» καθόλου στο μυαλουδάκι σου;