♦ Αντιφασιστική Πορεία – Παρασκευή 28 Ιούνη Πλ. Σουρμένων 7μμ – Σπάμε την κρατική καταστολή – Εξω οι φασίστες – Συλλογικότητες, Αντιφασίστριες και Αντιφασίστες από τα Νότια (αφίσα)
♦ Αντιφασιστικό διήμερο – Να βγάλουμε το φασισμό offside: ποδοσφαιρικός αγώνας ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΙΚΗ Ν.Φ – ΟRIGINAL CLUB N.Φ. (Σάββατο 29/6 στις 19:00 – στο γήπεδο του ΑΤΤΑΛΟΥ πίσω από την παλιά Renault) – Να τους κάνουμε τη ζωή ποδήλατο: αντιφα-ΠΟΔΗΛΑΤΑΔΑ (Κυριακή 30/6 στις 19:00 – στην πλατεία Πατριάρχου στη Ν. Φιλαδέλφεια – Αντιφασιστική Συνέλευση Ν.Φ. (αφίσα)
Στις περισσότερες γειτονιές της Αθήνας γίνονται αντιφασιστικές εκδηλώσεις. Κινηματογραφικές προβολές, συζητήσεις, πορείες, αθλητικές εκδηλώσεις κ.ά. Και γίνονται συνεχώς. Το ίδιο και σε επαρχιακές πόλεις. Μόνο μέρος από το προπαγανδιστικό υλικό που μας στέλνουν μπορούμε και δημοσιεύουμε, γιατί ο χώρος μας δυστυχώς είναι περιορισμένος. Σημειώνουμε, όμως, τη σημαντικότητα αυτής της αντιφασιστικής κινητοποίησης, που στηρίζεται κυρίως σε νέα παιδιά και σε συλλογικότητες που δρουν από χρόνια ή που έχουν στηθεί τελευταία. Μπορεί κανείς να προσεγγίσει κριτικά απόψεις που εκφέρονται στο πλαίσιο αυτών των κινητοποιήσεων, δεν μπορεί όμως ν’ αμφισβητήσει τον αδιαμεσολάβητο χαρακτήρα τους, την αυθεντικότητά τους και τη σημαντικότητά τους. Την ώρα που το αστικό φάσμα φλυαρεί, λεκιάζοντας τον αντιφασισμό με την κυρίαρχη πολιτική που στηρίζει (ΠΑΣΟΚ, ΔΗΜΑΡ) ή μετατρέποντάς τον σε αχθοφόρο της εκλογικής του τακτικής (ΣΥΡΙΖΑ, Περισσός), η επιμονή αυτών των συλλογικοτήτων σε μια πραγματικά αντιφασιστική δράση, γειωμένη με τον κόσμο της γειτονιάς ή της πόλης τους, στηριγμένη σε ιστορικές μνήμες αντίστασης και προσφυγιάς, είναι ο μοναδικός στιβαρός κυματοθραύστης στην επέλαση του νεοναζιστικού φαινομένου.
♦ 2,5 χρόνια στη φυλακή χωρίς να έχει δικαστεί – Αμεση απελευθέρωση στον αναρχικό απεργό πείνας Κ. Σακκά – Πορεία 29 Ιουνίου Μοναστηράκι 11:30πμ – ΚHΒΟΞ κατειλημμένο κοινωνικό κέντρο (αφίσα)
Mέσα στον ορυμαγδό των γεγονότων, αλλά όχι εξαιτίας αυτού του ορυμαγδού, ένα τεράστιο ζήτημα έχει περάσει σε τρίτη μοίρα. Μάλλον έχει αφεθεί λες και δεν υπάρχει. Δυο πολιτικοί κρατούμενοι, το μέλος της ΣΠΦ Γεράσιμος Τσάκαλος και ο Κώστας Σακκάς αποφασίστηκε να προφυλακιστούν για 36 μήνες. Δεν παραβιάζεται απλά ο Κώδικας Ποινικής Δικονομίας, που προβλέπει μέγιστο όριο προφυλάκισης τους 18 μήνες, αλλά και το ίδιο το ισχύον αστικό σύνταγμα, που προβλέπει ότι και αν ακόμη επιβληθούν διαδοχικές προφυλακίσεις, για διαφορετικές υποθέσεις (εδώ δεν ισχύει αυτό, γιατί πρόκειται για την ίδια υπόθεση), το ανώτατο όριο δεν επιτρέπεται να ξεπεράσει τους 30 μήνες. Κανονικά θα έπρεπε να ξεσηκωθεί το σύμπαν, γιατί παραβιάζεται μία από τις ελάχιστες εγγυήσεις στον τομέα των ατομικών δικαιωμάτων. Δυστυχώς, δεν έγινε τίποτα. Ο Κώστας Σακκάς, με την απεργία πείνας που ξεκίνησε, η οποία σήμερα διανύει την 26η μέρα της, δεν διεκδικεί απλά τα δικαιώματά του. Μας υπενθυμίζει με δραματικό τρόπο, υποθηκεύοντας την υγεία και τη ζωή του, τη γενική πολιτική και κοινωνική αδιαφορία για ένα τόσο σημαντικό ζήτημα.