Τα ελληνικά ΜΜΕ είναι γεμάτα από παπαγαλάκια. Κάποια απ’ αυτά είναι λιγού-ρια. Του κατοστάρικου που λέγανε παλιά για κάποιους αθλητικούς ρεπόρτερ. Γι’ αυτό και δεν είχαν καμιά αναστολή να ξεφτιλιστούν, πηγαίνοντας στην εκδρομή που τους οργάνωσαν οι χρυσοθήρες της Eldorado Gold. Ελλάδα-Τουρκία, όλα πληρωμένα. Ελάχιστο το κονδύλι για μια εταιρία που βλέπει την αρπαχτή της στη Βορειοανατολική Χαλκιδική να τρίζει επικίνδυνα. Σίγουρα τους έδωσε και χαρτζιλίκι, πέρα από τα έξοδα της εκδρομής και τα τραπεζώματα.
Τι μπορούν να κάνουν, όμως, αυτά τα παπαγαλάκια; Τίποτα απολύτως. Ο αγώνας των κατοίκων έσπασε πια το τείχος της σιωπής. Η αστυνομοκρατία δεν πέτυχε τίποτα. Και μόνο το γεγονός ότι σε όλη την Ελλάδα γίνονται εκδηλώσεις συμπαράστασης έδωσε νέα δύναμη στους κατοίκους που υπερασπίζονται το μέλλον του τόπου τους και τη δυνατότητά τους να ζήσουν εκεί. Τζάμπα θα πάνε τα λεφτά της εταιρίας.
«Καταγγέλλουμε την παραπάνω απόπειρα, ουσιαστικά χειραγώγησης των εκπροσώπων του Τύπου και δημιουργίας ενσωματωμένων δημοσιογράφων προς υπηρέτηση της "καλής εικόνας" της εταιρίας. Το Διοικητικό Συμβούλιο της ΠΟΕΣΥ ζητά από τις Ενώσεις-μέλη της να καταδικάσουν την πρακτική της εν λόγω εταιρίας, υπενθυμίζοντας ότι ο Κώδικας Δεοντολογίας προβλέπει ότι ο δημοσιογράφος οφείλει "να μην επιδιώκει και να μην δέχεται οποιεσδήποτε παροχές σε χρήμα και είδος, που θίγουν την αξιοπιστία και αξιοπρέπεια και επηρεάζουν την ανεξαρτησία και την αμεροληψία του". Ας μην αποκτήσει ο κλάδος … "χρυσο-δάκτυλους"», ανακοίνωσε η Πανελλήνια Ομοσπονδία Ενώσεων Συντακτών. Εχει υποχρέωση, όμως, να κάνει και το επόμενο βήμα. Να βρει (δεν είναι καθόλου δύσκολο) και να δώσει στη δημοσιότητα τα ονόματα των «χρυσο-δάκτυλων» δημοσιογράφων. Ας κάνουν μετά ό,τι θέλουν οι Ενώσεις με δαύτους. Οταν οι χρυσο-δάκτυλοι γίνουν και δακτυλο-δεικτούμενοι, θα αντιμετωπίσουν το μεγαλύτερο πρόβλημα στην καριέρα τους. Γιατί υποψιαζόμαστε ότι οι περισσότεροι δεν ανήκουν στις φίρμες του κλάδου, που έχουν μάθει να τα παίρνουν αλλιώς, χωρίς να δείχνουν τόσο λιγούρια.