Για την υπόθεση του Πέτρου Καπετανόπουλου έχουμε ξαναγράψει στο παρελθόν. Ακουσε φασαρία, κατέβηκε από το σπίτι του και βρήκε ένα μετανάστη ριγμένο ανάσκελα στο δρόμο, με 4-5 μπάτσους γύρω του κι έναν απ’ αυτούς να τον πατάει σαδιστικά στην κοιλιά. «Γιατί τον πατάτε, αφού τον έχετε συλλάβει;» ρώτησε. Κι ενώ ο ένας μπάτσος τράβηξε το πόδι του, ένας άλλος φώναξε «δεν ήταν αυτό πάτημα, αυτό είναι» και στριφογύρισε τη μπότα πάνω στον κρατούμενο.
Ο μετανάστης είχε κλέψει την τσάντα κάποιας κοπέλας, όπως ομολόγησε. «Ημουν πεινασμένος» δήλωσε και οι δικαστικές αρχές δεν τον προφυλάκισαν. Ο Π. Καπετανόπουλος, όμως, που τόλμησε να συμπεριφερθεί ανθρώπινα, τυλίχτηκε σε μια κόλλα χαρτί από τους μπάτσους και κατηγορείται όχι μόνο για σοβαρά πλημμελήματα (αντίσταση, απόπειρα ελευθέρωσης κρατούμενου, ψευδή ανωμοτί κατάθεση), αλλά και για το κακούργημα της απλής συνέργειας σε ληστεία! Ναι, καλά διαβάζετε, τον κατηγορούν ως συνεργό του μετανάστη, όταν η ίδια η παθούσα κατέθεσε ότι δεν υπήρχε δεύτερο άτομο, όταν ο ίδιος κατέβηκε με βερμούδα και σαγιονάρες από το σπίτι του.
Ο εφιάλτης, όμως, για τον Π. Καπετανόπουλο γίνεται χειρότερος, καθώς είναι δημόσιος υπάλληλος και σύμφωνα με το τελευταίο νομοθέτημα του Μανιτάκη και μόνο η παραπομπή του για κακούργημα συνεπάγεται αυτοδικαίως τη θέση του σε προσωρινή αργία (στέρηση αποδοχών που αποτελούν τη μόνη βιοποριστική πηγή της οικογένειάς του) μέχρι την αμετάκλητη εκδίκαση της υπόθεσής του.
Την επόμενη Πέμπτη, 20 Δεκέμβρη, στη 1:00, στην ΕΣΗΕΑ, θα δοθεί συνέντευξη Τύπου με θέμα την άμεση απόσυρση όλων των κατηγοριών από τον Π. Καπετανόπουλο.