♦ ΔΗΜΑΡ, Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΗΣ ΕΦΤΥΝΕΙΣ (σύνθημα με μαύρο σπρέι σε ρολά κλειστού καταστήματος και υπογραφή αστέρι)
«Εγραψε» ο συνθηματογράφος. Πάντα τέτοια ευχόμαστε.
♦ Το σεξ και η απεργία θέλουν διάρκεια (στένσιλ με μαύρο χρώμα)
Να πούμε ότι μας ενθουσίασε, θα πούμε ψέματα. Κρυάδα μας έφερε από την πρώτη κιόλας ανάγνωση (το είδαμε και το ξαναείδαμε αρκετές φορές). Τόσος κόπος για ένα ανέμπνευστο σύνθημα! Ισως να ‘ναι και το πολιτικό μήνυμα που μας «πάγωσε». Αυτός ο φετιχισμός ενός μέσου πάλης, που ‘χει γίνει καραμέλα στα χείλη πολλών. 24ωρες και 48ωρες η ΓΣΕΕ; Διαρκείας εμείς. Ετσι, με μια στείρα αγωνιστική πλειοδοσία, ξεπερνιούνται τα ουσιαστικά πολιτικά ζητήματα. Ποιος απεργεί, υπό ποιους όρους απεργεί, ποιο είναι το επιτελείο που καθοδηγεί έναν τόσο σημαντικό αγώνα, ποια είναι η διάταξη των ταξικών δυνάμεων, ποιοι οι συσχετισμοί στο κάθε στρατόπεδο κτλ. κτλ. Μήπως, όμως, ενδιαφέρονται όλοι αυτοί που πιπιλίζουν εδώ και καιρό την καραμέλα της «απεργίας διάρκειας» για όλ’ αυτά τα σημαντικά ζητήματα; Μήπως ενδιαφέρονται για την ανάπτυξη της ταξικής πάλης (με την ουσιαστική έννοια του επιθέτου «ταξική»); Πολιτική φιγούρα κάνουν. Αυθορμητιστές του κερατά είναι, που μια ζωή σέρνονται (και δυστυχώς θα εξακολουθήσουν να σέρνονται) στην ουρά του αυθόρμητου κινήματος, ρίχνοντας συνθήματα για κατανάλωση από ένα μικρό κύκλο πέριξ αυτών και όχι από την τάξη. Καταλήξαμε. Είναι τα πολιτικά συμφραζόμενα που μας προκάλεσαν την κρυάδα. Διαφορετικά, μπορεί να σκάγαμε και κάνα χαμόγελο συγκατάβασης.
♦ Και μια κουβέρτα αρκεί – Ενίσχυση αστέγων Αθήνας – Κλαυθμώνος 11.00-15.00 Σάββατο 10 Νοέμβρη – Τι φέρνουμε: κουβέρτες, παπλώματα, sleeping bag, σκούφους, γάντια, κασκόλ, κάλτσες, ξυραφάκια μιας χρήσεως, σαμπουάν, αφρόλουτρα, ισοθερμικά μπουφάν, αδιάβροχα, επαναφορτιζόμενους φακούς κτλ. – atenistas (αφίσα)
Αυτό είναι. Θα παίρνει ο άστεγος το αφρόλουτρο, θα κάνει το μπάνιο του με το λάστιχο στο πάρκο σφυρίζοντας ευτυχισμένος (προς αστέγους: το πάρκο Κύπρου και Πατησίων δεν ενδείκνυται για αφρόλουτρα, γιατί ο δήμαρχος Καμίνης έχει κόψει το νερό, εκδικούμενος τα δεντράκια για τις σχέσεις που έχουν αναπτύξει με ορισμένους «μυστήριους» περίοικους), θα σκουπίζεται γουργουρίζοντας με την καινούργια πετσέτα, μετά θα ντύνεται με τα ζεστά του ρούχα και θα πίνει τον καφέ του στο παγκάκι, κάτω από το ρομαντικό φως ενός επαναφορτιζόμενου φακού. Ε, ρε, βρεγμένη σανίδα που σας χρειάζεται, κοθόνια!
♦ ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ – Τετάρτη 14/11 – Πανευρωπαϊκή μέρα δράσης – 3ωρη στάση εργασίας 12:00-15:00 – SOS – Η Ελλάδα υπό το μηδέν – Η Ευρώπη σε ώρα μηδέν – Συγκέντρωση συνδικάτων ώρα 13:00 Πλ. Κλαυθμώνος (αφίσα)
Το διαβάζεις και εξοργίζεσαι. Και δεν χρειάζεται να εξηγήσουμε γιατί εξοργίζεσαι. Οργανώνουν συλλαλητήρια για να κάνουν δημόσιες σχέσεις με τους υπόλοιπους ευρωπαίους εργατοπατέρες, αδιαφορώντας για το αν αγγίζουν έστω και λίγο τους εργαζόμενους στην Ελλάδα.