Φωτιά στα ράσα κατάφεραν να βάλουν οι νεοναζί. Ο δεσπότης του Πειραιά, γνωστός για τις… προοδευτικές του απόψεις, εμφανίστηκε στο ΑΤ Ομόνοιας για να υποβάλει μήνυση για «κακόβουλη βλασφημία» κατά των δημιουργών της διάσημης πια παράστασης του θεάτρου «Χυτήριο». Συνοδευόταν από τέσσερις βουλευτές των νεοναζί, οι οποίοι φρόντισαν να φωτογραφηθούν μαζί του και να δώσουν στη δημοσιότητα τις φωτογραφίες, συνοδευόμενες από σχετικό κείμενο.
Αλλος δεσπότης, όμως, ο Σιατίστης Παύλος, δημοσίευσε σε χριστιανική ιστοσελίδα πύρινο άρθρο, στο οποίο δεν φείδεται ύβρεων για τους συντελεστές της θεατρικής παράστασης («άθλιο κινηματογραφικό έργο» – κάποιος να του εξηγήσει ότι άλλο θέατρο και άλλο κινηματογράφος– «θλιβερά ανθρωπάρια», «γυναικάρια και ανδρείκελα που ισχυρίζονται ότι κάνουν τέχνη», «αναισχυντία των άθεων και των διεφθαρμένων» κτλ.), αλλά δεν χαρίζεται σε εκείνους που έκαναν τις συγκεντρώσεις έξω από το θέατρο. Τους κατηγορεί ότι έκαναν διαφήμιση στο έργο και ότι υποκατέστησαν τον Χριστό, ο οποίος «αποδοκιμάζει τη μέθοδό τους», διότι «θα μπορούσε ο Χριστός να υπερασπισθεί τον εαυτό Του μόνος Του. Με τις λεγεώνες των Αγγέλων Του. Θα μπορούσε να ρίξει φωτιά και να τους κάψει»). Κυρίως, όμως, δεν χαρίζεται στους νεοναζί: «Αφησα τελευταία τη “Χρυσή Αυγή” που στην πραγματικότητα είναι “μαύρη νύκτα”. Είναι θλιβερό ότι κάποιοι “χριστιανοί αγωνιστές” ταυτίστηκαν με τη χρυσή αυγή για να υπερασπιστούν τον Χριστό. Τον Χριστό που η “χρυσή αυγή” τον διώκει, τον προσβάλλει και τον εξευτελίζει καθημερινά και το πράττει στα πρόσωπα, των προσφύγων, των μεταναστών ακόμα και των παιδιών (…) Δεν είναι ο άνθρωπος εικόνα του Χριστού όποιος και εάν είναι; Δεν είναι ένας μετανάστης, ένας πρόσφυγας, ελάχιστος αδελφός του Χριστού; (…) Κάθε εναγκαλισμός και χάϊδεμα χριστιανού η πολύ περισσότερο ιερωμένου προς την Χρυσή Αυγή δείχνει μπέρδεμα φρικτό και ακύρωση της πίστης».
Μετά απ’ αυτούς τους μύδρους και έχοντας δει προφανώς τις φωτογραφίες που διένειμαν στα ΜΜΕ οι νεοναζί, ο Πειραιώς Σεραφείμ προσπάθησε να μαζευτεί και έβαλε ανθρώπους του να δηλώνουν ότι «κατά σύμπτωση» βρέθηκαν την ίδια ώρα στο ΑΤ Ομόνοιας ο δεσπότης με τους νεοναζί βουλευτές. Ομως, η ανακοίνωση των νεοναζί δεν άφηνε περιθώρια παρερμηνείας: «Κλιμάκιο βουλευτών παρευρέθη σήμερα το απόγευμα στο ΑΤ Ομονοίας, συμπαριστάμενο στον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Πειραιώς, ο οποίος κατέθεσε μήνυση». Γνώριζαν μάλιστα και το περιεχόμενο της μήνυσης: «Στην κατάθεση που έδωσε ο Μητροπολίτης Πειραιώς τόνισε όλα τα βλάσφημα στοιχεία κατά του Κυρίου Ιησού Ημών Χριστού που παρουσιάζονται στην θεατρική παράσταση και προκαλούν ανατριχίλα, αλλά και βάναυση προσβολή του ελληνορθόδοξου θρησκευτικού συναισθήματος».
Είναι λογικό κάποιοι δεσποτάδες, κυρίως οι περί τον Ιερώνυμο, να θέλουν να κρατήσουν αποστάσεις από τους νεοναζί. Πρώτο, επειδή δεν τους εμπιστεύονται. Δεύτερο, επειδή η ταύτισή τους μ’ αυτό το μόρφωμα τους απομακρύνει από την κυβέρνηση και τα υπόλοιπα αστικά κόμματα και επομένως δυσκολεύει τις μπίζνες τους (άλλο αν οι νεοναζί ήταν στην κυβέρνηση). Τρίτο, επειδή στα θρησκευτικά ζητήματα θέλουν το μονοπώλιο κι αυτό το μονοπώλιο δεν το μοιράζονται με κανέναν και ειδικά με τους νεοναζί. Τέταρτο, επειδή η δική τους πελατεία αποτελείται από οπαδούς και ψηφοφόρους όλων των κομμάτων και έχουν συνηθίσει να κάνουν μη κομματική πολιτική (με τη στενή έννοια του όρου μη κομματική).
ΥΓ: Θα έχει μεγάλη πλάκα να ψάξουν κάποιοι δεσποτάδες το αρχείο με τα τεύχη των ρυπαρογραφημάτων των νεοναζί, να βρουν τα αντιχριστιανικά και παγανιστικά άρθρα που δημοσίευαν στο παρελθόν και να τους κηρύξουν θρησκευτικό πόλεμο. Μιλάμε για μεγάλη ζημιά, καθόσον οι νεοναζί κρύβουν το παρελθόν τους και προσπαθούν να αλιεύσουν ψήφους και από το «πυροβολημένο» χριστιανικό ακροατήριο. Να δούμε θεούσες με την τρίχα κάγκελο και ρασοφόρους με το μάτι να γυαλίζει, να καίνε στο Σύνταγμα τεύχη της «Χρυσής Αυγής» και τι στον κόσμο…