Η απειλή έγινε πράξη! Το πρωί της περασμένης Τετάρτης, μπάτσοι εισέβαλαν στην κατάληψη ΔΕΛΤΑ στη Θεσσαλονίκη, συνέλαβαν 10 άτομα που βρίσκονταν εκείνη τη στιγμή στο κτίριο και στη συνέχεια σφράγισαν την πόρτα και έβαλαν φρουρά, για να μη μπορέσει να ξαναμπεί κανείς στο κτίριο.
Οι συλληφθέντες οδηγήθηκαν την επομένη στο αυτόφωρο, πήραν τη νόμιμη αναβολή και το δικαστήριο (Τριμελές Πλημμελειοδικείο), με μια προκλητική απόφαση, που μας γυρίζει πολλά χρόνια πίσω, αποφάσισε τη συνέχιση της κράτησής τους, λες και πρόκειται για επικίνδυνους εγκληματίες.
Τα ΜΜΕ της πόλης οργιάζουν. Δημοσιεύουν κατάλογο με τους κατειλημμένους χώρους και ζητούν από την Αστυνομία να τους αδειάσει και να τους σφραγίσει. Είναι φανερό ότι πρόκειται για μια επίδειξη πυγμής από ένα κράτος έκτακτης ανάγκης, το οποίο αισθάνεται ανασφάλεια. Οι κατειλημμένοι χώροι όπου αναπτύσσονται πολιτικές και πολιτιστικές δράσεις επιλέχτηκαν ως ένας ακόμη εχθρός του νόμου και της τάξης, για να σταλεί ένα τρομοκρατικό μήνυμα σε όλη την κοινωνία.