Τι δουλειά έχει ο αναπληρωτής υπουργός Εσωτερικών να κάνει προτάσεις για νόμο που αφορά την καταστολή; Αν ο υπουργός είναι κολλητός του πρωθυπουργού και μέχρι πριν μισό χρόνο ήταν δικαστής με νοοτροπία μπάτσου, τότε μπορεί να ξεπεράσει τα όρια των αρμοδιοτήτων του, καπελώνοντας τους αρμόδιους συναδέλφους του. Αν μάλιστα ο εν λόγω υπουργός, πέρα από τις πρωθυπουργικές πλάτες διαθέτει και επαφές με «παπαγαλάκια», τις οποίες ανέπτυξε ως εν ενεργεία δικαστής και πρόεδρος του συνδικάτου των δικαστών, τότε η ανατριχιαστική πρότασή του προπαγανδίζεται σαν ρηξικέλευθη και… προοδευτική.
Τι πρότεινε ο Αθανασίου; Να επεκταθεί ο «κουκουλονόμος» και να θεωρείται ιδιώνυμο αδίκημα το να φορά κάποιος διαδηλωτής κουκούλα, ακόμα κι αν δεν έχουν να του προσάψουν τίποτα! Μόνο νοσηρός εγκέφαλος θα μπορούσε να συλλάβει κάτι τέτοιο. Κι όμως, υπήρξαν δημοσιογράφοι, σαν τη δικαστική συντάκτη των «Νέων», που έγραψαν ότι ο Αθανασίου «έλυσε την παρεξήγηση», διότι διευκρίνισε ότι δεν εννοεί τις κουκούλες των φούτερ, αλλά οτιδήποτε άλλο που κρύβει τα χαρακτηριστικά του προσώπου! Δηλαδή, αν κουβαλάς το κράνος της μηχανής σου, αν φοράς ένα φουλάρι ή ένα κασκόλ που κάλλιστα μπορεί να καλύψει το πρόσωπο, αν έχεις στην τσέπη ή την τσάντα σου μια χάρτινη χειρουργική μάσκα, συλλαμβάνεσαι!